Bomber Crew

19.10.2017
10.07.2018

Bomber Crew je strategicko-simulační hra, ve které se chopíte posádky slavného britského čtyřmotoráku Avro Lancaster. Se svými svěřenci budete plnit nejrůznější mise, které většinou zaberou jen několik minut herního času, jedná se např. o bombardování nepřátelské základny, shození zásob havarovanému pilotovi či sestřelení nepřátelského esa.

Některé mise mají svou reálnou historickou předlohu, tudíž se zúčastníte třeba i velmi kreativního útoku v průmyslovém Porůří, při kterém byly k protržení vodní přehrady využity speciálně upravené "skákající" pumy. Za splněné mise dostanete především peníze, které posléze můžete utrácet za nejrůznější vybavení jak pro vaše letadlo, tak pro vaši posádku.

Tento titul se žánrově velice podobá hře FTL: Faster Than Light.

Tak, nahodit motory, nabrat rychlost a letadlo se pomalu odlepuje od dráhy. Ještě zatáhnout podvozek, určit kurz a hurá k cíli.

Hra Bomber Crew vás postaví do role (jak už název napovídá) posádky bombardéru. Konkrétně Britského stroje Avro Lancaster. Milovníkům letadel je už podle jména nejspíš jasné, že se budeme pohybovat po Evropské obloze během 2. světové války.
Vaším úkolem bude plnit různé mise, jako pořizování fotek, shazování zásob a pochopitelně také bombardování. Za plnění těchto úkolů budete náležitě odměňováni. Za získané peníze si potom budete upgradovat svůj letoun a posádku, aby mohli čelit mnohem náročnějším výzvám.

Co vás tedy čeká? Hra by se dala rozdělit na dvě části. Tou první je základna. Zde spravujete svou posádku, pořizujete si nové vybavení, nebo rekrutujete nové členy posádky místo těch, kteří zahynuli během poslední mise. A věřte, že umírat budou. Abyste tomu zabránili, nebo alespoň zmírnili své ztráty, můžete své svěřence ověsit nejrůznější výbavou, která upravuje jejich statistiky. Přilbice a ochranné vesty jsou sice skvělá věc, ale snižují pohyblivost posádky. To vám může být u střelce, co se nevzdálí od kulometu úplně jedno, ale u takového mechanika, který z počátku jako jediný dokáže opravovat poruchy je to velmi důležitá vlastnost. A není to jenom rychlost nebo odolnost, na co budete muset dávat pozor. Se stoupající výškou nastává také problém s nedostatkem kyslíku a rostoucí zima. Je tedy třeba brát v potaz řadu různých faktorů a následně podle toho upravit i výbavu.
Kromě posádky o které toho už padlo spoustu, budete také moci upravovat svůj letoun. Lepší pancéřování, lepší kulomety, pancéřované motory nebo lepší hydrauliku, která není tak poruchová jako starší model. I zde je třeba počítat s určitou přípravnou strategií. Pancíř poskytuje dobrou ochranu, ale něco váží. Opravdu potřebuji mít všude ten nejlepší? Některé kulomety mají k dispozici automatické doplňování munice, jiné verze jsou pro změnu ničivější, ale je třeba munici doplňovat manuálně. To se může ukázat v případě některých vzdálenějších kulometů jako velmi důležitý faktor. O to víc, pokud není posádka moc pohyblivá. Už asi tušíte, kolik zábavy si užijete s vyvažováním jednotlivých vlastností.

To bychom měli základnu. Jakmile máte posádku i letadlo připravené můžete vyrazit do akce. K dispozici je vždy několik různých misí, které se mohou lišit svou obtížností, nebo i délkou jejich trvání. Zadání se také různí, ale vždy jde v základě o jednu ze dvou věcí. Focení a shazování “nákladu“. Ten nemusí být nutně výbušný. Vaše letadlo neovládáte přímo, o to se stará vaše posádka sama. Na vás je akorát vydávat příkazy k provádění určitých akcí. Možná se zdá, že toho není moc, ale jakmile dojde k boji, budete mít všeho až nad hlavu.

Pomalu se blížíme ke svému cíli, zatím co všude kolem explodují protiletadlové střely. Pilot žádá o upravení kurzu přímo na cíl. Krátce na to radista upozorní na německé stíhačky. Ty je ale třeba označit, aby střelci věděli, po čem pálit. Brzy se rozpoutá peklo. Kulky lítají vzduchem, trhají pancíř na kusy, zatím co kolem padají letadla k zemi. Cíl je na dohled. Je třeba přesunout bombometčíka od kulometu na zaměřovací pozici. To ale nechá předek letadla bez ochrany. Vrata pro shození bomb se otevírají. Ve stejnou chvíli jeden střelec hlásí, že mu došla munice. V ten moment zvažuji, jestli jsem přeci jen neměl investovat do těch samonabíjecích kulometů. Posílám ho k bedně s municí a nechávám horní kulomet neobsazený. Ještě štěstí, že to nemá moc daleko.
Jsme nad cílem, bomby shozeny a teď rychle pryč. Vrata se zavírají a bombometčík se přesouvá zpátky na pozici střelce. Pilot obdrží nové instrukce, aby změnil kurz směrem, který určil navigátor. Uf, už jen odrazit ta dotěrná letadla. Ale co se nestalo. Jeden střelec je zraněn a potřebuje pomoc. Vysílám tedy okamžitě jednoho člena pro lékárničku a pak ke zraněnému, aby ho ošetřil. Mezí tím letadla dělají z nechráněného zadku ementál. V ten moment se porouchá jeden z motorů. Vysílám tedy našeho statečného mechanika, aby vylezl na křídlo a opravil ho.  Další střelec hlásí nedostatek munice. Já si měl tu automatiku vážně koupit. Zraněný střelec je zpátky na pozici. Motor opraven, ale zase se porouchala hydraulika a věže se nemohou otáčet …

To je jenom jeden z případů, které se mohou naskytnout. Občas je toho tolik, že prostě nestíháte. I tak je podle mě hra zábavná, i když ne vždy zrovna lehká. Přesto jsem se v žádné misi netrápil moc dlouho. Mise jsou krátké, takže není problém hru večer zapnout, odlétat si jednu dvě mise, aniž by bylo třeba u ní strávit několik hodin.

Grafika je jednoduchá. Není to nic převratného, ale podle mě ke svému účelu naprosto dostačující. Postavičky působí roztomile a pokud chcete, můžete si jejich vzhled stejně jako vzhled letadla upravit.

Pokud jde o nedostatky, nebylo jich tolik. K dispozici je spousta vylepšení, i když bych se nezlobil, kdyby jich bylo víc. Už někdy v půlce jsem měl většinu výzbroje, se kterou jsem vydržel až do konce.
Mise se začnou časem trochu opakovat, naštěstí nejsou příliš dlouhé aby to tolik vadilo. Pomáhá taky určitý prvek náhody, kdy se mise, kterou jste už třikrát bez potíží dokončili, může změnit v naprostou katastrofu.
Ovládání je v některých momentech trochu problematické. Například pravé myšítko, které slouží k rozhlížení, je současně používané ke zrušení vybrané postavy. Což může někdy trochu potrápit. Stejně tak nutnost zaměřování letounů. Pokud nepoužijete radistovu schopnost automatického zaměřování a některý vám uteče, tak do něj střelci prostě nezačnou pálit. Několikrát se mi takhle letoun přikradl k nechráněnému spodku a i když jsem tam nakonec poslal střelce, tak nevystřelil, přestože ho měl přímo před kulomety.

Pokud ale pominu tyto drobné neduhy, kterými hra trpí, tak jí nemohu nic vytknout. Pokud vás baví letadla nebo se rádi trápíte s optimalizováním vašeho týmu/stroje, tak mohu hru doporučit.

Pro: Možnosti vylepšování a úpravy, délka misí,

Proti: Občas ovládání, některé herní mechaniky

Hra, ve které ovládáte posádku bombardéru a snažíte se sestřelit nepřátelské letouny, vyfotit jejich základky a vybombardovat strategické cíle. Občas se do mise připlete nepřátelské eso, které je rozhodně mnohem schopnější, než řadový letoun. Během misí vyděláváte herní měnu, za kterou poté vylepšujete jak vybavení posádky, tak samotný letoun.