Příběh zabere něco kolem tří hodin. Tony Luciano, jako syn mafiánského šéfe, vystřílí při záchraně své milované, Cherry Popz, bar Kim Čong Illa v podprsence. To spustí válku mafiánkých rodin a …. ne, tohle není podstatný.

Zápletka, jenž doprovází tuhle zběsilou a šílenou střílečku, je stejně tak bláznivá, jako celý průběh a stylizace hry. Kromě humoru by si zasloužilo vyzdvihnou styl vyprávění příběhu. Ten je vyprávěn další postavou a to je vlastně jen prostor pro další vrstvu humoru.

Kromě myši se zde uplatní i používání směrových kláves. Ty se používají třeba na otevírání dveří, ale i na odstranění „bordelu“ z kamery. Jako jsou třeba Tonyho vlasy, které kvůli „nedostatku gelu“ padají Tonymu a do obličeje a zaclání tak výhled hráči. Což je určitě fajn zpestření a při vyšší obtížnosti to dokáže rozproudit krev.

Blue Estate jako rail shooter funguje tak jak má a největší jeho síla je v humoru. Bohužel (zároveň bohu dík) je dost krátká. Nepřidá tomu ani arkádový režim, protože je možné ho projít jen v příběhových misích a těch je pomálu (úroveň na hřbitově je skvělá v obou režimech).

Příště budu muset sáhnout po hře do Herní výzvy, která nebude mít dva komentáře, jenž říkají o hře úplně vše...

Herní výzva 2019 - 10. "Barevný svět"

Pro: humor, stylizace, délka

Proti: délka, počet úrovní

Blue Estate je rail shooter, na pc viacmenej jediný svojho druhu. Roky som žiadny nehral a tak som si povedal, že to skúsim. Zo začiatku som bol veľmi príjemne prekvapený, ako ma to celé bavilo, no postupom času som sa začal nepekne nudiť.

Čo bolo dobré?
Rozhodne prvá polovica hry, kde ešte mali tvorcovia kopec zábavných nápadov a smial som sa nahlas. Tony Luciano, syn mafiánskeho kmotra je veľmi vydarená postava, ktorá hláškuje kadenciou rotačného guľometu podobne ako legendárny Duke Nukem. Jeho komentáre na okolné situácie a na striptérku Cherry sú vážne zábavné. Prekvapilo ma, ako veľmi ma bavila aj samotná rail shooter akcia. Všadeprítomný nadhľad mi sadol.

Čo bolo zlé?
Druhá polovica hry, kde ovládate postavu negra Clarenca. Nudný hlas, žiadne hlášky, oproti Tonymu je to proste nudná postava na posranie. Celkovo aj nápadov už je menej, veľa z nich sa opakuje a už to ide neskutočne na nervy. Napríklad nadržaný pes, ktorý vám šuká nohu. Prvýkrát ten nápad ešte ujde, ale keď sa tá istá animácia šukajúceho otravného psa opakuje po 10x, tak už som mal chuť tvorcov nakopať do vajec.

Blue Estate by som označil za často sa opakujúci vtip, je síce dobrý, ale časom už otravný, nudný a nevtipný.

Pro: prvá veľmi zábavná polovica hry, Tony Luciano a jeho hlášky

Proti: slabšia grafika, druhá polovica hry, neger Clarence, veľmi otravná nadržaná čivava, opakujúce sa vtipy

Překvapivě solidní moderní uchopení téměř vyhynulého žánru on-rail shooterů, které ve mě vzbuzuje lítost, že podobných her v moderní grafice není víc.

3 hodiny (příběhový režim, ale arkádová verze je ještě kratší) herní doby samozřejmě nejsou moc, ale jde stále o nadstandardní čas ve srovnání s klasickou konkurencí. Dovedu si představit, že s poutavějším příběhem a větší různorodostí levelů by hra mohla být ještě delší a pozornost by si udržela.

Nicméně - jednotlivé úrovně jsou poměrně slušně nadesignované a dynamické, takže kosení vln nepřátel je v nich zábavné, nikoli úmorné. Tomu pomáhá i pár ozvláštňujících mechanik (krytí, směrová gesta sloužící například ke sběru předmětů nebo různé výzvy typu "zastřel skupinku nepřátel ve stanoveném pořadí"). Samozřejmě pomáhá i humor, kterého jsem se trochu bál, protože mě na vulgární přízemnosti moc neužije, ale i když jsem se nepopadal za břicho (což je dobře, protože jinak by se špatně hrálo), pobavit přece jen dokázal.

Příjemným detailem je fakt, že jako hráč vidíte vlastní zbraň jako v obyčejné FPSce, což pro mne hru činí o trošku vizuálně atraktivnější a imerzivnější (v případě, že sedíte u PC a nedržíte pistoli v arkádové herně).

Pro: v rámci moderních zástupců žánru v podstatě nemá konkurenci, ozvláštňující herní prvky, humor

Proti: hra odhalí, že on-rail shootery mají celkem slušný potenciál, který zde nebyl zcela naplněn