Bug Fables: The Everlasting Sapling

20.11.2019
28.05.2020

Hra Bug Fables se odehrává na prosperujícím kontinentu Bugaria, domovu hmyzích obyvatel. Hlavními protagonisty je trojice cestovatelů a objevitelů - včela Vi, nosorožík Kabbu a můra Leif, kteří putují napříč celou hmyzí říši s cílem uspět tam, kde mnozí pohořeli - najít bájný Everlasting Sapling, jenž dokáže dotyčného obdarovat nesmrtelností.

S trojicí hrdinu se pohybujete po polootevřeném 3D světě, v němž jsou všechny postavy a objekty ploše dvojrozměrné, evokující kreslené papírové vystřihovánky. Důraz je kladen na průzkum, interakci s obyvateli, plnění hlavních a vedlejších úkolů, skákací pasáže a řešení jednoduchých hádanek, přičemž je nutné používat odlišných schopností vašeho týmu. Vi může s pomocí bumerangu přepínat vzdálené páčky, Kabbu se svým rohem zbavuje překážek a Leif svými kouzly mrazí objekty nebo protivníky. Paleta schopností se časem rozrůstá a umožní vašim postavám dostat se na dříve nepřístupné místa a nacházet tajné skrýše. Boje se odehrávají v tahovém režimu, kdy pro silnější útoky a obranu je třeba i správné načasování při stisku nebo podržení příslušných kláves.

• Switch 95
Hodně pěkný kousek!

Ukázkový přiklad, že dobré hře člověk odpustí mnohé. Nevadí mi trochu toporné ovládání, nevadí často matoucí design úrovní, kdy vítězí forma nad přehledností. Nevadí občas monotónní souboje. Bug Fables totiž mají kouzlo a mají duši. Mají živoucí svět, který dává smysl. Svět, který je naplněný spoustou postav, které si vás můžou získat, které můžete nenávidět, ale které vám jen málokdy budou volné. A to mluvím jen o vedlejších postavách, které potkáte na své cestě za záchranou (hmyzího) světa. Interakce uvnitř vašeho týmu, to, jak se postavy vyvíjí a jak objevují (možná lépe řečeno odhalují svá tajemství) patří k tomu nej, co jsem kdy ve hrách viděl.

Ano, je to pohádka a už z názvu je jasné, že přiznaná…ale spousta momentů je dospělejších, než na první pohled vypadá. A silná inspirace sérií Paper Mario? …  Osobně jsem nic ze série nehrál, ale z názorů, které jsem přečetl, by se za Bug Fables ani Nintendo stydět nemuselo. O to cennější je, že jde o prvotinu dvoučlenného studia. Týmu a jeho podporovatelů, kteří si jako správní nadšenci doslova vydupali ze země hru. Hru, jakou by oni sami chtěli hrát.

Nalákal jsem vás? To jsem rád. Tak jděte a zkuste demo!

Pro: Krásná stylizace a dobře napsaný příběh.

Proti: Pro někoho soubojový systém.