Orwell

Orwell: Keeping an Eye on You

20.10.2016
31.03.2020

Staňte se součástí Orwellu! Tento nový vládní program dokáže jakýmikoli virtuálními prostředky sledovat občany Národa a jejich soukromí. Žádný počítač není v bezpečí, žádný mail či sebeskrytější soubor na disku nezůstane neprověřen. O internetu ani nemluvě. Aby však právům občanů bylo učiněno za dost, existují také lidští výzkumníci. Ti třídí Orwellem získaná data a rozhodují, která budou předána bezpečnostním složkám. Hráč se stává právě takovýmto výzkumníkem, a to ve chvíli, kdy Národem otřese série teroristických útoků. Tlak na dopadení pachatelů a zajištění pořádku, tedy i na vás, stoupá.

Začnete u jednoho podezřelého a postupně se propracujete k celé síti možných pachatelů. Vše díky slídění na osobních webech, v emailech, odposlechem chatů atd. Jenže stále ve vzduchu visí otázka: jsou tito lidé skutečně vinni? A co se stane, když informace o nich (ne)předáte dál? Jisté je jen jedno: vaše rozhodnutí ponesou vážné následky.

Dohráno. Škoda, že je to tak lineární. V podstatě nejde odbočit z cesty, maximálně se lze splést v úsudku (nejvíc jsem tipoval, když jsem nevěděl, kudy dál). A vyloženě mi chyběly nějaké mluvené úseky.

Mám upřímnou radost, když vidím, jak v dnešní době počítačových her vzniká celá řada indie titulů. A nevnímám to jen kvůli tomu, že takové tituly můžete hrát i na kdejaké herce, jako spíš proto, že plno malých vývojářů dokáží vytvořit něco opravdu originálního, až jedinečného. A přesně v podobném znění je i hra Orwell. Hra odkazující se na legendární novelu 1984 o jednom autokratickém režimu s údajně lidskou tváří, ale sledující jeho občany krok za krokem. Proč? No protože nikdo ve státě přece nechce nechat bujet podvratný živel, který by jej mohl, nedej bože, rozvrátit.

Orwell je v případě této hry internetová síť existující v jednom takovém nenápadném, ale politicky silně zangažovaném státě. No a v tomto státě to trošku nevychytali a dočkali se, bohužel, série bombových útoků proti režimu. A v tu chvíli přicházíte Vy, coby hacker, který má pár vodítek a cílem je na tamním internetu pátrat po osobních údajích, které na něm uživatelé nechávají...a těch je, věřte nevěřte, více než požehnaně.

Nejdřív jsem si říkal, co na tom může být tak zábavného, ale opak je pravdou. Zábavné je to opravdu hodně. Sice se bez angličtiny neobejdete, protože Vaším úkolem bude číst (internetové články, e-maily různých osob, lustrovat jejich notebooky, mobily, atd.), abyste se dopátrali nějakého vodítka. Jenže hra má obrovský dar vtáhnout do děje a tak jsem četl s chutí a u každé postavy si dělal jedinečný obrázek, který se průběhem času měnil a vyvíjel.

Nejenom námětem je hra živa. Říkal jsem si, jak stačí málo, aby se něco podobného mohlo dít i u nás. A věřím, že se i děje, i když potají. Už dávno jsem si totiž uvědomil, že internet není tak skryté místo, jak se tváří. Jen doufám, že se to nikdy nezvrhne do něčeho, co by i vzdáleně připomínalo podobný svět jako právě v oné novele 1984. Od toho máme takové hry jako je třeba i tato, abychom si uvědomili, jakou moc v internetu můžeme mít a jak snadno můžeme kdekoho zdevastovat jenom tím, že zveřejníme, co na internetu dělá. Orwell je skvělý zážitek, není kdoví jak dlouhý, ani kdoví jak náročný. Pořád je ale originální natolik, že vás na ploše dvou obrazovek, kde v jedné se kupí informace o hledaných lidech a v druhé prohledáváte internet, donutí přemýšlet nad světem současnosti. A ruku na srdce, která hra toto v minulosti svedla?

Pro: Excelentní nápad, minimalismus, překvapivě pohodová obtížnost, stísněná atmosféra

Proti: Nutnost znalosti angličtiny, překvapivá lineárnost

Z Orwell jsem byla upřímně dost nadšená. I když je náplní hry v podstatě jen čtení a vybírání informací, tak mě opravdu bavila. Zpestřují to různá média, která je třeba pročítat, od novinových článků a webových stánek až po soukromé emaily a telefonáty. Také mě docela bavil feedback mého vyšetřovacího parťáka, který mi dal najevo, když jsem mu poskytla absolutně zbytečnou informaci.

Líbilo se mi i to, že hra opravdu zachovala vizuál vládního systému, a to už od přihlášení do hry. Hudební doprovod mě nijak neoslnil, občas mi už docela lezl na mozek. Intenzivní hudba, když už šlo jaksi do tuhého, ale vtáhla do děje a člověk si pak opravdu připadal, že jde v tu chvíli o hodně.

Musím ale souhlasit s Drektem, protože poslání hry a její myšlenka, může být snadno vzatá i z opačného konce. Celou dobu se snažíte dostihnout teroristickou skupinu, a to je přece dobře ne? V průběhu hry mě vůbec netrápilo, že narušuji soukromí občanů, protože je to s dobrým úmyslem, až na závěr se to obrací a původní myšlenka a varování se dere na povrch. Upřímně řečeno, je na to ale dost pozdě. Jsem zvědavá, kam se příběh posune v druhém díle.
Hratelností jsem od Orwellu dostal přesně to, co jsem očekával. Koncept pouhého počítání textů a vybírání relevantních informací, možná nemusí být pro každého, teda je to však zpracováno velmi dobře s velkou variací (webové stránky, sociální sítě, odposlech chatů/telefonátu, i vzdálený přístup k souborům na PC osob), takže se nenudíte a vše je i tak poměrně zábavné. Takže tady na výbornou.

Mnohem zajímavější mi však přijde poukázat na to, co se vlastně autoři snažili tímto dílem sdělit, a proč se jím podle mě povedl spíše pravý opak. Jak už napovídá název hry (a název sledovacího systému), hra se zabývá vládním sledováním, Velkým bratrem, NSA, narušováním soukromí, a jak je to celé špatné...

Ve skutečnosti si z toho však hráč může odnést pravý opak. Ve chvílí, kdy správně odhadnete situaci (anebo ne, ale přinejhorším máte šanci 50/50) a zabráníte výbuchu a smrtí X lidí, hned se cítíte jako hrdina a najednou máte pocit, že všechno to prohrabování osobním životem podezřelých skutečně stálo za to, ať se vám na konci snaží namluvit cokoli.

Jako podobnou hru ještě doporučím Don't take it personally, babe, it just ain't your story, která se zabývá podobným tématem, ale na rozdíl od Orwellu se jí daří říct to, co skutečně říci chce.
Překvapivě velmi zábavné. Mechanika hry spočívá v pátrání. Pročítáte články a získáváte informace o osobách, zatažené do nějaké neplechy. Systém Orwell vám šikovně označí důležité body v článku a je na vás jestli předáte informace vyšší moci nebo si je necháte pro sebe a napomůžete tak určitým osobám. Pěkná a zábavná mechanika, která dává prostor pro až thrillerovou atmosféru s blížícím se koncem hry. Orwell je netradiční zážitek. Máte před sebou morální rozhodnutí, které na první pohled nejsou patrné. To je hlavní kouzlo celé hry. Jakékoliv vaše rozhodnutí může a nemusí ovlivnit budoucnost sledovaných osob. Všichni detektivové tak mohou dosáhnout orgasmického zadostiučinění ať už sledovaných osob nebo vyšší moci. Originální systém hry je propleten docela zajímavých příběhem, který se spíše zaměřuje na konkrétní osoby a jejich psychologické vykreslení než na nějaký meta filozofický příběh. Ten sice ve hře naleznete ve formě morálního ponaučení okolo špehování a dostupnosti informací, ale podle mě hrají prim právě postavy a vaše rozhodnutí.
Trochu zamrzí absence nějakého označení informací, které jsou pro postup v příběhu potřebu. Kolikrát se mi stalo, že jsem chtěl informaci zapřít, ale hra mě nepustila dál. Musel jsem se tedy opět prodírat články s informacemi a hledat, která by mě mohla posunout dál. Nějaký krátký tutoriálek by taky nebyl na škodu. Po několika minutách už sice máte mechaniky zmáknuté, ale to už několik voleb absolvujete.
Za zmínění také stojí ambientní soundtrack, která podtrhává celou atmosféru pěkně konspiračním nádechem.
Za mě velké překvapení. Krátká herní doba vás nenechá na pospas nudě. Pokud vás láká téma okolo myšlenkových pochodů spisovatele Orwella, tak nemůžete se hrou šlápnout vedle.

Pro: vyšetřování, rozhodování, postavy, příběh, dobře zvolená herní doba

Proti: absence české lokalizace, žádné označení článků, které je třeba pro posun ve hře