Titan Chaser

23.02.2021
15.09.2021

Ve hře Titan Chaser se vžijete do role slečny, jejíž úkolem je během nocí chránit město proti nezvaným návštěvníkům. Těmito návštěvníky jsou monstra gigantických rozměrů, jako wyverna, titáni, létající velryba nebo kraken. Na rozdíl od jiných her však není vaším úkolem monstra zabít, ale pouze odehnat, aby během dne nikomu ublížila.

Vaším věrným společníkem se stane auto, které má mimo jiné na střeše umístěné velké světlo, kterým můžete monstra vyrušit. Na každé z nich však funguje jiná taktika. Naštěstí máte každou noc k dispozici papírek s tipy a mapu celého města. Můžete také narazit na staré benzinové pumpy, které mohou posloužit jako úložný bod. Jakmile se vám podaří monstrum zahnat, můžete si dát zasloužený odpočinek.

Titan Chaser jsem objevil v podstatě jen díky herní výzvě zde na databázi. Podle popisu a obrázků vypadal poměrně příjemně, ve výsledku ale ještě předčil má očekávání.

Jedná se o odpočinkovou, ale zároveň neskutečně atmosferickou hru. Vaším nejlepším přítelem je zde auto a musím říct, že k němu vývojář tak i přistupoval. Přestože zde máte možnost řídit i z pohledu třetí osoby, právě pohled řidiče vám zajistí ten nejlepší zážitek. Během řízení můžete zároveň stále ovládat kameru a rozhlížet se tak kolem sebe, můžete si přepínat písničky, nebo dokonce nastavit výšku sedadla. Právě to poslední, ač se to nezdá, je velmi užitečná funkce. Pokud totiž chcete sledovat majestátní monstra, jejichž výška sahá až k nebesům, oceníte možnost mít sedadlo níže, zatímco při řízení je tomu naopak. Cesta je totiž dost krkolomná, plná překážek a nerovností, takže způsob řízení s plynem až na doraz se vám tu rozhodně neosvědčí. Nikdy jsem neměl nějak blízko k autům, ale zrovna v téhle hře jsem si to neskutečně užil. Jediné, co bych v tomto ohledu vytknul, je asi kolizní model, který občas dělá neplechy.

Samotný koncept odhánění monster je dost svěží a originální. Líbí se mi, že vše je založeno na světlech a zvucích. Tomu napomáhá i tajemná zamlžená atmosféra, která navíc maskuje případné nedokonalosti modelů. Nejlepší na tom všem je ale celý ten pacifistický přístup a třeba odlákávání od města létající velryby, které se prostě líbila světýlka, bylo svým způsobem až roztomilé a nejradši bych si ji nechal jako domácího mazlíčka.

Hra má i příběh, který asi jediný ve mně vyvolává trochu smíšené pocity. Čtení dopisů, prozkoumávání lokací a jejich tajemství i poslouchání monologů hlavní hrdinky, všechno tohle je super, dává to dohromady dokonalý obrázek této smyšlené lokace a působí to lépe něž některé přeplácané fantasy světy. Nějak ale nemám pocit, že by celý nápad potřeboval jakýsi nakousnutý zvrat v závěru a volbu z několika konců. Všechny konce (až na jeden) v podstatě sice vychází z postavy a z toho, co nám během svých cest autem vyprávěla, přesto závěr působí trochu nepatřičně k celé té poklidné pouti.

Nakonec ještě zmíním bonus v podobě Halloweenské mise, která zase o něco rozšiřuje zdejší lore. Jedná se sice o čistý walking simulátor, i tak ale dokážu ocenit, když tvůrce přidá něco i po vydání, navíc zrovna teď je to dost tematické.

Pokud chcete poklidnější hru, mohu Titan Chaser jen doporučit. Nejen že podpoříte nezávislého vývojáře a užijete si mlhavou atmosféru, navíc je to ale ideální hra právě na Halloween.

Pro: atmosféra, možnosti auta, koncept odhánění monster, práce se světly zvuky, lore, Halloweenský bonus

Proti: kolizní model, konec