Valorant

02.06.2020

free to play

Valorant je přírůstek do rodiny online FPS her od Riot Games, tvůrců MOBA League of Legends. O hře se spekulovalo již od roku 2019 a nyní se nachází v closed-beta fázi. Oficiální datum vydání se očekává někdy během léta 2020.

Žánrově se jedná o mix taktické FPS akce a soubojů založených na jednotlivých postavách se specifickými schopnostmi a vlastnostmi. Základ je tedy silně inspirovaný hrami jako jsou Counter-Strike: Global Offensive a Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, přičemž princip výběru hrdinů podle jejich zaměření může být hráčům znám například z Overwatch a Apex Legends. K dispozici bude od počátku zatím 10 různých hrdinů, každý expertem v jiné oblasti (tank, healer, boj na dálku apod.) a s jinou ultimátní schopností. Další hrdinové budou podle předpokladů přibývat v průběhu dalšího vývoje.

Hra je free-to-play, jak je tomu u Riot Games zvykem, přičemž obchodní model je zaměřen na mikrotransakce za převážně kosmetické doplňky. Kromě běžných hráčů je hra zamýšlena také pro profesionály a očekává se její rychlé zařazení mezi "velké esporty".

Copa to je za sračku tohleto? To byla teda "zábava" na pár hodin. Já to teda nehraju, jen jsem se podílel na pokusu nainstalovat hru na PC... normálně to nabízí instalaci hry přes Epic Launcher (kde mimochodem už dlouho funguje normálně několik her), stahovalo se to asi hodinu, pak to chtělo restart, pak se hráč přihlásil ke svýmu účtu a pak už jsme jen asi půl hodiny čuměli na opakující se "nekonečný" kolečko loadingu, následné hlášky o erroru a restartu PC. Potom následovalo na netu vyhledávání řešení problému dle hlášky o erroru, ani jedna z rad nepomohla. Když už jsem si řekl, že srandy bylo dost a chtěl jsem ten shit odinstalovat, v půlce odinstalace se to seklo a... zase nic. Po restartu PC další pokus přes RevoUninstaller, ten vyházel zbytky v registru a složkách, ale pořád na ploše strašil nějakej Riot Client - při pokusu se zbavit i tohohle (co evidentně patřilo k Valorantu) jsem POPRVÝ(!) za dobu, co doma používáme Windows 10, viděl modrou windousáckou error-obrazovku! Nechápu, co že je teda tohle za šmejd, když to takhle dokázalo zasrat PC, na kterym se za ty roky používání instalovaly (i odinstalovávaly) desítky her a NIKDY se "modrá smrt" na Win10 nekonala. Holt ne každá gamesa se tvůrcům povede a podle toho, kolik se toho kolem erroru hry na netu píše, je plno lidí, kterejm tenhle nepodarek způsobil akorát problémy a ztrátu času při snaze najít řešení problému.

Valorant má za sebou velmi chaotický a problematický vývoj. Hru sleduji již od prvních spekulativních zmínek na Twitteru, kdy se vědělo, že vstup Riotu na pole FPS her by mohl být velký. Někteří šli dokonce tak daleko, že čekali, že tajemný Project A dokonce pohřbí Counter Strike a další esportové tituly. Dnes už víme, že tomu tak rozhodně nebude. Když Valorant vstoupil do Bety, nesetkala se hra ani zdaleka s takovým nadšením, jako mnozí očekávali. Hráči CSka se cítili zmateni abilitkami jednotlivých postav, hráči Overwatch zase nestíhali nelítostné FPS mechaniky. Uspěchané vydání ničemu moc nepomohlo. Výsledkem je mišmaš, který udělal mnohé dobře, ale taky v ledasčem pokulhává.

Mnohé herní mechaniky jsou vážně parádní. Pohyb je výborný, střelba ze zbraní také. Ability jednotlivých postav dávají celkem smysl a většina z nich není kdovíjak broken. Graficky už mi to celkem sedne, matchmaking a ranking funguje.

Na druhou stranu hra trpí strašně malým obsahem. Hrdinů už je sice asi nějakých dvanáct, zato jsou k dispozici jenom 4 (!) mapy a jenom tři herní módy, z nichž smysl dává stejně jenom ranked. Mapy obsahují milion debilních malých rožků, které není skoro nikdy možné checknout všechny. Prostorový zvuk stále nefunguje jak má. Hra je vydaná už nevím jak dlouho a stejně se patchují pořád úplně základní věci. A zřejmě je problém přidat i debilní deathmatch mód. Vývojáři jako by občas nevěděli, co chtějí - jednou říkají, že abilitky tam jsou jenom navíc, jindy je zase buffují, aby "měly zásadní vliv na hru". Esportové turnaje (to o čem měla být primárně celá hra) jsou příšerné na sledování, protože nejsou dodělány zásadní spectator funkce.

No je to chaos, hra chtěla ještě půl roku klidného vývoje. Místo toho přišlo překotné vydání v době celosvětové pandemie. Je to zábava, ale s výhradami.