Viking: Battle for Asgard

25.03.2008
17.10.2012

Pán bohů germánského severu, Ódin je svědomitým správcem devíti světů, na něž shlíží ze svého trůnu jménem Hlidskjalf. Vidí vše, a tak mu neuniklo ani to, že jej chtěla svrhnout dcera jeho bratra Lokiho, které velkoryse dovolil pobývat na svém dvoře v samotném Asgardu. Pln spravedlivého hněvu ji srazil zpět do Ragnaroku a na věky ji zapověděl návrat. Zpupné Hel je však pokora cizí vlastností, ostatně, jako dcera boha zlého úmyslu nemůže být jiná, a tak ihned začala kout odvetu. Zvenčí je svět Asgard přímo nedosažitelný, ale kdo ovládne prostřední Midgard obývaný lidmi, stane se pánem celého devítisvětí. Hel proto přepadla s armádou krvelačných bojovníků z Ragnaroku právě tento svět. S každou dobytou osadou se její armáda zvětšuje, neboť padlí Vikingové, místo do Valhally, míří coby nemrtví do pekelných šiků zlomyslné Hel. Lidé prohrávají a Ódin se jim rozhodl pomoci vysláním své dcery Freji, která lidem určí šampióna. Ten je jedním z nich, válečník Skarin už v líté bitvě jednou padl a přesto ještě nenadešel jeho čas. Aby si zasloužil své místo v hodovním sále Valhally, musí sjednotit Vikingy po svým velením a získat Midgard zpět.

Battle of Asgard je po rubačce Spartan: Total Warrior druhou hack´n´slash akcí od studia známého především díky svým strategickým titulům ze série Total War. Battle of Asgard je oproti soudobým i současným rubačkám unikátní hned v několika ohledech. Co zaujme na první pohled, je téměř neomezená svoboda pohybu po jednotlivých ostrovech poměrně velké rozlohy. Další je rozsah samotných bitev, ve kterých se počty bojovníků mohou směle měřit s těmi, běžnými v RTS od Creative Assembly. Klíčových bitev na každém z ostrovů se účastní až stovky bojovníků na obou stranách. Do takových bitev se ovšem nedostanete jen tak, musíte se za ně sami přičinit a to lze jedině tak, že budete poslouchat Freju a naslouchat vikinským předákům, kteří vám budou zadávat úkoly sestávající zejména z osvobozování míst obsazenými Helinou cháskou. Sféry vlivu jsou tu vyznačeny jasně, na svobodných územích je slunečno, na Heliných doménách věčně prší.

Na průzkum okolí základního tábora se však můžete vydat i sami. Je to užitečné, protože zajatci, kteří se po dobytí vesnice vracejí do vašich řad jsou i v táborech pekelníků ve vězeních tvořených velrybím hrudníkem, či uvázaní u lebkového kůlu v divočině. Runové power-upy zbraní, vrhací sekery, lektvary a jídlo nakoupíte za zlaťáky, které při svých rejdech nalootujete. Zpestřením pak je sbírání limitovaného počtu sudů vzácné medoviny pro šenkýře. V hromadných bitvách, které můžete zahájit až po osvobození převážné části dané oblasti nejde o to, zabít každého nepřítele. Musíte se postupně probít ke všem vůdcům nepřátelských šiků a zabíjet hlavně je, dokud se nepřátelská armáda neobrátí na ústup. Pokud jste předtím na mapě našli kamenné dračí odpočívadlo a získali ještěra na svoji stranu, tím lépe, drak pro vás během bitvy několikrát sežehne vybrané části bitevního pole. Svůj bojový styl musíte přizpůsobovat tomu, zda proti vám stojí regulérní bojovníci, lučištníci, rychlí vrazi nebo minibossové. Některé questy budou vyžadovat stealth přístup se starým dobrým podřezáváním krků. Celkově tato rubačka působí trochu jako strategie z pohledu pěšáka.

Jsem na konci a netuší nikdo proč si nemůžu koupit healt potion? Chci je do závěrečný bitvy a když je chci koupit tak mi řeknou že nemají na skladě :-D Netuší někdo?

První dojmy z Vikinga byly výborné. Po krátké animaci mě hra vyflusla do pěkně vypadající vesnice. Prostředí působilo příjemně dynamicky (obzvlášť těsně po dohrání statického Game of Thrones). Vesnice opravdu žije, nordové chodí sem tam a celé to vypadá jako lidské mraveniště. Graficky to sice není žádná sláva, ale stylizace trochu připomínající Fable je velice příjemná.

Zatímco jsem čistil první z trojice ostrovů, užíval jsem si volnosti v pořadí plnění úkolů a především obřích armád, putujících krajinou. Hra na mě působila svěže, velké bitvy nebyly vůbec špatné. Tvůrci se viditelně inspirovali bitvami z Pána prstenů, protože se snažili používat podobné techniky kamery létající nad bojištěm za doprovodu monumentální hudby. Tyto bitvy se jim však povedly jen tak napůl, což je škoda. Ozvučení moc dobré není a hudba, ač se snaží epičnost, moc výrazná není. Každopádně jsem si první třetinu hry vychutnával.

Problém nastal v momentě, kdy se děj přesunul na druhý ostrov, který vypadal hodně podobně, jako ten první. A můj úkol bylo prakticky to samé, jen v maličko odlišném prostředí. To už mě pomalu přestávalo bavit. Závěrečný, třetí ostrov, už mě doslova otrávil. Ačkoli mapu tvůrci potáhli namísto zelené, bílou texturou, cíl hry se vůbec nezměnil. Opět ty samé objekty, opět jsem musel osvobozovat věž, kterou jsem viděl v drobných obměnách předtím minimálně pětkrát a opět jsem musel porazit 10 identických obrů, které jsem musel navíc dorážet otravným a po celou hru identickým QTE. Závěrečný bossfight je kapitolou sám o sobě – naprosto přesně ho vystihl uživatel Phoenix ve svém komentáři. Jen bych dodal, že jsem ho nějakým zázrakem dal asi na třetí pokus, ale stačilo málo a hru bych poslal do horoucích pekel, protože něco tak debilně nadesignovaného jsem už dlouho neviděl.

Sbírání skrytých balíčků, rozbíjení uren a vybírání truhel je fajn. Penízky, které z těchto objektů vypadávají, se hodí. Hráč si za ně může kupovat nová komba, léčivé lektvary či vylepšovat runová kouzla. Trochu mě mrzelo, že jsem celou hru prošel jen s jednou zbraní, jakékoli vylepšování postavy (až na zmiňované runy a komba) chybí úplně.

Technicky to není žádná sláva, optimalizace je tragická. Framerate rapidně kolísá i na místech, kde k tomu nemá vůbec žádný důvod. Kapitola sama o sobě jsou bitevní scény pasáže, které jsou bohužel často těžko hratelnou slideshow. A to i s grafikou staženou na úplně minimum. Bez gamepadu bych si s takto nízkým FPS neškrtl. A přitom vizuálně to vypadá dost chabě. Po celou dobu hraní jsem nemohl z hlavy dostat slova jednoho recenzenta, který hru označil za „tři mapy vytržené z nějaké tuctové strategie, do nichž je naroubovaná rubačka“. A ono opravdu, při určitých cutscénách snímajících bojiště z vrchu to opravdu vypadalo jako další díl série Total War. A ono ani není divu, když jsou to The Creative Assembly, tvůrci především strategických her.

Pro: otevřené prostředí, zábavné souboje a množství komb, severská mytologie, velké bitvy

Proti: mizerná optimalizace, nedotaženost na více frontách, v poslední třetině neskutečně stereotypní (v tomto případě je 16 hodinová délka spíše záporem)

Viking Battle for Asgard se objevil na konzolích v roce 2008 (na PC z nějakého zvlášního důvodu až o čtyři roky později). Hráč se ujímá role vikinga Skarina, který je v bitvě se silami temnot těžce raněn a následně zachráněn bohyní Freyou. Jeho úkolem je definitivně porazit legie, vedené bohyní Hel na její cestě za pomstou. Celé tažení zabere okolo patnácti hodin (Steam) v závislosti na tom, jestli budete některé úseky opakovat.

Na třech různých ostrovech je hlavním úkolem shromáždění dostatečného počtu spolubojovníků (a ovládnutí draka) pro závěrečný útok na opevnění nepřítele (na dvou ostrovech je takto třeba dobýt dvě různá opevnění). Skarin chodí po mapě, odvazuje vikingy od kůlů, dobývá doly, vesnice a tábory nepřátel. Tato místa je možné (až na výjimky, kdy je například nutné vlastnit nějaký speciální předmět) navštěvovat v libovolném pořadí, což je jednoznačné plus, nemůžete-li přijít na to, jak dál s nějakým úkolem, tak se přesunete na další a k původnímu časem vrátíte. Ve hře se také nacházejí různě poschovávané peníze (ve váčcích, nádobách či truhlách), za ně je možné si zlepšit hodnotu zdraví, naučit se v arénách další speciální údery nebo nakoupit vrhací sekery či léčivé lektvary (nepoužil jsem, přidávají málo a mimo boj Skarin regeneruje zdraví).

V bojích má hlavní hrdina širokou škálu různých úderů, kromě základního rychlého, pomalého (a krytí) je možné provádět po nabití speciálního ukazatele (z nepřátel vypadává energie) elementální útoky (ukazatel se tak postupně vyčerpává, hloupé je, že to není možné v polovině přerušit) či speciální útoky, naučené v arenách (tady funguje jiný speciální ukazatel, který se dobíjí bojem). Dokonce je možné zabíjet základní nepřátele jednou ranou zezadu (Skarin přeskočí asi pět metrů a přesekne nepřítele napůl), což oceníte zejména u ne zcela povedených stealth misí. Boje jsou zcela evidentně dělané na gamepad, na klávesnici a myši má ovládání do ideálu daleko. Nicméně i na gamepadu citelně chybí funkce lock na konkrétního nepřítele, boje proti více než dvěma nepřátelům se tak zvrhávají v naprostý chaos, neboť Skarin útočí na toho, koho právě náhodou zaměřil. Ovládat gamepad stylem mapu nebo inventář je také chuťovka, občas se na některá místa na mapě podaří takto trefit asi na desátý pokus.

Hromadné boje, které mají být vrcholem tažení na daném ostrově, jsou značně odfláknuté. Jak spojenci tak nepřátelé se stále dokola respawnují na mapě, takže naprosto nemá smysl kohokoli mlátit. Účelem je vždy splnění nějakého speciálního úkolu, zabití šamana, velkého obrněnce či obra. U šamana je třeba nejprve zničit čtyři energetické tyče a až následně je možné zabít jeho (s náhodným zaměřováním a počtem nepřátel, který se kolem něj vyskytuje, je to "opravdu zábavné"). Obrněnci či obrovi je nejprve třeba ubrat dostatečný počet životů a následně jej dorazit ve zcela zbytečném QTE (pro daného nepřítele vždy stejná sekvence). QTE jsou ostatně kapitola sama pro sebe (truhlu není možné otevřít jedním kliknutím, ale je nutné bušit do "F" jak hluchý do vrat, teleportace či vyvolávání draka totéž). Tyto bitvy mají několik fází, mezi kterými se hra ukládá (ale pouze dočasně, nesmíte vyskočit přímo ze hry, jinak jedete bitvu celou od začátku). Hru také není možné libovolně ukládat, ukládá se po splnění úkolu (takže občas dvakrát za pět minut, jindy jednou za patnáct).

Kapitola sama pro sebe je olbřímí demence závěrečného souboje. Po několikafázovém dobývání hlavní pevnosti je třeba se asi dvacet minut prosekávat hordou nepřátel ve stometrové věži jen proto, abyste nakonec museli hlavní záporačku sejmou v jednom z nejdebilněji nadesignovaných bossfightů všech dob. Hra se sice občas ukládá (v hromadné bitvě a asi třikrát při postupu věží, ne v závěrečném souboji), ale pokud nasraně vyskočíte ze hry, tak jedete tuhle celou srandu znovu od hromadné bitvy. Jakmile se dostanete k závěrečnému boji, tak se ocitnete v kruhové místnosti, rozdělené ohněm na čtyři části. V každé z těchto částí je podobně jako u šamanů jedna hůl, kterou je třeba zlikvidovat. Až potom je možné se přesunout k další fázi boje. Ohně mezi jednotlivými čtvrtkruhy zhasínají zcela náhodně a nejdou přeskočit. Do toho se v místnosti bleskurychle objevují stále dokola nepřátelé, nejlépe hlavnímu hrdinovi za zády, takže je v daný moment samozřejmě nevidí. Zaměřování je úplně stejně kvalitní jako ve zbytku hry, pokud jsou nepřátelé blízko u vás, zapomeňte na likvidaci hole. Pokud použijete léčivý předmět a následně vás po zničení třeba tří holí ze čtyř nepřátelé dostanou, tak jedete celý boj od začátku, ovšem voilá, bez onoho léčivého předmětu. Pokud se vám podaří zničit ony čtyři hole, tak ještě nemáte vyhráno, protože druhá fáze boje (pro změnu směšně jednoduchá) se startuje zcela náhodně, někdy pomůže zabít dva zbylé nepřátele, jindy jich sejmete deset a nic. Tuto nebetyčnou sračku jsem dělal asi tři hodiny. Nemám nic proti těžkým hrám s dobrým designem, ale Viking je až na tento boj značně jednoduchý (umřít se člověku jinak podaří vyloženě ojediněle) a design posledního boje patří k tomu nejhoršímu, co jsem kdy ve hrách viděl.

Technické zpracování je slušně řečeno nevalné úrovně. Autoři se snažili amatérskou grafiku zamaskovat tak, jak je dnes špatným zvykem (Bloom/Blur/přepalování obrazu atd.), výsledkem je při maximálním nastavení solidní humus. Na minimální nastavení se tyto srandičky všechny vypnou a tak je ona amatérská grafika viditelná v "celé kráse". Nejsem člověk, který by si na grafiku příliš potrpěl, ale co je moc, to je moc. Ruku v ruce s tím jdou naprosto přestřelené HW nároky.

Pro: shromažďování armády, sbírání peněz a vylepšování postavy, velký počet útoků

Proti: ovládání, nesmyslné QTE, hromadné boje, ukládání, záverečný boj, grafika, HW nároky

Trolové, skřeti a zlo, které musí být poraženo. Jen ten prsten se někam ztratil. Viking: Battle for Asgard slibuje epickou výpravu jak ze světa Pána prstenů. Komu by chyběli elkofé nebo trpaslíci. Ať žijí vikingové!

Zkrátka takové old school Middle-earth: Shadow of Mordor s vikingy ;-)

Plusy:
+ herní doba cca 15 hodin na normální obtížnost
+ otevřený svět s přímočarou hratelností
+ příjemně odsýpá a neháže klacky pod nohy
+ propracovaný bojový systém, ze kterého čiší barbarství a brutalita
+ ohromné bitvy, ve kterých vedle Vás bojují a umírají stovky váečníků na obou stranách

Mínusy:
-není nejmladší
-některé mechaniky a designerské rohodnutí už nepůsobí tolik cool, jako kdysi
-port na PC přežila řada konzolových nešvarů
-hra od půlky již nenabídne nic nového pouze recykluje sama sebe