Tomb Raider II: Golden Mask

Tomb Raider II Gold

Core Design •  realtech VR (iOS)
1999
03.12.2014
28.10.2015

rozšíření

Golden Mask je reedice druhého dílu slavné série obsahující kromě původní hry také 5 nových úrovní.

V průběhu jejího každodenního výzkumu narazí náhodou Lara na materiály popisující malý ostrůvek v Beringově moři. Mezi nimi je vybledlá fotografie zobrazující domorodého lovce velryb držícího předmět, který nápadně připomíná starodávnou Zlatou Masku (Golden Mask). Staré noviny z roku 1945 hovoří o konfliktu během objevu zlatých nalezišť na území Aljašky a o tajné vojenské opevněné základně... Lara má podezření, že by se mohlo jednat o slavnou Zlatou Masku z Tornasuku a vydává se za novým dobrodružstvím.

Tak "testuju" kolekci na svých 64b Vistách (nejnepřátelštější systém, zvlášť ke starším hrám) a TR2 včetně datadisku (včetně hudby) běží perfektně, TR1 v DosBoxu dost pomalu (na hranici hratelnosti).

Datadisk, kterej se, jestli si dobře vzpomínam, celej odehrává na ledu :) Dostal sem se k němu pár let po dohrání dvojky. Kdybych si tenkrát nezahrál demo (první úroveň), tak bych se o něm asi vůbec nedozvěděl... Grafika i hratelnost byla srovnatelná s původní hrou, ale nejdůležitější je to, že atmosféra taky. Druhej díl Tomb Raidera mam moc rád, takže pokračování mi udělalo velikou radost... Škoda, že o něm moc lidí neví, hlavně fanouškum série by určo zahrál na nostalgickou strunu ;)

Pro: Starej dobrej TR, kvalita a hratelnost srovnatelná s dvojkou

Proti: možná ledovej design všech levelů

Druhý díl Tomb Raidera je pro mě prostě přitažlivější než ten první, takže i datadisk k dílu druhému je podle mě o něco lepší, než Tomb Raider: Unfinished Business. Příběh si sice opět musíte domyslet, ale lokace dávají větší smysl. První dva levely, které se odehrávají na sněhové pokrývce a ledu, mají celkem říz. Hned od počátku jste hozeni doslova do vody a začátek celé hry je dost krušný, pořád se na vás něco valí nebo vás něco chce zabít. Trochu jsem se bál, že to takhle půjde opravdu celou dobu, ale naštěstí se to potom relativně uklidní. V prvních dvou levelech se vyskytuje i sněžný skútr, se kterým je kopa srandy a já osobně s ním nemám problém, i když někoho může frustrovat.

Další dvě kola jsou už ve vnitřních prostorách a hlavní nebezpečí spočívá v jakési zlaté lávě, která je všudypřítomná. Tahle kola už nejsou tak zajímavá. Ve 4. kole se podíváme i do jakési džungle, což nedává moc smysl, ale budiž. Poslední 4. level vyniká ještě tím, že nabízí opravdu mnoho rozličných cest a vůbec jsem netušil, kam dřív. Najednou se zničehonic objevil závěrečný boss, který nebyl žádnou výzvou a náhle byl konec. V inventáři našetřeno obrovské množství munice a šetřil jsem ji úplně zbytečně.

Je tady i bonusové kolo, které dle videí vypadá abnormálně crazy, ale abyste se tam dostali, musíte najít 9 z 9 secretů v původních 4 kolech, což, tipuju, lze leda s návodem v ruce. Já dal tři.

Takže jsou to prostě 4 + 1 kolo navíc, které by se v původní hře asi neztratily, ale ani tam nechyběly. Cutscény očekávaně nejsou. Vůbec mě to nezklamalo, ale v ničem to ani nepřekvapilo, což se ostatně dalo čekat předem.