Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Battlefield: Bad Company

23.06.2008
17.08.2008
kompatibilní
74
24 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Battlefield: Bad Company je spin-off k akční FPS sérii Battlefield. Tato "odbočka" je především jedinečná v tom, že byla vytvořena pouze pro konzole a poprvé obsahovala plnohodnotnou kampaň pro jednoho hráče. Děj se zasazen do blízké budoucnosti a zaměřuje se na fiktivní válku mezi Spojenými státy a Ruskou federací (konflikt je označován jako First Russo-American War), konkrétně se odehrává ve fiktivní zemi Serdaristánu. Hráč se zhostí role amerického vojáka Prestona Marlowea, který byl jako nováček převelen do 222. praporu B-Company (označovaného jako Bad Company). Tento tým se skládá z chytrého, ale nervózního vojína Terrence Sweetwatera, pyromana se smyslem pro humor vojína George G. Haggarda a velitele týmu seržanta Samuela D. Redforda. Tento čtyřčlenný tým je neustále posílán z velitelství na sebevražedné mise bez dostatečné podpory, s cílem likvidovat povstalecké základny. To se ovšem skupině moc nezamlouvá, zlom však nastane ve chvíli, kdy z mrtvého nepřátelského vojáka vypadne zlatá cihlička. Vlastenecká povinnost se rázem mění na putování za zlatem (příběh je tak silně inspirován snímky Tři králové nebo Kellyho hrdinové).

Jednotlivé úrovně se odehrávají na otevřené mapě, což dává hráči možnost se v drtivé většině rozhodnout, jakou zvolí cestu zteče k cíli. V některých případech se také naskytne možnost chopit se řízení džípů, lodí, tanků či bojových vrtulníků. Navíc díky Frosbite enginu si hráč užije destrukci prostředí, která se podle tvůrců pohybuje přibližně k 90 % zničitelnosti okolí.

Ve hře nechybí ani tradiční multiplayer, který je ale do značné míry omezen a podporuje maximálně 24 online hráčů na jedné mapě. Mezi herní módy patří Gold Rush (založen na boji o zlato mezi týmem útočníků a týmem obránců) a později s vydaným patchem také Conquest (týmy obsazují jednotlivá stanoviště umístěná na mapě). Vojáky lze opět rozdělovat do jednotlivých bojových tříd (útočník, demoliční expert, průzkumník, specialista a podpora).


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS3 90
Od Bad Company jsem toho tolik nečekal. Nějakou chválu jsem slyšel, ale měl jsem utkvělou představu, že to bude jen další, řemeslně dobře zpracovaná napodobenina Modern Warfare. Jako, že tenhle typ akcí se v roce 2008 dostával těžce do kurzu. Jaké bylo mé překvapení, že Bad Company se dal jiným směrem. Svým osobitým směrem. Battlefield byla vždycky spíše multiplayerová série. Tomu odpovídají i zdejší mapy, které si o mulťák přímo říkají. Nabízí ale i plnohodnotný singl, který je maximálně zábavný.

Se svým potrhlým týmem elitních vojáků tvoříte první linii konfliktu. Duše celé hratelnosti je dobývání nového území. Hra vás vhodí do lineárních, ale členitých misí, které musíte dobýt. Kolikrát je to boj o každý druhý barák, o každý záchytný bod. K dispozici dostanete širokou paletu zbraní a jen jen na vás, jakou taktiku zvolíte. Je libo zdrženlivější postup při prohledávání domů s lehkýmí samopaly či brokovnicemi? Nebo si vzít do roukou raketomet či tank a budovy srovnat se zemí i s nepřítelem? Nebo střílet do oken pomocí odstřelovacích pušek? Hratelnost na víc způsobů je fajn. Jen ne tak z hurta. Rambo styl se moc nevyplácí.

Ze zbraní je radost střílet. Chovají se tak, jak mají. A vozidla se ovládají tak, že mě to jako hráče vůbec neomezovalo v plynulém zážitku. Bavil jsem se skoro se vším (golfový vozík zase takové terno není) . Z helikoptérou se taktéž dalo efektivně a jednoduše bojovat. Nebo s ní můžete jen tak střílet do lesů a kácet je. Model destrukce je výborný. Vzhledem k dobyvačné povaze hry mají nepřátelé nastevené spíše defenzivní chování. Jen s neochotou opouštějí své kryty. V tu chvíli není nic jednoduššího, než přepnout na podvěsný granátomet a kryt (například zeď baráku) ustřelit. Granátů i raket je dostatek a o zdi není nouze.

Systém léčení je tak někde napůl mezi autohealem a klasickou potřebou lékárniček. Zdraví si musíte hlídat a včas přepnout na adrenalinovou injekci, která se po aplikaci dobíjí. Vzhledem k vélké přesnosti nepřáteské palby byly momenty, kdy jsem injekci pomalu nemohl dát z ruky. Někdy jsem si až říkal, že je to zbytečně překombinované. Je to ale rozhodně něco nového a neovlivňuje to zásadně hratelnost. Horší je, když člověk s gamepadem včas nezaměří. Nepřátelé jsou photoví a přesní. Možnost asistenta míření tady je, ale je zanedbatelný. A kdo taky chtěl mít střílečku z vlastních očí s asistentem míření? Minimálně já ne. Lepší je, naučit se to. Naštěstí hra za smrt moc nepenalizuje. Jen vás vrátí kousek nazpátek s uloženým postupem.

Moc příjemné není pomalé snímkování. V hektických pasážích se přeci jenom při 30 fps hůř míří. Já jsem ale měl pocit, že to často šlo i pod 30 snímků. Hra by si 60 zasloužila. To by ale také musela nejspíš vypadat o poznání hůře.
Za celou hru se také skoro nezmění herní prostředí. To už je ale jen takový malý detail. Dobývání nepřátelkého území a zlata v singleplayeru Bad Company stojí za to.

Pro: pocit ze střelby, model destrukce, zábavné dopravní prostředky, sympatická a ulítlá parta spolubojovníků

Proti: pomalejší framerate ztěžuje míření

+17