Armored Core: Project Phantasma

07.10.1998
24.01.2008
2012

Jeden z ravenů působících v Isaac City obdrží neobvyklým způsobem novou zakázku. Nepodepsaný dopis obsahuje pouze pár slov, ale i ta stačí k tomu, aby se jeho čitateli zrychlil tep. Infiltrovat se do Amber Crown je snem každého z ravenů, ale ještě nikomu z nich se to nepodařilo. Amber Crown je přísně tajný a nejvýše střežený testovací komplex Organizace soudného dne. Pouze kusé informace hovoří o zde probíhajícím tajném výzkumu s krycím kódem Project Phantasma, za nímž se údajně skrývá vývoj nových zbraňových systémů, které mají pomoci vychýlit rovnováhu válečných sil.

Project Phnatasma je přímým pokračováním konzolové akce Armored Core, v níž hrajete za žoldáka infiltrujícího tajný podzemní komplex. Na začátku hry se chopíte ovládání obrněného mecha, s nímž budete podstupovat všechny příběhové i nepovinné mise, jejichž splnění vám přinese štědrou odměnu v podobě kreditů. Ty lze směnit za upgrade a vylepšení jednotlivých částí vašeho mecha. Mise v otevřených úrovních si můžete vybírat a plnit je v libovolném pořadí. Na předchozí část můžete navázat i importováním uložených souborů a do hry tak jde vstoupit s původním vybavením a zbraněmi vaší postavy.

Project Phantasma obsahuje 17 lineárních misí a nově je přítomen režim Arena, v němž hráči čelí postupně nepřátelům různé obtížnosti. Multiplayeru v rozdělené obrazovce a několika režimech se mohou účastnit vždy dva hráči. Na hru navazuje třetí část Armored Core: Master of Arena.

První rozšíření pro Armored Core je celkem povedené. Obsah se dá rozdělit na dvě poloviny, ale za zajímavější považuji novou kampaň. Sedmnáct nových misí je spojeno do výrazně lineárnější, ale tím také soudržnější kampaně. Mise samotné jsou velmi slušné a většina se vyrovná těm nejlepším z původní hry. Také se mi zdáli o něco málo větší. Samozřejmostí je několik nových součástek pro vylepšení vašeho stroje, ale reálně jsem jich využil málo. Ty nejlepší z originálu jsou většinou lepší. Datadisk totiž umožňuje přenos uložené pozice, takže můžete začít s vaším vymazleným AC. Přenesou se také všechny nakoupené součásti a peníze. Ne všechny součásti lze v datadisku získat, především vybavení skryté v úrovních, a tak je přenos pozice jedinou možností jejich využití zde.

Druhou, na příběhu nezávislou, částí je režim Arena. V něm je cílem propojovat se od spodku žebříčku až na vrchol. Jde čistě o souboje jeden na jednoho v některé z volitelných arén. Boje proti jiným Armored Core jsou slušnou výzvou a díky jejich různorodosti je každý trochu odlišný. Přece jen boj proti těžce obrněnému AC na pásech je něco jiného něž proti lehkému dvounohému, které poletuje velmi rychle okolo. Přesto mě tento režim moc nemotivoval ke hraní a tak jsem se z poslední, padesáté, pozice vyšplhal jen na třicátou pátou. Celkově mě hraní Project Phantasma bavilo, kampaň je povedená, a jsem zvědav na druhé rozšíření.