Beowulf: The Game

13.11.2007

Beowulf: The Game je 3rd akční hra podle filmu Roberta Zemeckise, ve které se ujmete role neohroženého severského bojovníka a dánského krále Beowulfa, který údajně vládl silou 30 mužů.

Vydáváte se na dánský poloostrov odvrátit zlo, které zotročuje obyvatele a zároveň chce připravit Beowulfa o jeho trůn. Projdete místa a prožijete situace, které nejsou ve filmu zobrazeny. Bojujete proti zlým silám, příšerám i obyčejným nepřátelům nejdřív sám, později získáte armádu až 12 bojovníků, o které se taky musíte starat. Zbraně mají omezenou trvanlivost, jen ty legendární vydrží o něco déle. Můžete se ale spolehnout na sílu Beowulfových paží a něco málo komb, kterými disponuje.

Hra běží na enginu Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2, což se podepsalo na jejím vizuálním zpracování.

@JohnCZ (15.03.2017 10:42): jj, nakonec jsem to dal asi na třetí pokus, zatímco 12. 3. jsem se s tím mořil bez úspěchu snad hodinu nebo dvě.

Možná to byla i tak trochu náhoda, protože jsem sice dělal některé věci maličko jinak (na začátku levelu jsem vzal magické kopí, šel jsem do dané pasáže s trochu větší úrovní Heroism, snažil se více používat komba pro zvýšení Heroism), ale nakonec jsem stejně opakoval dost podobnou strategii jako posledně.

Ještě před bojem zavřít posuvný kámen na pravé straně, první vlnu vyřídit ručně, na druhou poslat pravý kámen, na třetí se dvěma trolly levý (při úspěšném pokusu se mi stalo, že jsem s ním zabil jen jednoho) a poslední vlnu opět vyřídit ručně. Magické kopí jsem nakonec příliš nepoužil, proti štítníkům je lepší obyčejné kladivo (a dost rychle mydlí ty hopsací potvory). Carnal Fury je tady na houby, protože ničí kříž (zatímco normální útoky nebo útoky s Heroism ne) a Beowulf je v něm hrozně pomalý.

Hlavní rozdíl možná spočíval v tom, že jsem do té doby téměř nepoužíval Heroism (hrál jsem na obtížnost Thane, nebylo to třeba), ale tohle je snad jediná mise, kde se bez něj člověk neobejde, zheroizovaní Thanes byly schopni zadržovat i toho přeživšího trolla.

Celkově hru vidím jako podprůměr, atraktivní tématika, dobře převedený konflikt mezi Carnal/Heroism (Monster Slayer vs Legendary King) a jejich vylepšováním spolu s některými opravdu epic boji proti monstrům jsou zabité "skleněnými" zbraněmi, zbytečnými/otravnými QTE a leveldesignérskými zhovadilostmi (Episode 11 není jediná, jen v tomto nejhorší).

Kdyby z toho udělali něco jako Rune s jednou postavou, pěstními boji a třeba postupným vylepšováním hlavního hrdiny nebo komb, udělali by stokrát lépe.

Tuhle hru jsem si původně koupit nechtěl. Měl jsem zaostřeno na King Konga, ale jelikož byla dostupná levnější verze, která byla přibalena ke kolekci klasiky hry Beowulf, řekl jsem si proč ne. Bude to levnější a ještě dostanu bonus.

On je Beowulf překvapivě hodně dobrá hra podle filmu. Jasně, jde o primitivní rubačku, ale prostředí, souboje a pěkné animace mě ke hře přikovaly na slušnou dobu. Dostal jsem se do 11 kapitoly a tam to vzdávám, protože se hra stává doslova nesnesitelně těžkou. Mám za úkol bránit kříž (zván jako relikvie). Háček je v tom, že se na mě valí doslova hordy nepřátel, kteří se hrnou svým scriptovaným sprintem přímo k cíli. Jakmile se k němu dostanou, je konec, protože se kříže nesmím dotknout ani já, bo ho zničím jediným úderem. Zkusil jsem to asi 15x, ale dál se prostě nehnu a jak jsem koukal na jedno video Lets Play na YT, tak s tím chlápek seknul v tom samém bodě (a nevyhnul se vulgarismům). Je to škoda, bavil jsem se dobře.

Ale teď popíšu věci, které mě bavily. Beowulf má skvělé pasáže. Souboje jsou hezky dynamické, Beowulfovi spolubojovníci vše krásně komentují. Prostě pohoda. Ale pak tam tvůrci střelí po designérské stránce naprosto šílenou stupiditu a vše je v háji.

Po grafické stránce si nestěžuju. Není to sice žádný zázrak, ale kouká se na to dobře. Je tu takové to nějaké vylepšování, ale moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Vždy jsem naházel body do toho, na co bylo a co by se mohlo hodit, ale na nějaké taktizování nebylo moc prostoru.

Zbraní je dostatek, ale nechápu jejich obrovskou náchylnost se rozpadnout během boje. Copak dánský meč nevydrží více než 5 seknutí do nepřítele. To tam místní cápkové asi fakt kvalitní kováře nemají...

Verdikt: No prostě naštvalo mě to. Koukalo se na to hezky, bavil jsem se více než slušně a najednou takovádle zrada na mě vybafla. Štve mě to, protože koupené hry z principu dohrávám. 50% (a to jsem to původně odhadoval na nějakých 75-80%)

Pro: souboje, prostředí, animace, pěkná hudba, povzbuzování party

Proti: nesnesitelná obtížnost, zbraně made in china

O téhle hře jsem neměl ani zdání, dokud jsem ji nedostal na Vánoce. Říká se ''Darovanému koni na zuby nehleď'', ale přeci jen se na ně mrknul. :)

Než jsem si hru zahrál, přečetl jsem si komentář tady od JohnaCZ nademnou, a ze strachu z 11. kapitoly jsem si dal lehkou obtížnost :) Bylo to snadné a umřít se mi, krom kritických částí, podařilo jen párkrát. Nicméně bylo zde pár okamžiků u kterých jsem se, tak na hodinku, zasekl. Zmíněnou kapitolu 11 jsem dělal tak 10x než se mi to konečně povedlo :) Po dohrání hry jsem si řekl že si ji zopakuji na nejtěžší obtížnost. No nevím, ale zdála se mi ještě lehčí :D

Grafika:
Pěkná. Žádný Crysis. Lepší než Mario :)

Hratelnost:
Naprostá spokojenost. Dvě schopnosti fungovaly, spolubojovníci většinou poslouchali a bojování? Dva základní útoky - lehký a těžký a jejich kombinování. Potěšila mne možnost protivníka chytit a doslova rozdrtit na sračky :)

AI:
Objeví se a jdou po Vás.......rubačková klasa.

Soundtrack:
Krom písně pro Grendela jsem při sekání, mlácení, drcení a trhání hudbu moc nevnímal :)

Příběh:
Začíná kousek před filmem, pokračuje na jeho začátek a poté vyplňuje ony ztracené roky než se vypořádal se synáčkem. Když tak přemýšlím, žádný příběh tam vlastně není. Běž, zmasakruj nepřátele, zachraň své lidi, zabij bosse, vrať se, jeď to udělat zase...Je tady také možnost stát se zuřivým Monster Slayerem, který chodí v tmavém oblečení, nebo statečným králem, věrným svému lidu, během průběhu hry. Ale že by to mělo nějaký dopad jsem si nevšimnul.

Takže když to shrneme, tak se nedočkáme příběhu, umělá inteligence houpacího koně, zbraně se furt rozpadaj, tak proč tak vysoké hodnocení. Protože je to primitivní rubačka. Dost dobrá primitivní rubačka. Díky Ježíšku :)

Pro: Souboje, Brutalita, Grafika, Hratelnost, Song pro Grendela

Proti: Zbraně ze skla

Beowulf: The Game mě doposud míjel (bohudík), ale zatoužil jsem si po letech zahrát King Konga a tak jsem tuším na surtepu za cca 40Kč koupil originálku a k ní byl "zdarma" přibalen tento skvost. No on byl spíš ten Kong přibalen k tomuto skvostu, ale za Ty peníze, neberte to. Po dohrání King Konga jsem se vrhnul na Beowulfa. To co ale se mi zjevovalo následujících 14 dní se sem pomalu bojím napsat....hezky to už okomentoval JohnCZ a já se musím přidat...

Po spuštění se hra tváří jako klasická rubačka, nakonfiguruje si to gamepad (X360) a jede se, po první epizodě OK, říkáte si, docela dobrá odreagovávačka. Tak jdete dál...Hra je neúprosně koridorová, konzolový port jako vyšitý, ale ze začátku je obtížnost tak "akorát"...hrál jsem to na střední obtížnost. Po cca 5 epizodách se dostáváte do druhého dějství...a teď to přijde. Ať sekáte a mlátíte těma dvěma tlačítkama kolem sebe jak chcete, vlny nepřátel, které se na vás neustále valí a nedají Vám chvilku vydechnout jsou prostě v této hře otravné a nezáživné, pokud máte nervy na uzdě a vztekáte se u každé blbosti, varuji Vás, tahle hra není pro Vás. Nervy Vám potečou a potečou jako pot z těla při vrcholovém sportu...a tahle hra je takových pasáží plná. Příklad - mám ubránit 3 panny (ano čtete dobře, panny jako že nic s nikým Ty slečny ještě neměly) a Tyhlety 3 panny jsou od sebe nahony vzdáleny, mezi nimi propast a na Vás se valí cca 4 vlny nepřátel a další 3 velké gorily, nebo co to je...asi potomci Grendela... a samozřejmě když panu chytne(ta gorila nebo co to je) a hodí ji do propasti, tak jedete znova...jo aha já jsem se Vám nezmínil, že hru nelze ukládat, je tu systém checkpointů, které se po výpadku proudu vymažou a jedete znova celou epizodu. Kdo tuhle zhovadilost vymyslel NEVÍM...ale je tam...tohle by bylo ještě fajn, kdyby hra neměla asi 1 000 000 bugů, typu zmutovaný potomek Grendela (nebo co to je) chytne panu a v tom se zasekne. A já nepřišel na to jak ho "odseknout". Prostě chytí tu pannu a zásek a vy běháte sekáte a on se stává nesmrtelným a vy se prostě neposunete dál a následuje RESET epizody...asi po 50té jsem to vzdal. Došel jsem do 8é epizody a KONEC. NA tohle fakt nemám nervy a to jsem za svůj život odehrál už ledascos....

Mezi klady hry patří to, že se dá odinstalovat a DVD lze požít jako podšálek či plašič ptáků na balkoně...

VAROVÁNÍ : Hra může způsobit nervové záchvaty a poškození mozku!!!

Pro: Dá se to odinstalovat, placka vhodná jako plašič ptáků...

Proti: Všechno, všecičko!!!