Celtic Kings: The Punic Wars

Keltští králové 2: Punské války, Nemesis of the Roman Empire

17.03.2004

Punic Wars jsou pokračováním prvního dílu série Rage of War. K národům z prvního dílu přibyly dva nové - Kartáginci a Iberové. Hra se zabývá třemi punskými válkami, tudíž se v kampaních podíváme na Sicílii, Sardínii, Korsiku, na Iberský poloostrov a nakonec i do Kartága. Nechybí ani kampaň za slavného kartáginského vojevůdce Hannibala. Herní styl se oproti prvnímu dílu nezměnil - hra se věnuje výhradně bojům a budování je odsunuto do pozadí. Nechybí ani RPG prvky jako vylepšování útočného a obranného čísla jednotek, vytváření hrdiny, s kterým můžete sbírat kouzelné artefakty přinášející různé bonusy.

Dále je ještě k dispozici skirmish, editor misí a možnost hrát přes internet s živými spoluhráči. Grafická stránka je stejná jako u prvního dílu.

Odflaklá a stresující hra.
Vývojáři si asi všimli, že existují hardcore hry, tak se "inspirovali", nebo neměli prachy, tak udělali tenhle vysávač energie.
Můžete být sebevětší stratég, ale buď Vám nepomůže spojenec, či jednotky při útoku stojí a nechají se zabíjet, občas i Váš hrdina, a nebo po většinu času budete v nevýhodě, či-li dej 1500 zlata dostaneš jednotky, ale jen když jich budeš mít malo!
Když jsem hrál první misi za Římany, dobyl jsem počítač po 30 minutách a on měl 95000 zlaťáků a já jen 20 000. První misi za Hannibala jsem nedohrál ( nerad jím maso bez zubů) a druhá mise za Římany byla tak pikantní, že mi došlo oč vývojářům jde.
Ono totiž v menu hry je editor, kde si kampaň můžete upravit- spíš spravit = přidat jednotky, level, itemy, nové dialogy, apd věci. Zkrátka můžete si zahrát na vývojáře. Tak jsem si upravil všechny mise a dohrál je.

Nejdříve jsem chtěl dohrát hru s tím, že budu dělat krok za krokem, ale jelikož nepřátelé měli nekonečný zdroj všeho četně jednotek, tak jsem měl smůlu ( což v 1 díle neexistovalo).. Na youtube jsem nenalezl skoro žádný gameplay ze hry kromě první mise za Římany a pár minutových útržků.
A pokud nevěříte, jakou boudu na Vás vývojáři ušili, tak v editoru se na to můžete klidně podívat.. Bylo to neskutečně k popukání, když jsem viděl, co proti mně má počítač, a co mám já.. to vypadá, jako kdyby tenhle díl dělali nějací tataři.

Plusy hry; cz lokalizace, trochu té historie ve videích o Kartágu a Hannibalovi. Nový národ; Kartaginci, Ibeřané. V neposlední řadě Editor, který Vám umožní hru dohrát (lol). A docela dost singlových map.

Pro: editor je spasením.

Proti: zasekávání jednotek, nedodělaná hra, téměř nehratelná kampan,

Máte rádi starověk a jste stratég který dokáže využít RPG prvky ? Celtic Kings je tu právě pro vás. Hned na začátku upozorním, že vyšla ještě jedna novější verze. V podstatě je to stále to samé jenom novější verze má víc možností a lépe se managuje ekonomika. Také 3 díl má nové rasy za které můžete hrát. Je jich až 7 proto jestli máte chuť na tuhle hru určitě sáhněte po posledním třetím pokračování.

Odkaz zde:

Co se týče tyhle hry je velmi zajímavá, na svojí dobu překonala jak graficky, tak v množství vojáků podobní hry. Hlavní odlišnosti jsou, že jednotky potřebují před bojem tréning také při cestování, ale aj při shromažďovaní jednotek musíte dbát na to aby měli co vaší vojáci jíst.

Bojová stránka:
Můžete vydat rozkaz do boje jakékoliv jednotce a ta bude sama za sebe na bojišti. Tento systém hra docela penalizuje, protože je výhodné si vycvičit hrdinu, který může jednotky vést a to má své benefity v podobě vyššího levelu. Funguje to tak, že když máte velitele 10 level a jednotky první level, tak pod jeho vedením se jim zvýšil zkušenostní level na 5.
Tenhle typ boje má své výhody, ale má aj své nevýhody. Stává se, že jednotky se zbytečně drží u hrdiny a za každou cenu se snaží držet formaci co je v boji velmi krkolomný a člověk si musí velmi rozmyslet jak se mu vyplatí útočit jestli ve formaci pod velením hrdiny anebo samostatně bez boostu od hrdiny, ale efektivněji hned na prvního protivníka který je v cestě.

Ekonomická stránka:
Ekonomiku tvoří 3 hlavní věci: zlato, jídlo a populace.
ZLATO získáváte v hlavní osadě, čím máte větší populace tým máte vyšší income zlata. Také můžete využít Fortrest (pevnost) do který když dáte 2000 zlata, tak vám začne vydělávat. Ještě je jedna okrajová záležitost a to taková že když obsadíte Market tak můžete jídlo měnit za zlato, je to velice pomalé a neefektivní.
JÍDLO máte z farem, čím má farma vyšší populaci tým víc jídla umí produkovat.
POPULACE funguje na principu rozmnožování, čím máte vyšší populaci tým se vám rychleji rodí nové lidi. Tyhle lidi můžete posílat do jiných hlavních táborov anebo je můžete trénovat a změnit je na vojáky. Skoro všechny rasy fungují tak, že při výrobě vojáka spotřebují populaci, jenom Egyptu stačí peníze a populace ve formě otroků může předávat 30ks za 3000 zlata

Editor:
Ve hře je parádní jednoduchý editor s kterým si můžete udělat mapy jak do single tak multiplayeru, dokonce si můžete udělat celou kampaň a hrát své dobrodružství.
V editoru je možné managovat aj samotní jednotky, měnit jméno, sílu, obsah itemů skoro vše. Editor je na 1 s *

Pro: Hromadné bitvy, RPG prvky, Ekonomická stránka

Proti: Těžkopádní ovládaní jednotek když jsou pod vedením kapitána, všechny jednotky musí jíst co je někdy na nervy