Tom Clancy's EndWar

04.11.2008
06.11.2008
24.02.2009
06.11.2018

Tato real-time strategie se odehrává ve fiktivní třetí světové válce, kde je svět chráněn sítí satelitů schopných zneškodnit jakoukoliv jadernou střelu. Proto se konflikt obejde bez používání atomových zbraní a soustředí se na konvenční vedení války. Důvodem vypuknutí této války je ropná krize a všechny znepřátelené strany se snaží získat poslední zbytky této suroviny pro sebe.

Hra obsahuje tři hratelné strany konfliktu, ze kterých si hráč vybere tu, za kterou bude v kampani hrát. Jsou to Američané, Rusové a Evropská unie.

Hra je uzpůsobena pro používání ovládání pomocí hlasových příkazů. Ovšem je možné ji ovládat i pomocí klávesnice a myši. Multiplayerový mód Theater of War umožňuje vedení doslova globální války, ve které je svět rozdělen na části, kde se každý den bojuje o jejich nadvládu - strana s nejvíce vítězstvími získá území pro sebe.

No tak to bychom měli. Byla to fakt rychlovka. Zřejmě i proto, že jsem hru nedohrál. A to hned z několika důvodů:

Ke hře jsem přistupoval s tím, že podle slibů mělo jít o hru přinejmenším založenou na ovládání hlasem. Máte se stát skutečným velitelem, který ovládá jednotky svými rozkazy. Tak jako u všech her jsem hned přešel do nastavení a jal se upravovat klávesové zkratky. Tady nastalo první překvapení, protože nemálo kláves mi vůbec nešlo změnit, protože hra mačkání některých kláves naprosto ignorovala. OK, budiž, klávesy přece potřebovat nebudu, budu to ovládat hlasovými příkazy. Prdlajs, hra můj mikrofon naprosto ignorovala. Teprve až po několika misích najednou začala mikrofon brát v potaz a já mohl začít rozdávat rozkazy. Při vší úctě ale, kdybych tak činil, umřu se svými jednotkami, protože vyvolávat hlasem vyjíždějící nabídky z menu mi přišlo mnohem složitější, otravnější a více zdržující, než si moci namapovat pár klávesových zkratek. K tomu všemu zmatku si ještě můžete přičíst velmi zvláštní chování kamery, reagující na kurzor myši a nemožnost se volně pohybovat po mapě jinak než jen jako shlížející oko přes "ramena" vašich jednotek (takže vůbec), nebo ze SITREP (situační report) pohledu na barevné tečky vaše a nepřátel, kde zase je ale sice skvělý pohled na situaci teček, ale z výsledku si stejně vyvodím... prdlajs. Furt mi do hry kdákala nějaká slepice, opakující dokola stále to, že mám bránit pozici, když jsem jí bránil, hystericky ječící, že jednotky nejsou kryté, když jsem je přesouval (jasně, pěšáci si s sebou mohli táhnout tu betonovou zábranu, ale myslím, že by je to, k***a trochu zdržovalo).

Při každém startu hry projelo několik videí s logy vývojářů a kecama ESRB, které nešly přeskočit, před každou misí mi byl nastíněn důležitý příběh, který mě ale jednak zdržoval a jednak mi byl ukradený, přičemž naštěstí tato videa přeskočit šla. Já se dostal do hry, vzal svoje jednotky, mrsknul je na pozice nebo jim ukázal, kam se courat, oni se couraly, docouraly, pak na sebe s nepřáteli chvíli střílely, když chcíply, poslal jsem si pro nové a za chvíli slyšel něco na způsob "Well Done". A ani vlastně nevím proč. Nějak mi totiž zcela unikl smysl hry, ta hra mě nebavila, nezaujala a doslova jsem ani nechtěl klikat na její ikonu.

Na druhou stranu to zase nevypadalo graficky až tak ohavně, celkem i naopak. Jednotky byly celkem propracované a ve vřavě bylo na co koukat. Bohužel to mimoňské ovládání spolu s neschopností si mě, jako hráče, u hry udržet, to jako celek zabilo. Tohle totiž byla nějaká technologická ukázka, nebo pokus o ní, kterak do hry vpravit i jiné způsoby ovládání, než jen klávesnici a myš, takové, které by šlo používat napříč platformami. Tedy nevím, jak kolegové konzolisti na PS3/X360, ale já raději zůstanu u osvědčené klávesnice s myší. Už dlouho mě něco takhle neminulo.

Chudák Tom Clancy, tohohle se ještě dožil.

Pro: Boj o Dukovany :); možnost výběrů misí na globální mapě; blízkost jednotkám na bitevním poli

Proti: Ovládání jak hlasové tak s klávesnicí/myší nedotažené a nepoužitelné; hromada nepodstatného blábolení; hysterická pipina, co mi kecá během akce do velení