Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Wolfenstein: Enemy Territory

29.05.2003
79
102 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Wolfenstein: Enemy Territory vás zavede do multiplayerových klání, odehrávajících se v období druhé světové války. Máte na výběr z několika módů, přičemž největším lákadlem je online kampaň. Zde můžete získávat bonusy, které si přenášíte do další mapy v kampani. Ve hře se podíváte do části Evropy a také Severní Afriky.

Online střílečka Wolfenstein: Enemy Territory je, dalo by se říct, volné rozšíření původní hry Return to Castle Wolfenstein. Narozdíl od původní hry je hned od svého vydání zcela zdarma.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Enemy Territory, byť nemám moc v lásce hry z válečnách let minulých, mě ve své době absolutně dostala. Systém povolání byl výborně zvolen, grafika na svojí dobu velice ucházející, zbraně a jejich možnosti též na výborné úrovni. Co tuto hru ale v mých očích vyneslo do hodnocení které vydíte, je systém bojů. Začínáte jako voják se základní hodností. Boje jsou pospojované do několika po sobě jdoucích map, kde tím, jak bojujete, dostáváte zkušenosti. Tím jak vaše zkušenosti rostou, odemykáte si nové vylepšení. Takže, postupem času dostanete dalekohled, možnost přivolat dělostřeleckou podporu, přesnejší mušku, rychlejší nabíjení atd.. Vtip je v tom, že veškeré tyto zlepšováky si přenášíte do dalších kol, dokud není celá kampaň ukončena. Geniálně jednoduché, jednoduše geniální. K tomu si připočítejte styl hry ala Assault mód z UT a výborná MP hra je tu. Mapa s bankou, kdy se za obranu nejdříve snažíte udržet tank, aby jej spojenci nezískali, v momentě, jak se jim to podaří, tak okamžitý přesun do ulic a stavění zátarasů, které jak projedou, tak vehementní bránění banky a pokud k ní s tankem dojedou a vystřelí si vedle dvěří díru, okamžite bránění pokladu uvnitř. A když se jim ho i tak podaří naložit na nákladák, který si opraví, přesune se vaše úmorná snaha ke stavění zátarasů do ulic, aby s pokladem neujeli. Perfektní... Díky tomu, že se boje neustále posouvají díky tomu, jak útočící tým postupuje, nezklouzává hra do stylu, že na dvou místech jsou body co se mají bránit a všichni se tam sejdou a zbytek mapy slouží víceméně k přesunu na ona místa. Mnohdy vedou k cíli útočníků i dvě cesty, a pak se začíná hodně taktizovat.

Jelikož je Enemy Territory zdarma, tak pokud vám nevadí již starší grafické zpracování (ale velice svižné a bez problémů koukatelné) na modifikovaném enginu ze hry Quake III Arena, tak si zkuste hru zahrát, třeba jí propadnete jako já.

Pro: Zkušenosti které zlepšují postavu a jejich přenositelnost v rámci kampaně, výborně navržené mapy, přesouvající se ohniska bojů dle toho, jak útočnící postupují.

Proti: Za tu cenu, co stojí ( 0,- ) tu opravdu chyby nevidím...

+11
  • PC 80
Jedna z mojich online srdcoviek. Objavil som ju, keď som bol a nemal čo hrať. Tak som vyskúšal ET-čko, ako ho hráči familiárne nazývajú a nepustilo ma na dosť dlhú dobu. Boli chvíle, keď som ho hrával aj päť hodín denne. Samozrejme, to počiatočné nadšenie po čase opadlo, no ja si ET rád spustím hocikedy a pripojím sa k nikdy nekončiacim bitkám medzi Spojencami a vojakmi Osy. Chvíľu som dokonca hrával aj na clanwarovej úrovni, mávali sme tréningy, no postupom času sa mi začali nabaľovať povinnosti a tak som aktívne hranie opustil. Prečo sa mi teda ET tak veľmi páčilo? Predovšetkým to bola obrovská variabilita hry - nikdy sa na public serveroch nestalo, že by sa dvakrát za sebou odohrala rovnaká hra, rovnaký útok, rovnaká obrana. Vždy to bolo iné, najmä vďaka piatim rôznym povolaniam. Soldier bol do prvých línií vhodný vďaka vysokej odolnosti a možnosti používať ťažké zbrane (zostreliť trojicu súperových hráčov Panzerfaustom - na nezaplatanie), Medic zas podporoval spoluhráčov oživovaním a liečením (jeho výdrž tiež nebola na zahodenie), Engineer staval objekty a opravoval vozidlá, Field Op privolával nálety, delostrelectvo a rozdával náboje a nakoniec Covert Op, s možnosťou obliekať si súperovú uniformu.

Ďalšou kapitolou samou o sebe boli mapy. Zo začiatku ich bolo len šesť, lenže akých šesť! Boli rozdelené do dvoch častí - Európa a Afrika. Európska kampaň bola skvelá, ale vyvrcholenie prišlo v africkej - fantastický Goldrush, kde ste ako Američania mali ukradnúť tank, doviezť ho až na veľké nádvorie, tam odstreliť dvere banky, ukradnúť zlato, naložiť ho na nákladiak a utiecť. Intenzita boja bola pri počte hráčov 11 na 11 neskutočná, v každom kúte mapy sa mydlili hráči. Tie najintenzívnejšie boje sa presúvali spoločne s objectivom hry. To bolo na hre najúžasnejšie - hra na objective, keď sa väčšina hráčov snažila o dosiahnutie cieľa. Minimálne za seba môžem povedať - nešlo mi o fragovanie, aj keď ma nejaká tá killing spree potešila.

Vynikajúci je aj systém naberania skúseností. Za každú, čo i len trochu pre tým prospešnú aktivitu, získavate nejakú tú skúsenosť. Ak dosiahnete istý počet skúseností, dostanete nejaký bonus. Za medika je to napríklad väčšie množstvo injekčných striekačiek či lekárničiek, za inžiniera viac granátov a rýchlejšie konštruovanie a za ženistu zas odhalenie prezlečeného špióna. Keďže navyśe existuje množstvo módov, maximálny dosiahnuteľných level u každého povolanie je niekde zvýšený z pôvodného štvrtého na deviaty. Prečo teda nesvieti pri hodnotení stovka? Predovšetkým zato môžu cheateri - na niektorých zahraničných serveroch sa to žiaľbohu nimi len hemží vďaka "vynikajúcemu" proticheatovaciemu systému Punkbuster.

Pro: Hrateľnosť, adrenalín, rôznorodé mapy, množstvo modifikácií, variabilita povolaní, systém skúseností, cena

Proti: Cheateri, občasné problémy s Punkbusterom, nevyváženosť niektorých máp

+7
  • PC 90
Wolfenstein je srdcová záležitost. Bráchy už nebavilo se koukat, jak si jakožto průměrná dívka dělám 235534 dětí v The Sims, a rozhodli se, že mi ukážou hry, ze kterých tolik nezdegeneruju :-) A můžu říct, že jsem se díky W:ET k Simíkům už nevrátila.

Neříkám, že jde o tu nejpropracovanější střílečku, nicméně krásy multiplayeru veškeré nedostatky bohatě nahrazují. Ať už člověk hraje za nacisty (axis) či spojence (allies), při větším počtu hráčů se tato hra umí zahryzat pod kůži.

Ve hře máte na výběr z pěti povolání : Soldier (těžké zbraně), CvOps (odstřelovač), Engineer (technik), Medik (to je všem jasný, že jo) a FieldOps (nosič munice, který povolává artilery). Každé toto povolání má ve hře svou specifickou funkci v závislosti na mapě. Ať už jde o krádež a převoz zlata, krádež dokumentů, odpálení děla či palivových nádrží nebo převozu vlaku/tramvaje z bodu A do bodu B.

Ano, ze začátku je člověk malinko neohrabaný, protože je zde velké množství map a módů, které nováčka mohou ze začátku mást. Pokud se ovšem prokoušete touhle prvotní zmatečnou částí, je velmi pravděpodobné, že budete Wolfovi věrní i několik let, najdete si spoustu kamarádů a budete se stále stejně dobře bavit. Za mě má hra vysoké hodnocení, protože mě ani po 10 letech zcela neomrzela a ráda se k ní i ke znamým nickům ve hře ráda vracím, nehledě na to, že účast na serverech je i po tolika letech stále poměrně vysoká - a to myslím mluví samo za sebe.

Pro: Multiplayer, rozmanitost map, výběr povolání.

+6
  • PC 100
Enemy Territory je online FPS hra, kde je vaším úkolem zastřelit co nejvíce nacistů a nebo naopak spojenců - pokaždé těch druhých, než jakých jste členem. Je tu několik povolání, jako medik, nápojář... pardon nábojář, voják, inženýr atd. Hra se neobejde bez pomáhání vašemu týmu tím, že dáte občas někomu náboje, oživíte zraněného spolubojovníka, hodíte nálet na tank, či střelíte raketu do skupinky přicházejících panáčků. Krásná zábava na stovky a stovky neprospalých nocí. A přitom je zcela zdarma. Taková cena se mi líbí - ostatní by se ze Splash Damage měli poučit.

Pro: hratelnost, zábava, engine!, zábava, více povolání, cena

Proti: noobové, kteří u toho sedí od rána do večera

+1 +3 −2