Achilles: Legends Untold

02.11.2023

Jak už naznačuje název, hra se odehrává ve světě inspirovaném řeckými mýty a role hlavního hrdiny se zde zhostí proslulý bojovník Achilles. Ten se, jak praví legendy, účastní dobývání Tróje a nakonec je usmrcen Paridovým šípem do paty. Jeho příběh ale nekončí, jelikož se po smrti ocitne v zemi mrtvých, kde si na něj počíhal Hádes, bůh podsvětí. Ten slíbil, že se bude moci vrátit zpátky do země živých, pokud pro něj vykoná několik službiček.

Achilles: Legends Untold je izometrické akční RPG obsahující některé souls-like mechaniky. V kůži titulního hrdiny procházíte světem řecké mytologie a bojujete s řadou udatných bojovníků, kostlivců a nestvůr inspirovanými řeckými pověstmi. Po cestě nacházíte četný loot a nejen skrz něj si vylepšujete svou postavu. Ze zabitých nepřátel sbíráte duše, jež můžete na oltářích Háda investovat do některých ze schopností ze stromů dovedností v podobě souhvězdí. Sbíráte také cenné suroviny, z nichž si v Hefaistónové kovárně tvoříte výbavu, učíte se komba a specializujete v rozdílných typech zbraní. Spolu s vámi se ale učí i někteří nepřátelé, adaptují se na váš způsob hraní a vzájemně si pomáhají.

Hra umožňuje i kooperativní hraní s dalším hráčem v procedurálně generovaných dungeonech plných nepřátel a lootu, přičemž získané věci si můžete přenést do hlavní kampaně.

Zatiaľ budem hodnotiť len Early Access verziu hry.
Úvod do deja V koži legendárneho Achillesa, sa vydáme plniť služby pre boha podsvetia, Hádesa.

Čo nám hra momentálne ponúkne?
➤Achilles a jeho vylepšenia: kto pozná Achillesov príbeh, tak sa nejaké nové podstatné informácie nedozvie. Čo sa vylepšení postavy týka, tak budeme mať k dispozícii pár typov zbraní. V prvých dvoch hodinách hry som našiel obojručný meč, s ktorým som po vylepšení vydržal až do konca. Xpčka zo zabitých nepriateľov sa dajú investovať do stromu dovedností, kde okrem pár špeciálnych schopností, čo som nevyužíval, boli len vylepšenia života, sily, výdrže a podobne.
➤svet: pohybujeme sa po Grécku. Mapa je pomerne veľká a je rozdelená na väčšie časti. Ale keďže sa na nej nachádza len príležitostne nejaká truhla či boss fight, tak som nemal chuť ju bližšie skúmať. Páčili sa mi ale rôzne dungeony. Je v nich ale celkom zložitá orientácia a absencia mapy určite nepomáha.
➤súboje: vďaka obojručnému meču, ktorý som používal po celý čas, padla väčšina nepriatelov na dva útoky. Súbojový systém sa mi páčil ale nikde som nezaznamenal významnejšiu výzvu ani pri väčších skupinách. ➤nepriateľov a boss súboje: po celú hru sa opakuje len pár typov nepriateľov ( banditi, kostlivci či rôzne zvieratá ) a aj v skupinách je ich pomerne jednoduché poraziť. Ich útoky sa dajú ľahko naučiť. Bohužiaľ to platí aj pri boss fightoch, ktoré sú taktiež veľmi jednoduché, pretože boss opakuje 3-4 útoky dookola.

!! Záverečné zhrnutie !! Musím uznať že ma táto hra na začiatku celkom chytila a aj po vizuálnej stránke nevyzerá najhoršie. Plus antické grécko a Achillesove dobrodružstvá sú téma, ktorá mi jednoducho sedí. Bohužiaľ sa pomerne rýchlo dostavil stereotyp z ustavičného behania po celej mape a bojovania s tými istými nepriateľmi. Mapa je veľká ale ničím nevyniká. Páčili sa mi ale rôzne dungeony. Sú ale dosť rozvetvené a absencia mapy v nich vôbec nepomáha. Postava Achillesa sa ovláda pekne a strom dovedností vyzerá na prvý pohľad tiež fajn. Ale len na prvý pohľad, keďže si v ňom okrem pár nepodstatných schopností vylepšujete len základné staty ako život, sila a podobne. Sklamali ma aj bossfighty. Stále sa opakujúce 3-4 útoky bossa z nich spravili skoro až primitívne súboje. Je tu možnosť rozhodnutia, či po jeho porazení bossa ušetríte alebo ho zabijete. Okrem jedného dialógu, v ktorom vás Hades upozorní že vaše voľby budú mať následky, som ale žiadnu zmenu nezaznamenal ( v plnej hre sa to snáď už odzrkadlí ) Celkovo ma obtiažnosť a vlastne celá hra sklamala. Chápem že je ešte v Early Accesse, ale aj po zľave sa mi zdá cena vysoká a určite doporučujem počkať do plnej verzie hry. Potom si Achilles: Legends Untold rád znovu zahrám a zmením aj hodnotenie.

➤Čas strávený v hre: 5,6 hodín

HODNOTENIE Early Access verzie: 50/100%