Battle Chess

logická > nezařazeno *
freeware (dříve placená hra)
1988 PCAmiga
1989 Atari STC64
1990 NESApple II
září 1991 FMT
1993 3DO
, (NES verze), (3DO verze)
Battle Chess jsou bojové šachy se stejnými pravidly jako šachy klasické. Pokud si hru spustíte ve 2D verzi, hrajete klasické šachy, 3D verze ale disponuje propracovanější grafikou, kde se figurky mění v různé postavy a bojují spolu v předdefinované animaci. Každá figurka má 6 animací mimo krále, který nemůže vzít sám sebe, proto má animací pouze 5. Dohromady tedy hra obsahuje úctyhodných 35 animací všech figurek. Některé animace narážejí na známé momenty z popkultury, kdy například souboj dvou jezdců (knight) odkazuje na boj s černým rytířem z filmu Monty Python a Svatý Grál. Kvalita 3D prostředí samozřejmě neodpovídá dnešní standardům, ale je to spíše souhra efektů a hezkých animací, které dávají hře hezký prostorový nádech. Vše si můžete vychutnat také v multiplayer módu, který nabízí jak hru na lokální síti, tak hru po internetu.

Hra byla původně určena na Amigu, ale díky velké popularitě se rozšířila na spousty dalších platforem včetně PC, Atari, NES, Apple, 3DO a spousty dalších. Na některých platformách hra disponuje databází o až 30 000 zahájeních.

Hra byla velice příznivě přijata díky svým komickým bojovým sekvencím, ale naopak kritizována za slabý šachový algoritmus, tudíž nebyla moc určena pro lépe hrající hráče. Battle Chess inspirovaly spousty dalších her, ale pravý remake přišel až v roce 2015, kdy Interplay vydalo Battle Chess: Game of Kings.

Dokud budeš po šachovnici pouze "táhnout", bude to 2D, jakmile využiješ třetího prostoru a figurou "skočíš", tak to bude 3D :-D

Jedná sa o zaujímavé prevedenie jednej z najstarších stolných hier-šachu. Miesto klasických figúrok sa na šachovnici nachádzajú postavičky (napr. kôň-rytier, kráľovná-čarodejnica, veža-obluda atď.) Na klasické vyhadzovanie zabudnite. Keď sa dostanú na 1 políčko 2 figúrky, odohrajú spolu súboj. Odporúčam vyskúšať všetkým pamätníkom starých hier.

Pro: originalita, animácie, ozvučenie, spracovanie

Proti: PC dlho "rozmýšľa"

Ukázka, že i šachy jako počítačová hra nemusejí být nuda. Bojové šachy se super animací můžou být pobavení pro mnoho hráčů mnohdy komickými suboji figurek například věž žeroucí dámu. Souboje jednotlivých figurek jsou to nejlepší co hra nabízí.

Pro: Animace,souboje

Hodnotit tyto šachy je dosti obtížné. Jedná se o jednu z prvních her, které jsem vůbec hrál. Tehda jsem byl u počítače pečenej vařenej, jako milovník šachů. Navíc se mě prostě ty animace líbily, to jo. Dneska nevím, zda by se mě tyto šachy líbily. Ale vzpomínky mám pěkné.
Jako dítě jsem z mlátících se šachových figurek byl nadšený, skvělý bylo, jak každý typ figurky likvidoval jiný druh figurky vždy specifickým způsobem. Hru hodnotit nebudu. Jsou to prostě šachy z doby počítačového starověku, kde figurky při tazích ožívají a případně různými většinou humornými způsoby ničí figurky soupeře.

Pro: souboje figurek