Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

AI: The Somnium Files - nirvanA Initiative

24.06.2022
kompatibilní
85
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

NirvanA Initiative je pokračování AI: The Somnium Files odehrávající se několik let po konci původní hry. Protagonistkou je tentokrát Mizuki, dcera hrdiny prvního dílu. Mizuki se, po vzoru svého otce, stala zvláštním agentem a zdědila i jeho AI společnici Aibu. Ve vyšetřování jí bude pomáhat druhá hratelná postava, agent-nováček Ryuki. I ten má svou vlastní AI pomocnici nazvanou Tama. Společně řeší případ nově objevené poloviny těla. Postupně se tak dostávají na stopu sériového vraha půlícího své oběti.

Hratelností vychází hra ze svého předchůdce. Skládá se tedy z výslechu svědků a podezřelých, adventurních puzzle částí i zásadních rozhodnutí dělících příběh do několika rozdílných cest a konců.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Ono moc o druhém díle nejde napsat, nejenže je skoro až nemožné vám tu popsat příběhovou hru aniž bych vám trochu nezkazil požitek z příběhu, tak i proto že se jedná o sequel k prvnímu dílu. Pravdou sice je že si tento díl podle tvůrců můžete zahrát bez znalosti předešlého a i když vám vše vysvětlí, zážitek budete mít opravdu poloviční, už jen z toho důvodu že hodně postav si už minule prošlo nějakým vývojem a tady vidíte i následky. I tak se ale skrze tento komentář pokusím nováčky nalákat na tuto sérii.

 Kotaro Uchikoshi který stojí za touto hrou už se pomalu stává legendou mezi vizuálními novelami, nejenže často dokáže vymyslet naprosto spletité a skvěle vystavěné příběhy, ale zároveň do toho vkusně kombinuje klasický japonský humor se všemi jeho klišé. AI: The Somnium Files se v těchto postupech nijak neodlišuje a nabízí tu poměrně spletitý a dobře napsaný detektivní příběh který se jako v prvním díle netočí jen kolem ústřední záhady, ale také se hodně zaměřuje na postavy a jejich drama či psychologické problémy. Což i díky tomu celý příběh funguje, jelikož vám na postavách záleží a povětšinu času jsou i jejich motivace pochopitelné a uvěřitelné (v rámci japonských her).

Ale upřímně, kvalitních vizuálních novel vychází každý rok poměrně dost, například skvělé věci od Mages, série Spirit Hunter nebo třeba zapomenutý Root Film. To čím se ale AI odlišuje není kvalita příběhu, nýbrž to že tu máte místa ve kterých nejste jen pasivním čtenářem, ale i některé části ovládáte. Tyto části tu jsou většinou za účelem že snažíte odhalit pravdu v lidských snech a jsou to takové puzzle/adventurní sekvence. I když jsou jako v jedničce nápadité a atmosférické, tak mě často vytrhávali z příběhu a klidně bych je výrazněji zkrátil, ale zase to k této sérii patří. Poté tu také máte quick-time eventy které jsou sice kosmetické, ale jsou fajn, už jen díky skvělým akčním cut-scénám a vtipným nápadům co v nich často bývají.

Právě proto že se tu střídá adventuření s klasickou vizuální novelou si myslím že je tahle série snad nejlepší možnost jak začít s vizuálními novelami. Nejenže je to dle mého opravdu přístupné a ty šílenosti tam jsou na japonské poměry docela ještě pod kontrolou, ale také to nabízí opravdu kvalitní detektivní/thrillerový příběh, který určitě všechny fandy mystery her bude bavit. Jediné co zamrzí tak že zase se tu o postavy nemusí bát, jelikož japonci prostě hlavní postavy nezabijí a jen to fejkují.

Mě dvojka přišla upřímně lepší než jednička, i když šlo cítit že Date je tady už na vedlejší koleji, jeho persona mi v minulém díle sedla více, i když Ryuki byl skvělej ,sice Mizuki o něco slabší, ale bavila mě taky. Také mi přišlo že to tu trochu více zvážnělo místy, ale nebylo to vůbec na škodu. Já byl spokojený, určitě jedna z nejlepších Vizuálních Novel právě teď na trhu. Uvidíme jak dopadne nový počin od Mages!

Pro: Příběh, postavy, soundtrack, vizuální stránka, dialogy,akční cutscény, humor, eng dabing

Proti: Somnium části jsou místy zbytečný pain, místy lehký chaos v příběhu,

+10