VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action

21.07.2016
14.11.2017
02.05.2019

Tu a tam je potřeba se zastavit, zarelaxovat a nabrat sílu do nadcházejících dnů. Přemýšleli jste někdy, kolik smyslů se vlastně jedním trefným drinkem dá uspokojit? V zapadlé části metropole Glitch City se skrývá poklad. Nejde ale o žádnou středověkou truhlici plnou zlaťáků, nýbrž o útulný, tajemný bar s přízviskem "VA-11 Hall-A" (a.k.a. Valhalla), ve kterém majiteli nejde ani tak o peníze, ale spíše o přátelskou atmosféru, pro niž se sem vrátíte. Jeho cílem je osvobodit se od stereotypních vzorců společnosti, kde všechny bary podléhají regulím, jež dusí kreativitu.

Kyberpunkový, 16bitový neo-noirový simulátor barmanství VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action vypráví o světě ovládaném obřími zkorumpovanými megakorporacemi, kde bují organizovaný zločin a přetechnizovanost, v níž se mísí reálie drog, násilí, umělé inteligence a implantabilních, monitorovacích nanočipů. Jediným způsobem, jak se na chvíli zbavit tohoto všudypřítomného orwellovského dozoru, je najít místo, v němž spláchneme své trable.

Ve Valhalle budete vždy srdečně vítáni. O pohodu se stará personál sestávající z Julianne Natalie Stingray (Jill) a Gilliana (Gilla), kteří zastávají práci všeho druhu, dále brigádníka Rada Shiby a šéfky Dany Zane, i když ta představuje spíše páté kolo u vozu. Hráč se ujímá Jill, sarkastické dívky s havraními vlasy. Jelikož není ranním ptáčetem, mívá pouze noční směny. Jill se snaží v tomto městě, známém pohřbíváním nadějí a lámáním srdcí, přežívat, jak dlouho to jen půjde. K vytěsnění negativních myšlenek ji pomáhá nasazení "masky" charismatické barmanky, která o drincích vypráví tak poutavě, že si s ní chcete hned přiťuknout. Její klientelou bývají lidé všech sociálních vrstev; zvědaví, zasmušilí, podivní, drzí, zkrátka od všeho něco. Ti se jí svěřují s pohnutými životními příběhy a tajemstvími. Dobrý barman má zájem o navázání kontaktu s těmito hosty, chce totiž, aby se vraceli. Je proto třeba iniciovat a udržovat plynoucí konverzaci. Naštěstí se Jill dokáže srozumitelně a podrobně vyjadřovat k široké škále témat.

Jill by rovněž měla umět odhadnout, jaký nápoj si zákazník dá (nálada, povaha, vzhled), což může být leckdy pěkný oříšek. Genderové rozdíly zde už nefungují. Křehká holčina do sebe klidně hodí panáka bourbonu a vedle ní vousatý pán naopak jemný krémový likér. Nesuďte podle prvního dojmu! V tomto podniku si neobjednáváte jen dle názvu pití. Obsluze je možno prostě říci, na co máte zrovna chuť, a to stylem - "chci něco sladkého, kyselého, hořkého s kořeněným dozníváním, nealkoholického, holčičího, old fashion, jako obvykle", a tak podobně. Snažíme se prokázat všestrannost. Neúspěch je klíčem k úspěchu. Každá chyba nás naučí něčemu novému. Jakékoliv pitivo, má-li být hodno svého jména, se skládá minimálně ze dvou, a maximálně z pěti základních esencí - Adelhyde, Powdered Delta, Bronson Extract, Flanergide a Karmontrine. Každý koktejl vyžaduje rozličnou alchymii, některý se podává zásadně s ledem, jiný se musí rozmixovat, další kupř. rozvazuje jazyk, boří zábrany...

Flagrantně ledabylý přístup nachází svůj odraz nejen ve věhlasu, ale také na dýškách. Kladné ohlasy pomohou nalákat nové štamgasty, anebo otevřou příležitost k navázání nového přátelství, inspiraci či volnočasové aktivity.

Jedna z těch zajímavějších a taky lepších vizuálních novel. O nic extra tady nejde, jste jenom barmanka, která vyslechne trable příchozích hostů, namíchá drink dle přání... a mě to bohatě stačí. Je to pohodové, je to příjemné a místy dojemné. A není to jen o bezmyšlenkovitém odklikávání textu, jak je u VN někdy zvykem, protože jestli chcete lepší dýška a dodatečné konce, je dobré si sem tam pamatovat, co vám ostatní postavy říkají.

Přesně ten typ feel-good her, které mám tak rád.
Definitivně poslední vizuální novela, jakou jsem kdy zkoušel. Sám nechápu, jak mě může tenhle žánr tak strašně nebavit. Rád čtu, akci nepotřebuju, zajímají mě postavy a příběhy, ale takovou brutální nudu jsem nezažil hodně dlouho. Snažil jsem se poctivě vybírat co nejmíň cringe-vyhlížející a nejlíp hodnocenou novelu, ale totálně jsem ve výběru zase selhal - tentokrát ale naposled. Hrát není co, jste barman a tak děláte přesně to, co byste čekali. Podle receptu naklikáte přísady do mixéru a odevzdáte. Pak vás čeká jen odklikávání textů absolutně o ničem. Hru jde uložit buď jen po směně, nebo během přestávky, což znamená přetrpět všechny rozhovory toho dne, než budete moct hru vypnout - což jsem zjistil tou horší cestou. 111 minut, který mi připadaly jako týden, jsem vydržel a snažil se najít něco, co by mě zaháklo. Nic tam není. Někoho možná zajímají trable dvanáctiletý robo-prostitutky s anime kukadlama, která se stihne objevit hned v tý první hodině, ale mě fakt ne.

Pro: Pixelart není až tak úplně ošklivej

Proti: CTRL+A