A Normal Lost Phone

26.01.2017
01.03.2018

Už se vám někdy stalo, že jste našli smartphone? Co byste v takovém případě s tímto přístrojem dělali? Nechali si ho anebo se pokusili najít jeho majitele? Pokud byste volili druhou možnost, zjistili byste, že její řešení není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, protože telefon není peněženka, v níž většina lidí nosí občanku a dá se tak bez větších problémů vrátit, ale v telefonu je třeba se trochu pohrabat, abyste přišli na to, komu patří.

A Normal Lost Phone vám umožní si tuto modelovou situaci vyzkoušet a budete jen zírat, co všechno lze z telefonu o majiteli vyčíst. Pomocí fotek, SMS zpráv a aplikací v přístroji zjistíte, že Sam měl rozvětvenou rodinu, neměl nouzi o přátele a prošel si několika vztahy, až jednoho osudného večera při oslavě osmnáctin zmizel.

Tato logická hra s netradičním námětem i zpracováním získala řadu ocenění a dočkala se i pokračování s názvem Another Lost Phone: Laura's Story.

Krátká, vizuálně pěkná hra, která má stejnou mechaniku jako třeba Orwell. Tentokrát nejde ale o špehování, ale o zjištění komu mobil patřil a proč už ho u sebe nemá. Příběh byl opravdu obyčejný, ze života, i když pár menších překvapení se tam taky objevilo.

Co mi přišlo trochu moc, bylo to, že při vývoji hry byla snaha obsáhnout snad všechny problémy moderního světa a hra se tak snažila bojovat až na trochu moc frontách (LGBTQI+, mysogynie, heteronormativnost, #metoo a témata ze stejného soudku). A to říkám jako někdo, kdo nemá problém téměř s ničím a daná témata jsou mi blízká. Jen mi přišlo, jakoby si při výrobě hry vývojářky odškrtávali všechny věci, co tam prostě musí nacpat. K tomuhle dojmu přispělo i varování na úvodní obrazovce, že hra obsahuje jisté názory, ale ty slouží pouze k vyprávění a vývojářský tým se s nimi neztotožňuje. To mi přišlo trochu mimo mísu, už jen proto, že normální člověk rozezná názory autora a názory zobrazené v díle. Celkově to všechno narvané do sotva hodinové hry vypadalo nepřirozeně.

Jinak hra na hodinku fajn, příběh se mi vcelku líbil. Pídění se po heslech bylo alespoň malé zpestření hry, stejně tak minimalistický playlist. Celkově by hra opravdu mohla nabídnout více, tak nějak si myslím, že i těch mých 60% je trochu štědrých. Ale hra má pěknou vizuální stránku, funguje, jak má, a je vidět, že si na ní dali záležet. Jsem zvědavá, jaké pocity budu mít z druhé hry od tohoto vývojářského studia.
  • iOS 70
Hra, ve které najdete ztracený a odemčený mobil a vaším cílem je zjistit, co se stalo s jeho majitelem. Skvělý nápad (byť jsem se musel přemáhat hrabat se někomu v telefonu). Středobodem hratelnosti je čtení SMSek a emailů, ale sem a tam budete muset vyřešit i nějaký malý logický problém nebo, lépe řečeno, domyslet si heslo. To abyste se dostali například do seznamky nebo tajného fóra. Bohužel, zde spočívá hlavní kámen úrazu této hříčky. Ve dvou případech ze tří se mi povedlo nepěkně zakysnout a radost ze hry byla najednou fuč. Atmosférou mě hra i přes tento aspekt totálně pohltila. Celkově jde taky o dost krátký zážitek, což je škoda. Netřeba asi též podotýkat, že nejlepší je hru hrát na tabletu nebo mobilu, ale v zásadě ani PC hráči o nic podstatného nepřichází.

Hra má své nepřímé pokračování - Another Lost Phone, které určitě eventuálně rozehraji. Doufám ale, že krátká délka hry a zákysy se pokračování vyhnou...