A Normal Lost Phone

logická > nezařazeno
26.01.2017 PC
01.03.2018 Switch
Accidental Queens
Už se vám někdy stalo, že jste našli smartphone? Co byste v takovém případě s tímto přístrojem dělali? Nechali si ho anebo se pokusili najít jeho majitele? Pokud byste volili druhou možnost, zjistili byste, že její řešení není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, protože telefon není peněženka, v níž většina lidí nosí občanku a dá se tak bez větších problémů vrátit, ale v telefonu je třeba se trochu pohrabat, abyste přišli na to, komu patří.

A Normal Lost Phone vám umožní si tuto modelovou situaci vyzkoušet a budete jen zírat, co všechno lze z telefonu o majiteli vyčíst. Pomocí fotek, SMS zpráv a aplikací v přístroji zjistíte, že Sam měl rozvětvenou rodinu, neměl nouzi o přátele a prošel si několika vztahy, až jednoho osudného večera při oslavě osmnáctin zmizel.

Tato logická hra s netradičním námětem i zpracováním získala řadu ocenění a dočkala se i pokračování s názvem Another Lost Phone: Laura's Story.

Krátká, vizuálně pěkná hra, která má stejnou mechaniku jako třeba Orwell. Tentokrát nejde ale o špehování, ale o zjištění komu mobil patřil a proč už ho u sebe nemá. Příběh byl opravdu obyčejný, ze života, i když pár menších překvapení se tam taky objevilo.

Co mi přišlo trochu moc, bylo to, že při vývoji hry byla snaha obsáhnout snad všechny problémy moderního světa a hra se tak snažila bojovat až na trochu moc frontách (LGBTQI+, mysogynie, heteronormativnost, #metoo a témata ze stejného soudku). A to říkám jako někdo, kdo nemá problém téměř s ničím a daná témata jsou mi blízká. Jen mi přišlo, jakoby si při výrobě hry vývojářky odškrtávali všechny věci, co tam prostě musí nacpat. K tomuhle dojmu přispělo i varování na úvodní obrazovce, že hra obsahuje jisté názory, ale ty slouží pouze k vyprávění a vývojářský tým se s nimi neztotožňuje. To mi přišlo trochu mimo mísu, už jen proto, že normální člověk rozezná názory autora a názory zobrazené v díle. Celkově to všechno narvané do sotva hodinové hry vypadalo nepřirozeně.

Jinak hra na hodinku fajn, příběh se mi vcelku líbil. Pídění se po heslech bylo alespoň malé zpestření hry, stejně tak minimalistický playlist. Celkově by hra opravdu mohla nabídnout více, tak nějak si myslím, že i těch mých 60% je trochu štědrých. Ale hra má pěknou vizuální stránku, funguje, jak má, a je vidět, že si na ní dali záležet. Jsem zvědavá, jaké pocity budu mít z druhé hry od tohoto vývojářského studia.