Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Battle Chess

Battle Chess Special Edition, Battle Chess: Enhanced CD-ROM

1988
1989
21.07.1990
září 1991
1993
73
93 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Battle Chess jsou bojové šachy se stejnými pravidly jako šachy klasické. Pokud si hru spustíte ve 2D verzi, hrajete klasické šachy, 3D verze ale disponuje propracovanější grafikou, kde se figurky mění v různé postavy a bojují spolu v předdefinované animaci. Každá figurka má 6 animací mimo krále, který nemůže vzít sám sebe, proto má animací pouze 5. Dohromady tedy hra obsahuje úctyhodných 35 animací všech figurek. Některé animace narážejí na známé momenty z popkultury, kdy například souboj dvou jezdců (knight) odkazuje na boj s černým rytířem z filmu Monty Python a Svatý Grál. Kvalita 3D prostředí samozřejmě neodpovídá dnešní standardům, ale je to spíše souhra efektů a hezkých animací, které dávají hře hezký prostorový nádech. Vše si můžete vychutnat také v multiplayer módu, který nabízí jak hru na lokální síti, tak hru po internetu.

Hra byla původně určena na Amigu, ale díky velké popularitě se rozšířila na spousty dalších platforem včetně PC, Atari, NES, Apple, 3DO a spousty dalších. Na některých platformách hra disponuje databází o až 30 000 zahájeních.

Hra byla velice příznivě přijata díky svým komickým bojovým sekvencím, ale naopak kritizována za slabý šachový algoritmus, tudíž nebyla moc určena pro lépe hrající hráče.

V roce 1991 (a později, dle platformy) vyšla vylepšená verze Battle Chess: Enhanced CD-ROM. Ta zachovala hratelnost originálu, ale k tomu nabídla SVGA rozlišení, nové výtvarné pojetí, nové efekty a animace a symfonickou hudbu přehrávanou z CD. V roce 2015 pak Interplay Entertainment vydává remake nazvaný Battle Chess: Game of Kings.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Jedná sa o zaujímavé prevedenie jednej z najstarších stolných hier-šachu. Miesto klasických figúrok sa na šachovnici nachádzajú postavičky (napr. kôň-rytier, kráľovná-čarodejnica, veža-obluda atď.) Na klasické vyhadzovanie zabudnite. Keď sa dostanú na 1 políčko 2 figúrky, odohrajú spolu súboj. Odporúčam vyskúšať všetkým pamätníkom starých hier.

Pro: originalita, animácie, ozvučenie, spracovanie

Proti: PC dlho "rozmýšľa"

+24
  • PC 65
Možná ne úplně první šachová simulace, která byla vytvořena, ale rozhodně první, kdy si to všichni ti oddaní poddaní svého krále rozdávají na férovku na kostkovaném jevišti královské hry.

Pamatuju si jako jinoch, který se nedávno naučil od strejdy pravidla, jak jsem chtěl vyzkoušet umělou inteligenci a dostával jsem na prdel, což se postupem času a let měnilo, protože jsem si hru dlouhá léta nechával na kapacitně ubohém HD. Hra se dala ukládat v průběhu partie, computer Vám i nabízel nejvhodnější protitahy a pokud máte šachy rádi, padlo na to spousta času.

Těžko hodnotit, ale dávám lepší průměr a nostalgicky zamačkávám slzu.

Pro: souboje figurek

+14
  • PC 80
Ukázka, že i šachy jako počítačová hra nemusejí být nuda. Bojové šachy se super animací můžou být pobavení pro mnoho hráčů mnohdy komickými suboji figurek například věž žeroucí dámu. Souboje jednotlivých figurek jsou to nejlepší co hra nabízí.

Pro: Animace,souboje

+9
  • PC 75
Hodnotit tyto šachy je dosti obtížné. Jedná se o jednu z prvních her, které jsem vůbec hrál. Tehda jsem byl u počítače pečenej vařenej, jako milovník šachů. Navíc se mě prostě ty animace líbily, to jo. Dneska nevím, zda by se mě tyto šachy líbily. Ale vzpomínky mám pěkné.
+8 +11 −3
  • PC --
Jako dítě jsem z mlátících se šachových figurek byl nadšený, skvělý bylo, jak každý typ figurky likvidoval jiný druh figurky vždy specifickým způsobem. Hru hodnotit nebudu. Jsou to prostě šachy z doby počítačového starověku, kde figurky při tazích ožívají a případně různými většinou humornými způsoby ničí figurky soupeře.

Pro: souboje figurek

+6