Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Colony 28

1997
67
30 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Tato česká hra nás zavede do roku 2018, kdy lidstvo podlehlo v boji s mimozemšťany a zbytek přeživších byl předělán na roboty-dělníky. Robotem jste i vy, jenže jakýsi zkrat v obvodech vám vrátí paměť a tak se rozhodnete emzákům vše vrátit i s úroky. Přes útěk až po zničení orbitální základny budete bojovat s několika druhy vojáků, robotů a emzáků. Po cestě za pomstou řešíte logické problémy, vyhýbáte se pastím, střílíte, sbíráte klíče, speciální zbraně (rotační kulomet na tři druhy nábojů, plamenomet, laserová puška, plazmopuška atd.), munici a další věci pro zdárné pokračování v cestě. Dobrým pomocníkem je splynutí s terénem, kdy necháte nepřítele přejít a potom mu to zezadu kulometem vysvětlíte.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Herní výzva 2019 - 2. "Čapkův odkaz": Dohraj hru, ve které je robot hlavní postavou hry.

Colony 28, taková česká arkáda, kterou jak se zdá skoro nikdo nehrál. Nějak jsem si na tuhle hru bůhví proč vzpomněl a rozhodl se ji zkusit, protože před dávnými lety mě demo moc bavilo.

Colony 28 není totiž tak úplně vzdálená adventurám. V jádru je to tradiční arkáda - procházíte obrazovky, bojujete s různými roboty. Máte energii, štíty které slouží jako náhradní energie. V přestřelkách se můžete podobně jako v Blackthorne krýt, pálit ze základní zbraně (která má tři druhy nábojů) a v každém z 8 levelů máte nějakou silnější, bonusovou zbraň. Přestřelky jsou tuhé jak prase, roboti Vám uberou všechny životy ani nevíte jak tak musíte být vynalézaví - schovat se a pěkně srabsky napálit zmetkovi salvu do zad. Tvůrci díky bohu zabudovali možnost ukládání kdekoliv, jinak bych se nedostal přes první kolo. Hrdina může kromě toho běhat, skákat, i když skákání si tu moc neužijete.

Jak jsem říkal, Colony 28 je trochu i adventura, takže v každém kole musíte najít nějaké předměty a na určitém místě je použít, abyste se dostali dál. Nic závratně složitého, ale občas se může stát, že něco přehlédnete. Celý systém hraní tak připomíná hry jako Flashback či Blackthorne, jen bez toho skákání. V orientaci v bludišti Vám dokonce pomáhá automapa.

Grafická stránka je na českou hru docela povedená - prostředí jsou zajímavé a každý úkon či posun ve hře provází rovněž celkem povedené animace. V posledním řekněme bonusovém kole se hra dokonce přepne do 3D a nabídne Vám jakýsi pseudo dungeon.

Příběh nemá moc cenu zmiňovat - lidstvo zotročili mimozemšťani, z lidí udělali roboty jen hrstka odolává... a jeden robot si vzpomene kým byl a v 8 kolech se musí probojovat na mateřskou loď mimozemšťanů a zničit ji. Nic světoborného, ale pro arkádu bohatě stačí.

Co hru bohužel hodně sráží jsou bugy. Po každém třetím-čtvrtém nahrání pozice hra zamrzne, jindy se rozpadne obraz, nebo přestanou fungovat klávesy na krytí a střelbu. Většinou pomůže jen vypnout celý DosBox. Nakonec jsem měl podobný bug i během závěrečné animace, takže jsem nezjistil, zda se hrdina z lodě dostal či ne.

Každopádně pokud máte náladu na nějakou oddechovku, která Vám zabere pár hodin na dohrání, která není extra těžká, ani dětsky snadná a která zajímavě kombinuje žánry, Colony 28 není špatná volba.

Pro: Grafika a animace, skloubení arkády s adventurními prvky, sci-fi feeling, ukládání, mapa.

Proti: Bugy, souboje jsou dost těžké.

+15
  • PC --
Když tato hra vyšla bylo mi zhruba 10 a demo z nějakého časopisu mi nechtělo běhat. Šlo mi pouze intro kdy vaše postava utíká z vězení a byl jsem uchvácen. Později, už nevím jak, se mi dostala do rukou plná verze, když mi bylo cca 14 a měl jsem ten samý PC, akorát upgradovaný. Hra šla spustit, ovšem, podobně jako zde u kolegy, zamrzala a byl nutný restart PC, navíc mi přišla neskutečně těžká, ale bavila mě, ikdyž jsem se u ní pěkně navztekal.
Bohužel jsem hru nikdy nedohrál, protože jsem CD půjčil a zpět se mi nevrátilo.

Pro: Grafika, zvuky, plošinovka jak má být

Proti: Obtížnost, tehdy vysoké nároky (???)

+2 +3 −1