Konečně jsem se pustil do čtení CRPG book (opravdu geniální věc u který nelituju ani halíře) a Ultima V mě tedy svým nápadem (záporák vynucuje ctnosti z minulého dílu jako drakonické zákony) fakt zaujala...a člověk co psal v té knize o Ultimě, ji i celou předělal do enginu Dungeon Siege. Respekt!
@Richmond (09.11.2020 21:50): Přiznám se, že jsem rokem 1992 zmlsaná lama odrostlá na Ultimě 7 a Ultima 5 je na mě přestárlá, blbě se v ní orientuje, blbě se to ovládá, je to nepřehledné a má to plno designerských failů vynucených omezeností doby a tehdejších nedomrlých technologií :-D :-D Ale jen tak se nevzdám, dohrál jsem kdysi a kompletně zmapoval Might and Magic 1, tak tohle mě neporazí :-)
Po prolezení skoro všech měst a x hodinách šmejdění a pátrání a desítkách rozhovorů z NPC a tunách zápisků mě hra teda vyškolila, došly prachy, došlo jídlo, došly ingredience a bídně jsem zemřel, někteří na hlad, někteří na otravu.

Takže odznova :-) Solidní školení, cítím se konečně jak někteří z mladých hráčů, kteří zkoušejí hrát 25 let starou hru a nejde jim to ovládat :-D
Rozehráno o víkendu, deníčkuji, starší diskusi si tady raději nečtu, abych si něco nevyspoiloval :-) Nejvíce se vždycky těším na hraní o víkendech na chatě v beskydských horách, kde má tento typ her v těchto již chladnějších dnech obzvláště vygradovanou atmošku, když do toho navíc člověk zatopí v krbových kamnech a poslouchá tak v linoucím se teple z kamen zvuk praskajícího dřeva :-)

Já bych doplnil, že každý, koho bavil Pivo 2, by měl Ultimě 4 (a předpokládám i 5) dát bezpodmínečně šanci ;) Pivo 2 je Ultima bez soubojů s arkádovými vložkami.
@90210 (12.01.2018 13:11): Dík. Já bych to nezatracoval. U4 je hra s dost unikátní zápletkou a možná by se ti to nelíbilo, ale U5 je normální poctivé RPGčko. Jestli se ti ta grafika líbí, tak bych tomu dal šanci.
@Richmond (11.01.2018 22:39): Poslední měsíce tu má doslova boom, ty, Artran, Ugra... všichni hrají Ultimy, a pár let zpět tu nebyl příspěvěk skoro u žádné :). A vím, ale přeci jen v tom konextu pěti let to je zajímavé prohlášení (pokud nejsi ani u té čtyřky :)).

Já jsem si načetl velký rozhvor s Garriotem, mám mapku a jedné z těch her série jsem udělil maximální hodnocení. Já jsem také spokojen :).
Obě hudby super, MIDI obzvlášť, osobně mám nejraději hudbu z UU1 :)

Ehm...ovšem ten můj poslední příspěvek a oznámení, že budu hrát Ultimy od 4.dílu :)))
@ugraugra (11.01.2018 16:14): No, už mám zakoupeno na GOG a mrknul jsem na intro. Láká mě to plynule pokračovat dál... :-) Asi si dám ale nějaké herní intermezzo. Tohle bude zase na dlouho, byť už asi nebudu mapovat.
@Richmond (20.12.2013 21:07): Využívají tenhle systém ovládání nějaké novější hry? Rogue-liky asi ano, možná nějaké kobkovky jako Grimrock a M&M X se dají ovládat keyboard-only přes klávesové zkratky? Každopádně těch her moc není...

Koukám na speedrun a je to sranda pozorovat jak to ten týpek na nízkym levelu dává. Navíc jsem z toho zjistil, že lze udělat některé věci, které mě nenapadly - např. vykopat mrtvá těla z hrobů a obrat je o věci nebo zakouzlit zastavení času PŘED vstupem do místnosti s potvorami. Když pak člověk nechá na živu jen jednu postavu, tak se před většinou soubojů dá jednoduše utéct.

Jo a vzpomněl jsem si, že jsem úplně zapomněl použít nejsilnější zbraň ve hře - glass swordy !!! A to jsem si je tak dlouho šetřil :(
@ugraugra (20.12.2013 21:05): S těmi klávesy naprostý souhlas! Po těch desítkách hodin hraní Might&Magic 1 už ty povely sekám jak Baťa cvičky :) Mám pocit, že kombinace kláves pro vyvolání některých kouzel už budu umět do smrti :) Chci v RPG zpět návrat jen ke klávesám, myš vyhodit! :)
Nemohl jsem usnout s vědomím, že jsem takový kousek od dokončení, tak jsem to ještě zapnul a ukázalo se, že další souboje s vhodně zvolenou strategií už tak hardcore nejsou. Nakonec to skončilo dřív než jsem čekal a ani jsem nemusel použít drahocenné svitky s kouzlem na zastavení času. Prostě jsem dokončil další souboj, popošel dál a propadl se přímo do místnosti, kde nikdo nebyl... tedy kromě podivného zrcadla...

Když jsem se k němu přiblížil, tak mě to vcuclo dovnitř, kde už mě zdravil Lord British. První otázka byla, jestli mám Sandalwood Box (není to krabice na sandále, ale krabice ze santalového dřeva :D), což je ta věc v tajné místnosti v jeho pokoji na hradě, kterou bych asi sám nikdy nenašel.

A tady lze odpovědět ano/ne a hra podle toho nabízí dva různé konce. Pokud řeknete, že to nemáte, tak British řekne - hmm, tak tos posral. Vem si židli, budeme tu dlouho a jde si lehnout do postele :D, čímž hra končí. V opačném případě z krabice vytáhne Orb of the Moons (předmět, který ještě v sérii bude hrát důležitou roli) a teleportuje vás zpátky na Zem, kde se vám formou snu zdá, jak British vyhostí Blackthorna na neznámé místo, načež naskočí finální shrnutí.

A ještě moje parta a Ugra těsně před koncem (byl jediná postava na 6. levelu, ostatní skončili na pátém)

Takže mám hotovo a můžu jít v klidu spát :) Komentář snad zítra...
Jsem v 7. patře posledního dungeonu, kde za sebou následuje několik hodně těžkých soubojů a dostávám těžce na prdel. Chodit tam na tak nízkém levelu vážně nebyl dobrý nápad. Bohužel se ted naplno projevilo, jak je soubojový systém trochu hloupý v tom, že může být aktivní vždy pouze jeden "buff". A jelikož je v podstatě nutnost mít většinu času na sobě Britishovu korunu, která zabraňuje drakům a démonům kouzlit, tak ze hry vypadávají kouzla na double speed, armor, apod. Kouzla ve 3. kruhu se mi nezdají moc účinná, takže jediné, na co jsem se omezil je In Zu (plošný sleep) a An Xen Ex (charm creature), to druhé umí vyvolat jen moje postava :)

Popravdě, kdybych neměl v inventáři ještě pár svitků na res a time-stop, tak už bych se asi nechal zabít a šel se jinam doexpit. Takhle ještě živím naději, že to nějak prohaluzim dál. Ale dneska už to nedám, musím jít pryč...

/edit Invisible ringy se ukázaly být k ničemu, nevím proč, ale draci mě vidí tak jako tak a útočí na mě. Moje největší eso tedy padlo...
V posledních dnech jsem vyloženě jen chodil prozkoumávat dungeony - snažil jsem se vymlátit vše co se dalo, ale sem tam mi možná utekla nějaká tajná místnost. Našel jsem pár zajímavých místností - třeba v 7. patře dungeonu Deceit je místnost s krysama zavřenýma za dveřma. Navíc je tam někde za tajnou zdí další potvora a jelikož se místnosti respawnují v případě, že v místnosti zůstala naživu alespon 1 potvora, tak se tady dá dobře expit.

Další zajímavá (a známá) místnost je v 7. patře dungeonu Hythloth - místnost se zavřenými dětmi, které na vás zaútočí a musíte je zabít. Tedy vlastně nemusíte, Spoony trochu kecal, protože jim nemusíte otvírat dveře a celkově se té místnosti můžete vyhnout. Ale ta posedlost Lorda Britishe ohledně zabíjení dětí je stejně zajímavá... (btw, pokud je zabijete, tak vám neklesne karma...)

Každopádně pod Hythlothem jsem v Underworldu našel Mystic Armor a Mystic Sword - první se hodí velice, druhé už méně. Popravdě, kdybych si nevyspoileroval, že to tam někde je, tak bych střed vulkánu neSEARCHoval a nikdy bych to nenašel. Jsem ted v situaci, kdy mi loot z dungeonů vynesl takové obrovské peníze, že jsem si mohl dovolit koupit všem nejlepší výbavu (magic shieldy, magic axe už nějakou dobu mám + nalezené Mystic Armor) a mám ted 9999 goldů a nemám to už za co utratit. Bedničky z dungeonů vynáší až moc a rozbíjejí ekonomiku.

Uvědomil jsem si, že už pomalu mám vše, co potřebuju pro finále, prozkoumal jsem kromě jednoho všechny dungeony a jediné co mi chybí je 8. level u všech postav. Ugra má 6. level a ostatní 5., což by nemuselo stačit. Na 7. levelu mě láká jen kouzlo Kill, teprve na 8. levelu přicházejí opravdu dobrá kouzla, jenže na to bych potřeboval nesmyslné množství XP a grindovat se mi už moc nechce.

Takže jsem se rozhodl, že to risknu. Nahrabal jsem si několik invisible ringů, což jsou overpowered předměty, díky kterým snad dokážu případně vyřešit těžké souboje, a vydávám se do finálního dungeonu. Do Doomu. Dnes jsem došel do 1. patra a zítra to doufejme doklepnu...

@Crash (15.12.2013 16:14): Díky za tip, ale já to nějak přesně stejně měřit nechci. Nemá to vypovídající hodnotu, když si to ulehčuju a koukám občas do návodu. Stačí mi, když rozliším, že jsem tomu nevěnoval 20, ale třeba 40 hodin...

@90210 (15.12.2013 21:25): Přece bys nehrál herní sérii od 7. dílu, to je jak přeskočit půlku filmu a koukat od konce.
4ugra - Super denik hrace. Blackthorna si pamatuju z Ultimy Online.

Ja si tu sedmicku asi fakt budu muset poradne zahrat...
@ugraugra (15.12.2013 14:47): Už jsem to tu v diskuzích zmiňoval několikrát, ale klidně to zopáknu. NA to měření hrací doby doporučuji prográmek ManicTime. Zatím jsem nic lepšího nenašel, i když taky má své mouchy. Konkrétně u starých her, je pro něj Dosbox prostě jeden program, takže pokud jich hraješ víc zároveň, tak si moc nepomůžeš, ale pokud to nemícháš a hraješ v jednom období jen jednu, tak z toho krásně poznáš kolik času si na tom strávil.Navíc dokáže detekovat nečinnost, takže ti do herní doby nezapočítává to, že půl hodiny u počítače nejsi. Určitě doporučuji vyzkoušet, když se snažíš zapisovat si herní dobu.
Musím vzít zpátky to, co jsem tvrdil v minulém příspěvku - dungeony NEJSOU jednodušší. Náhodou jsem totiž vlezl asi do nejjednoduššího ze všech, ostatní mi připravily studenou sprchu. Všude samí démoni a draci, nejtužší nepřátelé ve hře. Prolezl jsem první 3 dungeony z 8, přičemž jsem si nahrabal hodně solidní zásobu peněz, které jsem obratem investoval do dvou magic shieldů a obrovského množství věcí na výrobu kouzel (ten borec v Yew může zavřít krám a jít do důchodu, tolik česneku co jsem od něj koupil neprodal za celý svůj život).

Co je ale nedůležitější - získal jsem 3 shardy v Underworldu a díky tomu jsem zničil všechny Shadowlordy !!!

Byla to s přehledem nejtěžší část hry. Underworld je strašné místo. Je tam tma, všude samé hory a tuzí nepřátelé. Zatímco dungeony jsem procházel bez návodu a stejně tak první shard jsem horko těžko našel sám, zbylé dva už jsem hledal podle mapy ve walkthrough, protože jsem netušil kde jsou. Získat je je fakt záhul!

Také jsem následoval deník Lorda Britishe, který byl součástí balení a který popisuje jeho výpravu do Underworldu. Když následujete jeho kroky, dokážete se v té nehostinné pustině prokličkovat až na místo, kde jeho výpravu přepadli Shadowlordi a kde také zůstal jeho amulet. Připadal jsem si, jak když provádím Cestu do středu země. Epické.

Mám ted všechny věci potřebné pro finále, ale všichni v družině jsou jen na 5. levelu (a můžou tedy kouzlit jen kouzla do 5. kruhu). Budu potřebovat ještě trochu poexpit. Dungeon Wrong byl skvělým místem, protože nepřátelé byli za zamčenými dveřmi a mohl jsem je zabíjet bez rizika přes mříže. Což spolu s možností mít aktivní jen jednu postavu bylo klíčové pro to, aby mágové dohnali XP manko.

Bohužel / bohudík se místnosti v dungeonech nerespawnují, takže lze grindovat jen na náhodných soubojích v chodbách. Btw ještě bych chtěl blahořečit kouzlo In Zu, neboli Spánek AOE, díky kterému jsem uspal nespočet draků a zachránilo mi několikrát kejhák :)

Zkouším si dělat záznamy jak dlouho hraju, ale ne vždy si na to vzpomenu a nebude to tedy úplně přesné. Zatím mám ale zapsáno 35 hodin a hodlám ještě projít zbývající dungeony před tím, než se vydám do finále. Těch 48 hodin, za které to dal cRPG Addict by to tedy mohlo hodit.
Jedu dál a daří se mi! Jako první jsem provedl sebevražednou misi na baštu Shadowlordů. Popravdě, čekal jsem trochu honosnější sídlo, na druhou stranu bytosti co umí procházet zdmi asi nic nobl nepotřebují.

Dovnitř jsem našel jen jeden vchod, který hlídal demon. Dalo se s ním mluvit a dal mi jednu hádanku, kterou jsem neuhodl a i kdybych jí uhodl, tak by mě stejně napadl :) Démona jsem nějakým podivným bugem porazil a šel jsem dál. Uvnitř byla svatyně a uprostřed Scepter. Byl umístěn nad propastí a k té propasti se dalo dostat jen jediným vchodem, který hlídali všichni tři Shadowlordi (!). Ta místnost byla evidentně designovaná tak, aby bez létajícího koberce nešel sceptre sebrat. Ale já ho naštěstí mám :)

Nebylo to úplně jednoduché, ale po několika pokusech jsem Shadowlordy odlákal na druhou stranu a Scepter sebral a utekl. Jako poslední z jewels tedy zbývá Amulet, ale o tom vím jen, že je v Underworldu...

...kam jsem se také nevědomky vydal. Šel jsem totiž prozkoumat první dungeon - nejblíže byl Despise. Před vchodem jsem zařval získané Word of Power, vchod se otevřel, zapálil jsem pochodeň a šup dolu. Dungeony jsou ted barevné, s více detaily a přijde mi že i daleko jednodušší. Ve výsledku mě baví víc jak v předchozích dílech. Po několika bitkách a návratech na povrch jsem nahromadil tolik zlaťáků, že jsem si mohl koupit další Magic Axe. Ty jsem dal hned mágům, kteří doted kvůli nedostatku financí na kouzla jen postávali vzadu, ted konečně můžu zapojit do bitvy celou družinu. Bardové mají crossbow a magic bow, takže se nebudou dělit o munici. Inu, došel jsem až do spodního patra a najednou jsem vylezl v Underworldu, což mě dost překvapilo. Šel jsem ho tedy prozkoumat a našel jsem vrak lodi a uvnitř mága, který mi pověděl, jak to vlastně bylo s třema úlomkama krystalu a vznikem Shadowlordů. Zajímalo by mě, jakto že tam ten borec přežil několik let bez jídla :) Chtěl se ke mě přidat, ale odmítl jsem ho - asi zůstanu u současného složení a nepojedu na maximum mágů, jak radí walkthrough.

Návrat zpátky nebyl úplně lehký, takže jsem se rozhodl, že vezmu všechny Moongates na povrchu a budu je využívat pro cesty z/do Underworldu. Naházel jsem 4 před hrad a zbylé 4 mám stále v inventáři viz screenshot. Je to hrozně uspokojující pocit tohle udělat :)

Co dál? Ted mě asi čeká jen prolézání dungeonů, expení a hromadění zlata. Až našetřím na magic axe pro všechny, tak pak konečně investuju do kouzel! Už je na čase aby se mágové předvedli...
Na hraní ted není vůbec čas, dnes jsem tedy hrál jen chviličku a cílem bylo získat korunu Lorda Britishe. Ta byla ukrytá na střeše Blackthornova hradu. Právě v této lokaci, pokud vás stráže chytí (nedá se s nimi bojovat), tak nastane legendární scénka (chtěl jsem dát odkaz na video, ale nemůžu to najít :/ ), kde Blackthorn popraví jednu postavu z party a hra ji NATRVALO vymaže ze hry (nelze jí pak oživit, prostě zmizí).

Tomu jsem se snažil vyhnout, takže jsem létal na koberci, až jsem našel Blackthornův trůnní sál, kde seděl sám zlosyn obklopen démony a otroky v řetězech. Démoni mi nejdřív dali na prdel, po loadu jsem je obletěl a pokecal s Blackthornem, který mi toho ale moc neřekl, tak jsem na něj zaútočil - bez šancí (zjistil jsem, že je v podstatě nesmrtelný a nejde zabít ani glass swordem). Po loadu jsem obletěl všechny a zdrhnul do místnosti za trůnem, kde má Blackthorn soukromou komnatu s dvěma vchody. Myslel jsem, že mě sem nebudou pronásledovat. Chyba - doběhli mě a ubili. Load.

Vběhl jsem do místnosti znova a napadlo mě - když se dá s věcmi hýbat, tak použiju ty dvě židle co jsou u křišťálové koule a zatarasím s nimi obě dveře, aby se nemohli dostat dovnitř. K mému pobavení to zafungovalo a zatímco se démoni a samotný Blackthorn snažili přes židle neúspěšně dostat do místnosti, viz screenshot, tak jsem měl čas pokoj prohledat a ukrást cenné scrolly a prsten.

Chvilku jsem se jim ještě vysmíval, jak nedokážou přelézt židli a poté jsem vyšplhal žebříkem na střechu, kde jsem našel korunu (byla střežená nepříjemnými gargoylami, které se po zásahu rozdvojují, ale naštěstí jsem jim díky koberci uletěl). Pak už to bylo jen o tom prokličkovat se přes zamčené dveře a stráže ven z hradu.

Korunu mám, job done. To bylo ale to jednodušší. Ted se pokusím o suicidal mission a infiltruju rovnou tvrz Shadowlordů. Chci Britishův Scepter...
Dneska jsem měl nečekaně celý den volno, takže jsem ho využil jak se patří :) Udělal jsem výrazný pokrok. Zaprvé splnil jsem všechny questy, které zadávají shrines a to i přes to, že to bylo nějaké hrozně zmatené a domnívám se, že verze na Gogu je upravená/zabugovaná.

Dám příklad - dostal jsem quest u shrine of JUSTICE - došel jsem ke kodexu a ten mi řekl info o podstatě SACRIFICE a musel jsem tedy jít k shrine of sacrifice a tam v podstatě dokončit "sacrifice quest". Což mi nedává smysl, měl bych se vracet ke stejné shrine od které jsem quest dostal a takto se to píše i v návodu. Toto mě dost zdrželo (navíc jsem napoprvé jen obešel všechny shrines a meditoval zde, což k ničemu nebylo, protože aktivní je vždy jen poslední shrine quest). Také jsem přišel na to, že např. ceny v obchodech se liší od cen, které jsou uvedeny v několika walkthrough. Ještě že si píšu vše do sešítku :)

Tím, že jsem splnil shrine questy jsem dostal příjemný boost statistik a klíčové slovo "Veramocor", které mám někde vykřiknout, ale ještě přesně nevím kde. Myslím, že mi to umožní přístup do Underworldu. Každopádně shrines a mantry můžu vyhodit z hlavy, už je snad nebudu potřebovat. Díky bohu, tahle část mi zabrala až moc dlouhou dobu.

Druhá věc, která se mi dnes povedla, bylo sehnání vybavení. Celkem dlouho jsem kempil na mostu poblíž hradu a zabíjel trolly, načež jsem si nahrabal příjemné bohatství, které jsem přetavil v pořízení dvou Magic Axe v Yew - asi nejlepší "řadové" zbraně ve hře. Je to ranged weapon, která nepotřebuje munici a dosáhne po celém bojišti - s postavou pak většinou ani není nutno pohybovat. Tyto dvě axe ještě doplnují moji bardi s kušemi (přišel jsem na to, že šipky se poměrně lacino prodávají v Britain, ale lze jich mít max 99 pro celou partu, což je hodně omezující). Mágové mají zatím jen short swordy a při bitkách stojí vzadu, protože nemám dostatek peněz, abych jim mohl namixovat kouzla.

K tomu jsem ještě našel Glass Swordy ukryté hluboko v horách (jsou na jedno použití, ale zabíjí vše na jednu ránu), které si nechávám na horší časy, upgrade na loď a sextant, jenž mi dokáže sdělit aktuální polohu.

Další plán je najít 3 jewels pro Britishe - vím kde zhruba jsou, ale získat je bude těžké a dále otevřít dungeony a podívat se co v nich najdu. Nejdřív ale budu muset ještě trochu kempit na mostu a získat peníze na healovací kouzla.
@mazar1234 (06.12.2013 22:36): Přeháním, neměl jsem "hodně" psát 2x :) Jako jedná se o maličkosti, ale když si ty hry hrál, tak tě to kopne do očí.

Nejhorší to je právě u U5 "například tři Shadow Lords vzcházejí z nevyužitých tří krystalů, které v původní historické linii měly ochránit čaroděje Mondaina před smrtí." - nevyužité tři krystaly? Byl jediný krystal - Gem of Immortality - okolo něho se točila celá první hra a když ho Stranger rozbil, tak se ztratily tři úlomky, které skončily v Underworldu a z toho následně ti tři bubáci vznikli.

"I dialogový systém byl rozpracován, místo klíčových slov lze vypisovat rovnou celé věty". Tahle věta je úplně špatně. Funguje to tak, že NPCčkám napíšeš klíčová slova s tím, že hře stačí první 4 písmena. Takže stačí třeba "shri" a NPC ti řekne něco o shrines a v té větě zmíní další klíčové slovo, které opět napíšeš a NPC pokračuje dál v nějakém dialogovém flow.

"koncept teleportačních bran je ale zachován pro první fáze hry". Tohle nevím jak si vyložit, proč jenom pro první fáze hry? Moongates normálně fungují napříč celou hrou a jelikož se nově dají vzít moonstones, tak je lze výborně využívat pro cesty do Underworldu.
@ugraugra (06.12.2013 22:08): "hodně (hodně) nepřesností" ? Sakra a to som Davea povazoval za pomerne dost doveryhodny zdroj.
Aj ked teda je pravda ze jeho odsek o Ultime Underworld 2 zavanal dost podivnymi "miss-informaciami", ale ine veci co som od neho cital a poznal som tak sedeli takze UH, sakra fakt sa na nic nemozno spoliehat.
@90210 (04.12.2013 13:52): UO fakt ne :)

Co to je "normální grafika"? Kromě mapy světa v Akalabethu jsem s grafikou neměl problém - je to hezky jednoduché a přehledné. A ty různé detaily a animace v U5 jsou už vyloženě povedené a líbí se mi to.

Zajímavej článek, dočetl jsem to až k U4, zbytek číst nebudu kvůli spoilerům. Je to sice silně inspirované Spoonym a je tam hodně (hodně) nepřesností, ale člověk si o těchto starých hrách vždycky rád počte :)
@ugraugra (02.12.2013 23:47): Pokud temi spinoffy myslis i Ultimu Online, tak to v tomto svete muzes na pristi 3 roky fakt zapichnout.:0)

Sestej dil by kazdopadne mel mit konecne trochu normalni grafiku, sedmicka by mela byt masterpiece (a z tech cca 30-ti minut co jsem ji hral fakt je), osmicka by mela byt vyrazne kratsi a devitka ve 3D. Prvnich 5 dilu trochu splyva, ale od 6. uz by to snad mel bejt "normalnejsi" zazitek.:0)

Pekny zhodnoceni cely serie od Dave de Sadea.
Na druhej strane, prekladat to Underworldami by mohlo ist, predsa len su to uplne diametralne odlisne hry s totalne inym gameplayom ne Top-downovske/Izometricke Ultimy, nehovoriac o U9 ktora je uz uplne odveci od vsetkych ostatnych.

Ja som presiel iba kompletne Ultimu 7 (Part 1+datadisk, Part 2+datadisk). Niekolkokrat som zacal aj U8 ale nikdy som sa nedostal cez prvu hodinu. Ale osmicku chcem niekedy pokoryt, to mam v plane uz ako jedinu Ultima hru (nepocitam underworldy tie su mimo serie akoby).
@90210 (02.12.2013 21:31): Jsem zvědavej jestli to někdy dokážu. Přecejenom když už, tak to vezmu i s oběma Underworldy a spin-offy. To by potom podle (asi hodně nepřesných) odhadů dělalo ještě nějakých 320 hodin gameplaye (nepočítaje pátý díl). A já nedokážu hrát Ultimy hned po sobě, musím si dát vždycky na chvíli oraz.
Uz se pomalu ale jiste zacinas blizit k Ultimam, ktery uz bych si byl ochotnej zahrat (7,8,9), po dohrani cely serie bys pak mohl sesmolit nejakej jeji zevrubnej sumar, v komunite ceskych retrogameru pak budes za nejvetsi hvezdu.:0)
Dneska jsem v podstatě jen běhal po světě, navštívil poslední nenavštívená místa a snažil se zjistit zbývající mantry a Words of Power. Nakonec jsem asi 4 nenašel, tak jsem lehce nakoukl do návodu a zkompletoval to. Jsem ted připravenej na to navštívit každou shrine a meditovat zde. Snad se nevyskytnou žádné komplikace a hra mě nebude nutit darovat žebrákům peníze a neokrádat stařenky, jako to bylo v předchozím dílu (Avatar už jsem sakra, tak mi dejte pokoj :D).

Další důležitá věc je, že jsem získal jakési souřadnice dvou shardů, které jsou v Underworld. Akorát asi ještě potřebuju sehnat nějaký předmět, který by mi souřadnice ukazoval. Zjistil jsem také informace o jakési pevnosti v horách, kde sídlí tři shadowlordi. Nevím jestli tam vůbec zkoušet jít, zkusil jsem s nimi bojovat ve městě a nedají se porazit.

Poslední co jsem dneska stihnul byl "Průzkum trhu", aneb je pomalu na čase začít se zásobovat surovinama a vybavením. Výsledkem mého dvouhodinového snažení je pár tabulek, kde mám popsáno kde nejlevněji koupím věci na mixování kouzel, jídlo, pochodně nebo klíče. A všechno to je sakra drahý - peněz mám zatím pomálu.

Trošku se ted bojím že nebudu mít moc čas hrát a vypadnu z tempa. Snad si na to do konce tejdne ještě najdu pár hodin...
Uf, ta hra je obrovská. už jsem do toho investoval nějakých 10 hodin a jediné co jsem stihl je, že jsem procházel jedno město za druhým a vedl dialogy s NPCčkama. A že jich je! Mám v sešítku hustě popsaných několik stránek s poznámkama a popravdě - už jsem se v tom ztratil, je toho prostě moc. A to jsem ještě neprošel všechna místa.

(pozor na možné spoilery)
Získal jsem zhruba polovinu všech Word of Power (nutné k otevření dungeonů, které byly zapečetěny), manter (musím jít ke každé shrine a meditovat zde), informace o klenotech Lorda Britishe (Crown, Sceptre, Amulet - všechny musím někde získat) a hlavně - musím najít 3 shardy, které představují ty tři bubáky na obalu hry (shadowlords) a hodit je do přislušných Flame of truth, love and courage (jsou v Lyceum, Abbey a Serpent Holdu). Díky tomu je snad zneškodním a už mě nebudou honit po městech :)

Jo a od minule jsem získal nějaký grappling hook, takže může šplhat po horách (už jsem to využil když jsem lezl do Bordermarch), naučil jsem se hrát na piáno v Greyhaven a přidal jsem se k Resistance (znám jejich heslo, takže se mnou ted mluví daleko víc NPC).

No vlastně jsem toho udělal docela dost a to mi přijde, že je toho ještě TOLIK předemnou - ještě jsem vlastně pořádně neexpil družinu a nebyl v jediném dungeonu. Nezničil jsem jediný shard, nenašel jewels a vlastně ani nenamixoval jediné kouzlo - musím sehnat suroviny a oprášit znalost moongates (jedno NPC říkalo něco o tom, že můžu vzít kámen, ze kterého moongate vzniká a přemístit ho jinam, takže si můžu udělat teleport odkudkoliv kamkoliv - to musím zkusit!).

Ted bude asi priorita zmlátit pár trollů a vydělat si na lepší vybavení. Ten prak co má Gwenno je fakt úplně naprd :)
Zatím to jde jak po másle - nejdřív jsem prozkoumal všechny čtyři (!) vesničky okolo Lord British Castle a pak vlezl do samotného hradu, kde jsem trochu bloudil a ocitl jsem se na střeše, kde jsem nalezl děla. Tak jsem s nima ze srandy střílel a pak si říkám - sakra, dá se s nima hýbat? že bych je tlačil před sebou a používal je jako zbraň na guardy. Tak jsem to zkusil... a jde to !

Nějakou velkou náhodou jsem tam byl zrovna v době, kdy se stráže střídaly, takže tam žádné nebyly, tudíž jsem našel akorát zavřené dveře... do soukromých komnat Lorda Britishe! Wow, tam jsem musel jít! Přece nalézt LB je jeden z mých hlavních úkolů. Dveře ale byly zamčené a nějak magicky zapečetěné. Napadlo mě - zkusim použít to dělo, když už ho tu mám - bum - a opravdu to fungovalo a předemnou se otevřel průchod do jeho pokoje, kde jsem nalezl létající koberec (fajná věc na cestování po souši) a za krbem (proboha, proč je v téhle hře tolik tajných místností za krbem?) jeho tajnou pracovnu s pár užitečnými věcmi.

Je vtipné, že když jsem hledal informaci, zda je takovýto postup při otvírání těchto dveří standardní (a není, normálně se má použít skeleton key), tak jsem narazil na článek od cRPG Addicta, který na to - k mému pobavení - šel úplně, ale úplně stejně :) Taky nechal svojí partu uhořet v krbu protože se za ním dveře znovu objevily :D

Po sebrání koberce jsem šel do dalších měst a když se předemnou jednou v noci objevila moongate, tak jsem do ní vlezl a ocitl se v Jhelomu, načež jsem měl to štěstí, že ke mě připlula loď - posádku jsem zabil a loď obsadil, což považuju za významný milník. Bez lodi ani ránu. A ted prozkoumat další města...
Tak jsem ten problém s psaním číslic vyřešil - zdroje naznačovaly, že mám před zapnutím hry vypnout Numlock. Nezabralo to. Zkusil jsem hru spouštět přes nějaký modifikovaný soubor. Nefungovalo. Zkusil jsem smazat upgrade patch. Nic. Stáhnout hru odjinud než z GOGu. Nic.

Ve finále zafungovalo, když jsem nastavil jakou default anglickou klávesnici a poté ve hře nepsal na numerické klávesnici, ale přes normální čísla (jak se jim vlastně říká? :D). Přepnutí klávesnice bylo první co jsem zkoušel, ale nevím proč to nefungovalo, když jsem to prepnul pres Alt+Shift (ve variantě ve windows ani během hry). Prostě se musí vlézt do nastavení jazyků a výchozí jazyk zadávání nastavit na angličtinu.
Doprčic, mám celkem velký problém, že kdykoliv chci napsat ve hře číslo, tak to nejde. To znamená že ani nemůžu zvolit odpočinek, protože to po mě chce kolik hodin chci odpočívat. A bez obnovy zdraví to asi nedám :o)
@ugraugra (29.11.2013 17:42): Mě to ani nepřijde moc, vzhledem k takovým manuálům k leteckým simulátorům. :D Nicméně předevčírem jsem louskal manuál k Morrowindu a 51 stran, takže žádný velký rozdíl...
Zapomněl jsem, jak dlouhé mají Ultimy manuály. 55 stránek - snad to dneska stihnu aspon přečíst a vytvořit postavu :)