Zanki Zero: Last Beginning

05.07.2018
09.04.2019

Moře už stihlo pohltit vše, co kdy lidská rasa vybudovala a zároveň zničila. Celá města včetně lidí se poddaly vodě. Tedy ne vše, některé trosky a úlomky civilizace ještě vyčnívají nad vodou a právě zde se ocitá našich osm protagonistů. Jaký je jejich úděl a zjištění, co se vlastně stalo a kým tihle lidé jsou, je nyní na vás.

Zanki Zero je krokovací dungeon, který představuje netradiční spojení survival hry na jakéhosi trosečníka na neznámém ostrově a post-apokalyptického zasazení. Navíc se opírá o tématiku křesťanství a výraznou roli zde hraje takzvaných sedm smrtelných hříchů. Jednotlivým postavám je přidělena jedna kapitola, v níž se hráč snaží seznámit s minulostí daného protagonisty. Na to má vždy pouhých 13 dní, po jejichž uplynutí postava umírá a začíná se znovu s nabytými vzpomínkami a zkušenostmi z minulého průchodu. Za oněch 13 dní postava dokonce stárne a mění se tak v průběhu její vlastnosti.

Hra mimo klasické souboje nabízí i mnoho vedlejších činností jako sběr užitečných předmětů a následný crafting či stavění úkrytu. Tvůrci dokonce zachází do takových detailů, že postava může pojít hlady nebo žízní či dostat alergickou reakci. Stejně tak je hráč trestán, pokud zanedbává hygienu. Nechybí samozřejmě ani četné rozhovory.

Západního vydání se dočkaly jen verze pro PC a PS4 a nevyhnuly se cenzuře.

@Drolin (06.01.2021 10:43): Jo, Zanki jsem nedohrál, ale ne proto, že by to bylo špatné, naopak, bylo to hodně dobré, jenže jsem chtěl strašně splnit jeden quest, kde musíš mít postavy různého stáří a nedařilo se mi to dlouho sladit, až jsem s tím ztratil trpělivost a odložil to na někdy a to někdy trvá už docela nějak dlouho. Mám pár takových dobrých kousků na dohrání, kde se ta pauza už neúměrně natahuje.

Navzdory pomalejšímu rozjezdu jsem se v Zanki Zero dočkal milého překvapení. Našel jsem vše, co u čtverečkovaného dungeonu čekám: průzkum lokací plných pastí, spínačů a hádanek, úkrokovací tanečky místo soubojáku a věčně škrundající břicha mých pučmeloudů. Navíc se dočkal trochu jiného zážitku. Díky systému Shigabane a jepičím životům protagonistů se běžné piplací RPG mění na simulaci bandy lumíků.

Pomalejším začátkem mám na mysli, že musíte překousat velké množství textů, co se stalo se Zemí, co se aktuálně děje na ostrově, skandální flashbacky hrdinů a do toho se učíte mechanismy hry. Jakože snad každých 30 políček na vás vyskočí nějaká událost/skript a naruší průzkum. Časem se to naštěstí zmírní a hra dá trochu prostoru. Příběh nezklamal, klasická japonská přeplácanost, nic ve zlém, já mám mutanty, konec světa, klonování, tajemnou TV show, skupinový hřích z dětství, zradu ve vlastních řadách, masovýho vraha, nečekaná příbuzenská pouta a další skopičiny rád.

Grafika neoslní, navíc jde o nezvyklý mišmaš 3D, pixelartu a animovaných filmečků. Za mě dobrý, ale dokážu si představit, že nesedne každému. Zanki Zero má pár podivných mechanismů, něco funguje, něco méně. Například proč jsem měl na konci hry v základně 2000 jídel? Je to obsesivní sběrem a farmením kanců v prvních lokacích nebo tím, že jsem vždy hrdiny, jakmile dostali hlad, poslal do chřtánu dravé kosatky? Ale celkově mi nic zásadního nepřekáželo nebo nechybělo, jen drobnosti. Například bych uvítal víc typů monster, víc Shigabane vztahující se na víc než jeden druh a bestiář v menu (seznam co z které potvory dropuje apod).