Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Bzzzt

13.11.2023
91
19 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Bzzzt je 2D rychlá akční plošinovka, která slovy samotného vývojáře vzdává poctu klasickým osmdesátkovým hitům. Píše se rok 4096 a hráč se jako uměla inteligence ZX8000 zmocňuje robotického těla, aby se pod vedením svých stvořitelů, doktorky Emy a profesora Norberta, vydal překazit ďábelské plány šíleného vědce Badberta a zachránil svět. Ve hře vás čeká poutavý příběh, různorodá prostředí a retro hudba. Nebude nouze o smrtelné pasti, souboje s bossy a dobrovolné bonusové výzvy na až 50 úrovních.


Poslední diskuzní příspěvek

@Ross (29.01.2024 15:47): Level 30 na střední obtížnost. Popravdě jsem jej ještě neprojel, dokázal jsem projít klíčovou skákací pasáží nahoru díky gamepadu, na klávesnici jsem to nedal, ale pak jsem skočil nahoře přímo do střely a když mi to tam tak akorát vyšlo do ní pokaždé vletět i na po desáté, tak jsem si dal pauzu, musím se k tomu někdy zase vrátit:-)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Když jsem poprvé slyšel, že Karel Matějka připravuje novou plošinovku, tak mě hned napadlo pokračování Colony 28. Bzzzt je ovšem naprosto něco jiného, ač robot v hlavní roli zůstal. Tempo hry je výrazně rychlejší, dokonce se snažíte překonávat dané časy. Základní myšlenka je jednoduchá. Dostat se na konec úrovně, ale ideálně v daném čase a cestou posbírat všechny šroubky. Samozřejmě to není jednoduché, v úrovních čeká spousta překážek a pastí. Oboje se mi zadařilo jen ve dvanácti úrovních, šroubky samotné ve více než polovině.

Koncept hry vypadá jednoduše, ale to hlavní je zde provedení. Nejdůležitější je přesné a responzivní ovládání, postava dělá přesně to co chcete. Jakákoliv smrt, a že jich bude, je jen vaše chyba. Skvěle jsou navržené také jednotlivé úrovně, s pěkně rostoucí obtížností. Postupně získáváte další schopnosti, například dvojskok, a hratelnost se příjemně komplikuje. Design je opravdu špičkový, i pohyby překážek jsou sladěné a je tak možné hned vyrazit a projít úroveň. Naopak okounění je často na škodu a ztratí se ten správný moment. Vše je doplněno hudbou, která precizně vystihuje tempo jednotlivých úrovní.

Krásná a detailní pixelartová grafika je jen třešničkou na dortu. Dokončit všech 52 úrovní je výzva, obtížnost není nízká, ale je spravedlivá. Velké záseky jsem měl jen v místech s omezeným časem. Úrovně kde mě honí paprsek nebo podobně opravdu nesnáším a šlo také o nejdelší záseky. Naopak shoot 'em up úrovní mohlo být více, je to skvělé osvěžení. Bzzzt také vyšlo v fyzicky v rámci Xzone edice. Obsahuje samolepky, pohlednice a především krásný mini artbook s tentokrát dost krátkým čtením. Vzhledem ke krásné grafice je opravdu na co koukat. Celkově velmi povedená hra a příjemné překvapení.
+22
  • PC 100
Kurva, Karle!

Doufal jsem, že nám pan Matějka vyrobí takovou malou českou Celeste, a jak jsem si to vysnil, tak se taky stalo. Bzzzt je sice kratší a příběhově (mnohem) jednodušší, ale jinak se může směle měřit s těmi nejlepšími plošinovkami od renomovaných studií za poslední léta. A tohle vše z rukou jediného vývojáře... Smekám.

Naprosto perfektní pixelart, povedená hudba, precizní ovládání a brutální obtížnost (která se teda dá snížit, ale rodiče nevychovali quittera). To je asi 4 hodinový Bzzzt s naprosto směšnou cenovkou. Tenhle typ plošinovek nemám moc v ruce, takže mi hra přišla opravdu hodně těžká, nicméně i když jsem od poloviny nadával prakticky nonstop do kokotin, proklínal level design, propichoval Karlovu voodoo panenku a musel si dávat po každých 20 minutách rozdýchávací pauzy, nakonec jsem stejně jako u Celeste zjistil, že po dokončení každého levelu, kde je zapotřebí bezmála chirurgická přesnost, je tahle koulervoucí obtížnost přesně to, co jsem od Bzzzta chtěl.

Ideální pro steam deck, všem doporučuji vyzkoušet minimálně demo, hodnocení 100/100 mluví samo za sebe. Bzzta by měli na základních školách zařadit do povinné herby.

PS: Shoot'em'up level byl naprosto fantastickej a hrozně by se mi líbila další pixelartovka v tomhle žánru *mrk mrk*

Baldur's Gate 3? Pche, tohle je hra roku, dámy a pánové.

Pro: Pixelart, hudba, levely, obtížnost + volba obtížnosti, poměr cena/výkon

Proti: Příběh mi přišel možná až moc dětský. Já chci depresi a zoufalství...

+20
  • PC 85
Plošinovky nejsou žánr, který bych vyhledával nějak často, ale čas od času si nějakou kratší zážitkovou záležitost s důrazem na atmosféru a příběh dopřeju rád. Bzzzt na to jde ale úplně opačně. Je to skutečně retro plošinovka zaměřená na skill hráče, kde příběh hraje spíše až, ne druhé, ale rovnou třetí housle. A upřímně, kdyby to nebyla česká hra a nebyl okolo ní tehdá takový humbuk, asi bych ji i směle ignoroval. A byla by to asi škoda, protože i když asi nejsem typ hráče, který by dokázal tenhle žánr naplno docenit, musím říct, že jsem se bavil. A jakmile jsem překonal krušnější začátky, bavil jsem se opravdu skvěle a dostával se do takového toho úporného herního transu, který pamatuju naposledy z dětství.

Hlavně z toho důvodu, že Bzzzt je fakt skvěle ovladatelný a dost možná jsem nehrál plošinovku, u které bych měl tak přesvědčivý pocit, že mám její ovládaní tak pevně v rukou, jako tady. A čím větší skill jsem ve hře získal, tím lepší pocit z hraní jsem měl a chtěl získávat i maximální score. Bzzzt není lehká hra, ale není ani vyloženě těžká (když jsem ji zvládl i já). Na hráče nečekají žádné vyloženě zákeřnosti, hra pouze vyžaduje svalovou paměť a chce po hráči, aby se každou z 52 úrovní precizně naučil. A právě díky ovládání je toto učení skutečně radost, protože jsem si byl vědom, že každý fail byl můj, nikoli hry. S čímž souvisí i precizní výstavba úrovní, které jsou designované svým tempem pro speed runnery a zpravidla nejlehčího průchodu jsem docílil vždycky, když jsem okamžitě vyrazil a držel se zamýšleného tempa.

Příjemným osvěžením byl shoot 'em up level a v posledním updatu Karel Matějka přidal i desítku challenge secretů zapuštěných do původních levelů. Zejména pasáže inspirované původním Arkanoidem nebo Donkey Kongem byly super. Dokázal bych si představit v případném DLC nebo rovnou pokračování takových hrátek i více.

Dohráno na Normal na 100 % za necelých 12h (bez insane achievementu, masochista zase nejsem).

Pro: hratelnost, ovládání, férová výzva, grafika, chytlavá hudba

Proti: příběh a dialogy

+18
  • PC 100
Bzzzt je pixelartová, (potenciálně) hardcore plošinovka se zaměřením na precizní ovládání a neskromnými požadavky na hráčův skill, trpělivost a vůli. Vlastně ne, není to (jen) plošinovka. Pro mě osobně je tento počin Karla Matějky umělecké dílo. Tato hra je prostě fantastická. Krásná, veselá, nabízející skvělou zábavu i pořádnou výzvu. Je vytvořena s jasným úmyslem, vizí a hlavně s láskou. 

Bzzzt si prostě musíte zamilovat od prvního okamžiku a na první pohled. A také na první poslech, protože chiptune soundtrack od Martina Lindy je prostě úžasný. Nedokážu si představit nic jiného, ​​co by se k této hře hodilo lépe. Bzzzt je nádherné umělecké dílo, ta nejlepší pocta 8 bitovým klasikám, fantastický zážitek plný čisté radosti, kterému v tomto ohledu jiné mnohem větší a dražší hry nesahají ani po kotníky. Můžete soutěžit sami se sebou nebo nepřímo s jinými lidmi mnoha způsoby, posouvat se stále vpřed a zlepšovat své dovednosti a přesto bude neustále co dělat, zlepšovat nebo překonávat. U Bzzzt se nelze ubránit úsměvu a bezprostředním sympatiím, a to nejen k dílu samotnému, ale i jeho tvůrcům. 

Hra nabízí tři stupně obtížnosti, lišící se jenom počtem životů, přičemž v tom nejtěžším jich máte sedm na celou hru, tedy 52 levelů. Jednoduchá obtížnost sice nabízí tři životy na jeden level a tedy několik možností udělat chybu, skutečnou chybou by však v tomto případě bylo vyměknout a nehrát alespoň na normální obtížnost (1 život na level), kdy je hra nejzábavnější a ten pocit, když se vám konečně podaří danou úroveň dokončit, nejsladší. 

Pouhým dokončením jednotlivých levelů to však nekončí. Každou úroveň plnou pastí, překážek, nástrah a nejrůznějších nepřátel můžete hrát na čas, pokusit se vysbírat všechny šroubky nebo to spojit do takzvaného bezchybného průběhu. Ve hře později získáte nové schopnosti, například dvojskok nebo dash/fofrovač, což vám umožní hrát starší levely novým způsobem a nadále se zlepšovat. 

Největší chybou by však bylo tuto hru zcela minout. A i když je rok 2023 na herní pecky mimořádně bohatý, Bzzzt se v něm nejen že neztratí, ale pro mně osobně bude patřit k těm nejlepším.
+13
  • PC 90
Bzzzt je okouzlující česká plošinovka, která oslovuje jak začátečníky, tak pokročilé hráče.  Grafické zpracování je fantastické, plné detailů, animací a efektů. Každý level je radost prozkoumávat.  Je náročná, ale není tak obtížná jako některé jiné hry, což ji činí vhodnou i pro hráče, kteří chtějí s tímto žánrem začít. 

Po pár desítkách hodin dohráno na těžkou obtížnost a splněny všechny achievementy. K tomu mě donutilo málo her a toho času nelituji.

Celkově je Bzzzt skvělou volbou pro všechny, kdo milují plošinovky s retro nádechem. Ať už jste nováčci nebo zkušení hráči, tato hra vás zaručeně zaujme!

Pro: Perfektní ovladatelnost, Retro feeling, Vizuální stránka

Proti: Slabší příběh

+11 +12 −1