Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Budeme přátelé, 2.0?

Po čase opět pár drobtů o 2.0 a protože nejsem žádný žabař, přihodím i obrázek a anketu!

Nejdůležitější otázka hned na úvod: Kdy to bude?
Nevíme. Všechny možné konspirační teorie, co tu porůznu a pohrůznu kolují, nás ale velmi baví, takže s nimi nepřestávejte.

Je to těžké, rádi bychom představili 2.0 už zítra (ha, další prostor pro bujnou představivost), ale práce zbývá pořád dost a není legrace na něčem takovém pracovat vedle školy/práce, tak jen mějte strpení. My sami občas přímo trpíme.

Budou konzole?
Ano a ne. Konzole jsou v plánu, ale ve 2.0 se neobjeví.

Co teda bude?
Bude toho dost, vývoj se však ubírá cestou "něco a pořádně" místo "všechno a napůl". Než bychom přidali spoustu featur zpola funkčních a se spornou koncepcí, raději jich přidáme pár, vytvoříme solidní základ a zbytek necháme na 2.1, 2.2... Mimochodem, konzole jsou momentálně ve 2.3.

Tak ještě jednou - co teda bude?
Design a UI, to je samosebou, překopaný programový základ a všemožné optimalizace, to vás ale hádám tolik nezajímá, což? Pak tedy více obsahu u her, diskuse k vývojářům, vylepšené vyhledávání, rozšířené možnosti sledování her a tak dále.
A taky nový editor!

Co by mělo být významnou změnou (a jak už někteří z vás ví odjinud...), přidávání určitého typu obsahu by mělo být "liberálnější". V praxi to bude znamenat, že např. videa nebudou procházet schvalovacím procesem, ovšem jejich přidávání nebude ani přímo bodováno (a musí se ještě vyřešit pár detailů).

Pomoc! Pomoc chcete?
Ale jo, jsou tu cca dva tři vedlejší projekty, které nejsou přímo spjaty s 2.0 a neměly by tedy vývoj zdržet, ovšem bylo by fajn je mít a kdoví, třeba to může být brána k další spolupráci. Jedná se především o programátorskou práci, abych byl konkrétnější a pokud máte zájem, klidně mě nebo Memphise kontaktujte.

A co jiného pro svou Databázi můžu udělat?
Tohle asi slýcháte (vídáte...) často, takže především - ať vás probůh ni nenapadne pokládat nějaké otázky!

Ptáme se totiž my!

Tímto děkuji za pozornost a věřím doufám, že vás odpovědi alespoň částečně uspokojily, tak zase někdy příště.


Diskuze ke článku

A nebude zabudované vo verzii 2.0 aj nejaké prepojenie na profesionálne recenzie, poprípade gamerankings (anglické alebo české)?
Já měl zrovna na mysli i ty články, které jsou pro běžného člověka zamčené (třeba ty s politickou tématikou), ale ten zásadní rozdíl bych neviděl ve velikosti projektu, jakožto spíše v určitém rozsahu. Wiki má taky předepsané styly, jak má vypadat to či ono, ovšem už není vyžadováno všechny možné kolonky vyplnit (což by byl při jejich množství samozřejmě nesmysl) a založit zápis o pár větách. Pro encyklopedii ideální systém, pro databázi třeba ne. Osobně mi na tom třeba tolik nezáleží.
Všechny databáze s alespoň nějakou úrovní jsou moderované... Jen Wikipedia je světlou výjimkou :)
UrbanScytheCZ: ...vidím, že už sis článek přečetl :-).

PRIVATE MARTIN: v tomhle ohledu se nic měnit nebude. (Myslím, že jistý konkurenční web sám ukázal, že tudy cesta nevede.)
A keď už som načal tie videá, nemohol by sa obdobný proces použiť aj pri hrách? Ušetrilo by to dosť času, na druhej strane by sa to asi nepriaznivo prejavilo na kvalite pridávaných hier. Alebo?
Jinak díky všem, co se zúčastnili ankety (tolik lidí jsem ani nečekal), vaše ohlasy i některé připomínky nám zřejmě nakonec přece jen k něčemu budou :-).

Ti, co se nezúčastnili, mají černý puntík (stejně jako anonymové!). Do konce týdne to nicméně mohou stále napravit.

Hmm, možná jsem měl prve napsat, že se na účast váže i slosování o ceny. Neváže.
PRIVATE MARTIN: máme rozestavěný určitý obraný mechanismus; prozradím jen, že právo na přidávání videí nedostane hned každý nový uživatel a stejně tak jakmile bude někdo zlobit, o právo promptně přijde. Co není vyřešené (resp. vůbec jsme neřešili), jsou limity; žádný rozumný a dostatečně flexibilní návrh zatím nepadl.

A jo, možnost přidání špatného videa tu tedy samozřejmě pořád bude (jako se to děje s komentáři...), ale je to pořád lepší, než je schvalovat (tím víc, když front by bylo ještě více). A taky nemusíme vytvářet schvalovací rozhraní :-).
K tým videám, keď nebudú prechádzať schvaľovacím procesom, ako zabránite tomu, aby tam ľudia nepridávali buď nekvalitné videá alebo niečo absolútne odveci?
Konzole to tu chce, imo hra jako hra. Konzolový fanatismus by se možná občas třel s PC fanatismem (což jsou dva podobně časté fenomény), ale předpokládal bych, že obě skupiny by se už víceméně z definice převážně držely ve svých vlastních vláknech, takže nic z čeho bych se stresoval.
Ono by to chtělo i posilu k PC hrám, vzhledem k tomu, jak to schvalování občas vázne, představa, že do toho děláte ještě konzole ... :)
joddy: Webowky a konzole jsou dvě zcela odlišné záležitosti. Pokud se tu budou přidávat další platformy, tak předpokládám, že to nebude najednou, ale hezky postupně. Už kvůli tomu, že bude třeba nabírat nové VIP. Ze současného týmu má povědomí o konzolových hrách jen menší polovina.
Přidání konzolí by mohlo otevřít pandořinu skříňku, to by se pak tedy mohly přidat i historické počítače (Atari, Amiga, commodore, Zx, IQ151) ale i facebookové hry. Otázkou je, „chce to někdo“?
RNDr. Gunár Pavel: Pokud vim, bylo tu nekolik uzivatelu a pote bylo promo, ktere privedlo dost lidi, nekteri zustali (proto mnoho z nas jiz "oslavilo" 1000 dnu od registrace). Zbytek sem vetsinou nasmeruje Google, nekteri se zaregistruji, ale obvykle prave ocekavaji neco jineho, nez DH nabizi, a proto odejdou (myslim si, ze treba cca 1/2 navstevniku tady hleda informace o warezu respektive minimalne jeho bezne prijeti v diskuzich apod).
Garion/: Pokud vím dle rozhovorů s veterány tu dřív bylo ještě o něco méně uživatelů..Garion ale jak se od té doby dozvěděli o DH ty desítky a desítky nově zaregistrovaných z nichž drtivá většina se tu na to po pár postech vybodla? A proč to odešli? Nečekali od DH totéž co už měli na webech typu Tiscali?

DoomCZE: Já přivedl celkem 2 aktivní uživatele :o)
DoomCZE: Drtiva vetsina lidi je tu diky promu na Tiscali Games, ktere bylo. Myslim si, ze s prichodem DH 2.0 nebude problem udelat stejne promo na Tiscali/Eurogameru.
Bannery jsem opravdu nemyslel.

DH je dost neznámý web, tudíž sem neproudí noví uživatelé. Dokud se zmínka o DH neobjeví na velkých českých webech, tak se na tom asi nic nezmění. Sám o DH básním kde můžu, ale přivést sem nového uživatele se mi ještě nepovedlo.

Jinak aktivní uživatelská základna opravdu stagnuje. Diskutují a komentují zde pořád jedni a ti samí (je jich maximálně pár desítek).
DoomCZE: Ano myslím, i když pravda překotné to nebude, spíš takové postupné usazování "bordelu", který se pak nikomu nebude chtít čistit. A co myslíš tou propagací? Měli by se sem dávat epilepticky blikací bannery slibující výhry milionů, nebo reklamy na koupi 360 na Xzone? To by mne zajímalo, DH není komerční projekt proto to bude s propagací vždycky váznout. Taky bych neřekl že členská základna stagnuje - kromě sebevraha Gaffa se mi zdá, že takřka všichni skalní příznivci vydrželi, i když měli v nicku třeba "Adieu"... Noví registrant je tu každou chvíli jen většina z nich od DH očekává to, co nabízí komerční weby, proto většina z nich zkončí jako "mrtvé" účty.

MCZ: Tak naštěstí ti, co konzole za žádnou cenu a v žádném rozsahu nechtějí, se ničeho bát nemusí, protože z pochopitelných a v článku uvedených důvodů nestíháte. :)
montana: tak tak; skoro bych se vsadil, že mnozí ani nečetli ten článek... jako by to rozhodnutí záviselo na nich :-).
Žádné konzole..DH má přeci přídomek "domov hráčů počítačových her", pokud vidím dobře.
Pro ty, kteří by sem rádi nacpali konzole: Slyšel jsem, že doména "www.databaze-konzolovych-her.cz" je stále volná..tak šup..můžete začít tvořit!
Pane doktore, ty si myslíš, že když se sem přidají komzole, tak sem hned naběhnou davy konzolistů? To pochybuju, uživatelská základna na DH už dlouhou dobu stagnuje (možná se dokonce zmenšuje) a dokud se DH nedočká nějaké větší propagace, tak ještě dlouho stagnovat bude a samotné přidání konzolí na tom nic nezmění.

Jinak já osobně jsem spíš pro přidání aktuálních konzolí a to kvůli diskuzím k aktuálním hrám.
montana: Tak teď když jsi dokončil svoji větu, můžu odpovědět. ;) Neříkám nepřidávat, jen z toho zprvu vynechat nejnovější generaci, kde je až moc duševně nevyvážených jedinců, kterým hraní na konzolích splývá s něčím typu fandění při kouhoutích zápasech. Nevím jestli sem pouštět blby, co svobodu slova přiznávaj jenom sobě a na ostatní budou sprostí/nebo neustále vytrvale tvrdit a hlavně arogantním způsobem vyjadřovat svoje postoje k tomu či onomu. Od toho jsou myslím komerční weby typu Tiscali, BW apod., ale ne DH.

Takže "panoptikem" být můžeme, ale pořád dodržujeme určitá pravidla a respektujeme se. A stejně si myslím, že než se ke konzolovému updatu admini z DH doberou, už na tom bude PS3 a 360 jak dneska PS2, takže bude stačit, když se zbrzdí ta generace příští. Tedy můžeš být klidný, pokud nepůjdeš ihned i do další. :)
Nepridavat do databaze konzole kvuli par flamerum, je jako nezavadet demokracii kvuli svobode slova.

Navic ve zdejsim panoptiku by se i ti flameri ztratili.
Přidávám se k doktorovi přírodních věd... Konzole mi tu nebudou chybět ani v nejmenším. Leč bych GameBoy uvítal, ale stále by to prostě ,,překáželo".
UrbanScytheCZ, Vic: Jak se jednou otevřou konzolová stavidla, nebude cesty zpět. A kde stanovit hranici mezi pouhým názorem a regulérním otravováním obvzduší na DH? Admini na DH by si tedy měli připravit tak minimálně pětičlenou inkvizici, co by se zabývali jenom tímhle a myslím, že ti sem nechodí proto, že mají rádi "moc" někoho vyhazovat, ale protože si chtějí číst, psát a vyměňovat názory o hrách, stejně, jako my.

Co se oblíbenosti/neoblíbensoti PC v ČR a ve světě týče, zas tak bych negenaralizoval, je zajímavé sledovat, že ty nejagilnější (v dobrém slova smyslu) PC komunity dost často bývají v zemích, kde by už to PC mělo být přece "mrtvé" a naopak ty konzolové zas tam, kde všichni "jen hrajou na PC".

Když se vrátím k poteciálním flamerům, problém je v tom, že právě ty nejmenší skupiny jsou schopné dělat ten největší kravál. Slušně dovede zatopit už jeden hater, natož deset.

Jsem zkrátka proto, aby se "horké" (rozuměj současné) konzole nechaly zatím být, pokud by tedy došel proces v DH tak daleko, že by se začlo s jejich implementací, to však myslím ještě zdaleka nehrozí...
Thellwin, bartas, Zoltan, Isair: Pánové, jsem rád že tu neprezentuji nějaký izolovaný názor a vidíme to podobně, děkuji za podporu. :D
MCZ - já vím, proto mě ani nenapadlo pokládat otázku, zda je v plánu i mobilní verze :) Stačí, když bude plná funkční tak, aby se to dalo používat přes telefon a bude to.
Thellwin: mobilní verze, resp. funkčnost webu v mobilu (přeci jen jsou to dvě rozdílné věci) teď nemá žádnou prioritu, ovšem rozhodně to není nic, co by bylo nedosažitelné; jednak jsou mobilní prohlížeče stále lepší a druhak by cca 95% webu mělo fungovat i bez JavaScriptu.

A jen technická, s Javou nemá JS prakticky vůbec nic společného :-).
V ČR i SR je oblíbenější PC před konzolema a i tady je více PC gamerů forever, takže by to nemělo být tak početné.
Možná by tenhle flamovací problém vyřešilo tlačítko "oznámit spam/otravnou hovadinu".
RNDr. Gunár Pavel: Pokud se potvrdí co říkáš, zdrhám :D

Mě tu chybí akorát Amiga :P
RNDr. Gunár Pavel: Pěkně napsáno, bohužel už i nyní se od některých uživatelů podobných stupidit dočkáváme, naštěstí se to ještě stále drží v únosné míře. Konzole mi zde také rozhodně chybět nebudou (byť Sega Genesis, Mega Drive apod. bych zde klidně uvítal:)).
Thellwin: Osobni zkusenost nemam, ale mam dojem, ze si na to vsichni stezujou :) Jinak samozrejme zalezi na tom, jak a co se v tom javascriptu udela. Mne kuprikladu celkem pravidelne posledni mesice nejdou v Opere otevirat maily na Seznam webmailu, nevim, jestli za to muze update Opery nebo nejaka vychytavka Seznamu.
Garion - co máš proti WM? Mě vyhovujou :)

No já se bál, aby to nedopadlo, jako kdysi s Aukrem, které přešlo taky proměnou a od té chvíle na Opeře Mini nejela full verze, jen ta mobilní, kde nebyla půlka funkcí z full.

RNDr. Gunár Pavel - rozumný názor, takhle to vidím i já, s tím, že mě by tu konzole nechyběly vůbec.
Na konzole tu nejsou kapacity - respektive současné VIPky sotva stíhají editace obsahu na PC. Navíc je dost možné, že s konzolema by sem vedle stávajících rozumných konzolistů a nových členů vytvářejících nějaký hodnotný uživatelský obsah přibylo mnohem víc nekreativních flamerů.
A já se keců typu, jak je pc "dead", nebo jak užasně zábavné je ovládat first person shooter analogama navrženýma vlastně na hry typu Pong načtu dost a dost. Nevím jestli by to, že bych sem mohl přilifrovat pár svýc oblíbených hříček z konzolí (PS2,PS3,N-gage) stálo za nápor agresivních fanboyů, kteří by s pocitem nadřazenosti z grilu/topinkovače pod televizí za pár šupů neustále "podivovali" že "stále ještě" hrajeme na PC. Právě díky absenci takovýhle stupidit jsem zdrhnul na DH.

Docela bych proto navrhoval, aby se z případného zahrnutí konzolí ještě tak na 4 roky vynechala současná generace a hranice byla PS2/Xbx/Gamecube, aby sem přišli jen lidi, kteří na těch konzolách stále hrají, protože je to baví a ne hádaví fandové klubů těch kterých klubů.
Thellwin: Fuj, na tom jsou Windows Mobile :) Ale jinak si myslim, ze javascript by nemel cinit problem.
Právě tohle u těch konzolí bude asi problém, protože jich je od roku 72 strašně moc a když už jich tu bude pár, tak musí být všechny.
UrbanScythe - Na těch mě osobně záleží nejvíc...:) Chce to NES, SNES, N64 atd...^^
Nevím, jak moc ovlivní masivnější nasazení javy tuhle věc, nejsem programátor, ale doufám, že zůstane plná funkčnost i při prohlížení DH přes mobilní browsery v telefonu, tak jako je tomu dosud.
Super aspoň, že se něco děje :-)

Jinak budou už konečně ty podrobnější statistiky, který se už sbírají skoro 3 roky?
Vesměs jsme se tedy (nic ve zlém) nedozvěděli, ale každé review přímo od tvůrců potěší=)

Co se výpomoci týče... Nabídnu grafiku/výtvarný design/whatever (včetně kreseb), ale jak mi bylo zděleno, s tím si zatím zřejmě poradíte.
Když už nepovíte kdy 2.0 bude, máte aspoň jestli máte nějaký deadline, do kterého to chcete stihnout?
derhaa: Momentálně PHP 5.2 a Smarty 3.0.7; ohledně JS ti nejlíp odpoví MCZ, minimálně jQuery je využíváno hojně.
Lol přítelka. Já zaslechla, že DH 2.0 bude až montana vyjede na kole na Lysou.

Jake verse php a smarty? A jsko pisete hardcore nebo pouzivate nejaky framework? ... mozna jsem se nekdy uz ptal, ale nemuzu to dohledat v diskuzi
Dunemaster: jestli tě zajímavá programovací jazyk, tak je to právě php a šablonovací smarty (což je šablonovací systém). A opravdu hodně JavaScriptu :-).

Vic: updaty by měly být pochopitelně častější (a taky znatelně menší).
MCZ: Díky za shrnutí.

Někde v kuloárech jsem zaslechl, že DH 2.0 bude až si zase najdu nějakou přítelkyni.
Programátor jsem sice mizerný (co se týče PHP opravdu hodně), ale stejně by mě dost zajímalo na čem to vlastně kutíte?