Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Celtic Kings: Rage of War

Keltští králové: Válečný běs

22.08.2002
60
42 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Keltští králové jsou real-time strategií s prvky adventury a RPG odehrávající se v období galského povstání proti Caesarovi. Hlavním hrdinou je mladý galský válečník Larax, který se vypracuje až na jednoho z galských vůdců.

Hra nabízí hlavní kampaň, v níž je kladen důraz na boj (dobývání osad a pevností, bitvy). V počátečních misích ovládáme pouze Laraxe nebo malé skupinky vojáků a v pozdějších fázích kampaně už to jsou celé armády. Laraxovi se bojem zvyšuje level, což se odráží na jeho počtu životů a síle útoku.

Na Celtic Kings navazuje druhý díl s podtitulem The Punic Wars.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Na keltské krále jsem narazil v jednom starším levelu kde byli jako plná hra. Hned na první pohled mě hra zaujala protože má kompletní lokalizaci a to včetně dabingu. Kampaň začínáte s maldým hrdinou Laraxem kterému teutoni zavraždily ženu a on se chce pomstít. Po cestě budete potkávát spousty postav, plnit úkoly či jen tak objevovat různé tajné cesty a podzemí. Ze začátku nemáte žádnou armádu, postupně se bez ní ale neobejdete a tak ji budete muset někde získat, obvykle za nějáký úkol. Hra má RPG prvky, hrdina se neustále zlepšuje, může nosit různé zbraně, amulety apod.

Krom kampaně jsou tu samozřejm také klasické bitvy kde začínáte se základnou (ve hře se nic nestaví, takže se můžete plně soustředit na boj) a máte za úkol zničit soupeře, ať už sám proti botům tak v multiplayeru. Dál ve hře naleznete různé další mapy se specifickými úkoly či mapy kde máte za úkol brnánit určitá místa apod.

Hrát lze za dva národy: Galy nebo Římany. Oba národy jsou vyvážené, římani jsou sice v základu silnější, galové se však můžou vycvičit na vyšší úroveň. Každá jednotka může získat nové úrovně bojem, buď cvičným nebo opravdovým. Na výcviku opravdu zaleží a zkušený voják může klidně porazit 5 nováčků stejné kategori. Jednotek je u každé strany asi 8 včetně bonusových (galové - viking, římani - liberát). Funkce jednotlivých budov jsou u každé strany taky trochu rozdílné, ale pokud umíte hrát za jednu stranu nebude vám druhá dělat problémy. Jednotky se řadí do oddílů, každý odíl má hrdinu kterého ovládáte vy a on pak dává příkazy ostatním vojákům. Pod každým hrdinou můžete mít max. 50 vojáků.

Graficky je hra velmi pěkná, zvuková stránka taky ujde. Jedna z největších chyb hry je ta, že obšas vojáci jen tak pobíhají a neví na koho nejdřív zaútočit. Dále pak vysoká obtížnost v kampani. Celtic Kings je pro mnoho lidí obyčejná či podprůměrná strategie, ale jilokož moc strategii nehraju tak asi proto se mi tak líbila.

Pro: RPG systém, grafika, výcvik jednotek, český dabing, hratelnost, multiplayer

+11
  • PC 55
Keltští králové jsou dalším titulem, ke kterému bych se bez časopisu LEVEL nikdy nedostal, a protože to vypadalo jako solidní real-time strategie s jedním hlavním hrdinou jménem Larax, neváhal jsem a do tohoto kompletně lokalizovaného titulu (včetně českého dabingu) se pustil.

Zpočátku jsem se opravdu bavil, protože mám radši menší skupinky bojovníků, než nespočetné armády a v Celtic Kings jsem přesně takovou menší partičku dostal k dispozici. Později však přišly na řadu početná vojska a právě tehdy mě hra přestala bavit a už jsem neměl chuť dále pokračovat.

Někde jsem četl přirovnání Celtic Kings k legendárnímu počinu Blizzardu Warcraft III: Reign of Chaos, který vyšel o měsíc dříve, ale to snad autor článku ani nemohl myslet vážně. V počátečních fázích se alespoň nepatrná podobnost možná najde, ale jakmile přijdou na řadu bitvy s několika tisícovými armádami, nemůže být o nějakém srovnávání ani řeč.

Pro: Larax, počáteční fáze hry, český dabing

Proti: bitvy s několika tisícovými armádami

+11
  • PC 70
Máte rádi starověk a jste stratég který dokáže využít RPG prvky ? Celtic Kings je tu právě pro vás. Hned na začátku upozorním, že vyšli další dvě verze tyhle hry. V podstatě je to stále to samé jenom novější verze mají víc možností a lépe se managuje ekonomika. Také mají nové rasy za které můžete hrát. U posledního 3 dílu je až 7 různých ras a tenhle díl je aj bohato modovaný.

ZDE a ZDE

Co se týče tyhle hry je velmi zajímavá, na svojí dobu překonala jak graficky, tak v množství vojáků podobní hry. Hlavní odlišnosti jsou, že jednotky potřebují před bojem tréning také při cestování, ale aj při shromažďovaní jednotek musíte dbát na to aby měli co vaší vojáci jíst.

Bojová stránka:
Můžete vydat rozkaz do boje jakékoliv jednotce a ta bude sama za sebe na bojišti. Tento systém hra docela penalizuje, protože je výhodné si vycvičit hrdinu, který může jednotky vést a to má své benefity v podobě vyššího levelu. Funguje to tak, že když máte velitele 10 level a jednotky první level, tak pod jeho vedením se jim zvýšil zkušenostní level na 5.
Tenhle typ boje má své výhody, ale má aj své nevýhody. Stává se, že jednotky se zbytečně drží u hrdiny a za každou cenu se snaží držet formaci co je v boji velmi krkolomný a člověk si musí velmi rozmyslet jak se mu vyplatí útočit jestli ve formaci pod velením hrdiny anebo samostatně bez boostu od hrdiny, ale efektivněji hned na prvního protivníka který je v cestě.

Ekonomická stránka:
Ekonomiku tvoří 3 hlavní věci: zlato, jídlo a populace.
ZLATO získáváte v hlavní osadě, čím máte větší populace tým máte vyšší income zlata. Také můžete využít Fortrest (pevnost) do který když dáte 2000 zlata, tak vám začne vydělávat. Ještě je jedna okrajová záležitost a to taková že když obsadíte Market tak můžete jídlo měnit za zlato, je to velice pomalé a neefektivní.
JÍDLO máte z farem, čím má farma vyšší populaci tým víc jídla umí produkovat.
POPULACE funguje na principu rozmnožování, čím máte vyšší populaci tým se vám rychleji rodí nové lidi. Tyhle lidi můžete posílat do jiných hlavních táborov anebo je můžete trénovat a změnit je na vojáky. Skoro všechny rasy fungují tak, že při výrobě vojáka spotřebují populaci, jenom Egyptu stačí peníze a populace ve formě otroků může předávat 30ks za 3000 zlata

Editor:
Ve hře je parádní jednoduchý editor s kterým si můžete udělat mapy jak do single tak multiplayeru, dokonce si můžete udělat celou kampaň a hrát své dobrodružství.
V editoru je možné managovat aj samotní jednotky, měnit jméno, sílu, obsah itemů skoro vše. Editor je na 1 s *

Pro: Hromadné bitvy, RPG prvky, Ekonomická stránka

Proti: Těžkopádní ovládaní jednotek když jsou pod vedením kapitána, všechny jednotky musí jíst co je někdy na nervy

+10 +11 −1