Blue Estate The Game

24.02.2014 PS4
18.02.2015 XOne
08.04.2015 PC
HE SAW
Blue Estate je rail shooter, česky "kolejnicová" střílečka, jejíž námět sám sebe nebere nijak zvlášť vážně, proto je veškeré dění v této hře jednou velkou sebeparodií.

Sledovat budete příběh dvou antihrdinů. Tony Luciano je psychopatický syn mafiánského kmotra z Los Angeles, který si chce vyrovnat účty s gangem Sik Brother’s a zachránit z jejich spárů Cherry Popz, nejlepší tanečnici od striptýzové tyče. Clarence je bývalým členem amerických Navy SEALs, pracující jako nájemný zabiják. Právě dostal za úkol vyčistit spoušť, kterou za sebou zanechává Tony, a ukončit tak válku gangů.

V samotné hře jde hlavně o rychlost a přesnost, jež jsou odměňovány comby a body. Pro plynulý chod akce je nezbytné, abyste příslušnými klávesami plynule sbírali lékárničky, náboje, vyhýbali se překážkám a hlavně zneškodňovali nepřátele na dálku, i na blízko. Objevují se zde také bonusy ve formě zpomalení času či lepšího bodového ohodnocení, když nepřátele v daném pořadí zabijete způsobem, který vám hra naznačí.

Příběh zabere něco kolem tří hodin. Tony Luciano, jako syn mafiánského šéfe, vystřílí při záchraně své milované, Cherry Popz, bar Kim Čong Illa v podprsence. To spustí válku mafiánkých rodin a …. ne, tohle není podstatný.

Zápletka, jenž doprovází tuhle zběsilou a šílenou střílečku, je stejně tak bláznivá, jako celý průběh a stylizace hry. Kromě humoru by si zasloužilo vyzdvihnou styl vyprávění příběhu. Ten je vyprávěn další postavou a to je vlastně jen prostor pro další vrstvu humoru.

Kromě myši se zde uplatní i používání směrových kláves. Ty se používají třeba na otevírání dveří, ale i na odstranění „bordelu“ z kamery. Jako jsou třeba Tonyho vlasy, které kvůli „nedostatku gelu“ padají Tonymu a do obličeje a zaclání tak výhled hráči. Což je určitě fajn zpestření a při vyšší obtížnosti to dokáže rozproudit krev.

Blue Estate jako rail shooter funguje tak jak má a největší jeho síla je v humoru. Bohužel (zároveň bohu dík) je dost krátká. Nepřidá tomu ani arkádový režim, protože je možné ho projít jen v příběhových misích a těch je pomálu (úroveň na hřbitově je skvělá v obou režimech).

Příště budu muset sáhnout po hře do Herní výzvy, která nebude mít dva komentáře, jenž říkají o hře úplně vše...

Pro: humor, stylizace, délka

Proti: délka, počet úrovní

Blue Estate je rail shooter, na pc viacmenej jediný svojho druhu. Roky som žiadny nehral a tak som si povedal, že to skúsim. Zo začiatku som bol veľmi príjemne prekvapený, ako ma to celé bavilo, no postupom času som sa začal nepekne nudiť.

Čo bolo dobré?
Rozhodne prvá polovica hry, kde ešte mali tvorcovia kopec zábavných nápadov a smial som sa nahlas. Tony Luciano, syn mafiánskeho kmotra je veľmi vydarená postava, ktorá hláškuje kadenciou rotačného guľometu podobne ako legendárny Duke Nukem. Jeho komentáre na okolné situácie a na striptérku Cherry sú vážne zábavné. Prekvapilo ma, ako veľmi ma bavila aj samotná rail shooter akcia. Všadeprítomný nadhľad mi sadol.

Čo bolo zlé?
Druhá polovica hry, kde ovládate postavu negra Clarenca. Nudný hlas, žiadne hlášky, oproti Tonymu je to proste nudná postava na posranie. Celkovo aj nápadov už je menej, veľa z nich sa opakuje a už to ide neskutočne na nervy. Napríklad nadržaný pes, ktorý vám šuká nohu. Prvýkrát ten nápad ešte ujde, ale keď sa tá istá animácia šukajúceho otravného psa opakuje po 10x, tak už som mal chuť tvorcov nakopať do vajec.

Blue Estate by som označil za často sa opakujúci vtip, je síce dobrý, ale časom už otravný, nudný a nevtipný.

Pro: prvá veľmi zábavná polovica hry, Tony Luciano a jeho hlášky

Proti: slabšia grafika, druhá polovica hry, neger Clarence, veľmi otravná nadržaná čivava, opakujúce sa vtipy

Blue Estate je arkádová "jednohubka", která pobaví a skončí dřív, než se dostaví nuda. A je to dobře, protože pod tím zábavným povrchem nic dalšího není.

Nejlepší je při zapnutí hry vypnout mozek a zapnout rychlé reflexy. Potřeboval jsem dvě ruce - jednu na myši, kterou jsem likvidoval stovky nepřátel, a druhou na šipkách, kterými lze provádět speciální akce a sbírat životy a náboje. A to je vše. Naštěstí je zde jakýsi děj, který mě provedl skrz nejrůznější prostředí. Všude jsou však mraky nepřátel k odstřelu a sem tam nějaký civilista - obvykle polonahá holka. A do toho burácí rocková muzika.

První dva levely jsem si neskutečně užil. Prostě kosíte, mačkáte, zase kosíte a zase mačkáte. Není chvilka oddechu, prostředí je pěkné, postavy hláškují, prostě paráda. Později hlášek ubyde, ale prostředí udržela moji pozornost až do konce. A ten přišel dost rychle, protože levelů je jen 7 a každý trvá asi 20 minut. Je ale možné je hrát znovu a snažit se vylepšit skóre, což znamená nepřerušit rozdělané komb... á kruci. A když ne ve story módu, tak v arcade módu, který odstraňuje úplně všechno a nechává jen střílení.

Vlastně celá hra na mě působila jako jedna z postav - sličná Cherry Popz. Dobře se na to kouká, má to styl, ale po chvilce okouzlení vyprchá a zbyde jen pocit nenaplnění. Jako zábava na jedno odpoledne to ale posloužilo dobře.

Pro: Pěkná prostředí, rychlá akce, Cherry Popz a její taneček, hudba, hlášky, zábava

Proti: Levelů mohlo být víc