TimeScape: Journey to Pompeii

Pompei: The Legend of Vesuvius

27.09.2000

TimeScape: Journey to Pompeii (v Evropě Pompei: The Legend of Vesuvius) je 3D adventura, vydaná zkušeným francouzským studiem Arxel Tribe.

Adrian Blake, uvězněn v jeskyni, zatímco okolo zuří válka, se bojí a cítí, že jeho dobrodružný život historika a kartografa se chýlí ke konci. Když v tom se objevuje bohyně Ishtar a nabízí výměnou za jeho ženu, že ho zachrání. Adrian odmítá, ale nakonec se z jeskyně přece jenom dostává. Když se však vrátí domů, zjistí, že jeho láska je pryč! Posléze mu dochází, že ho Ishtar zaklela a proto se ji rozhodne vyvolat. Ishtar mu oznámí, že svou ženu Sophii dostane zpět, ale pouze když si vydobude její lásku jako úplný cizinec. A to navíc v Pompejích 79. roku n. l. Průšvihem je, že za 4 dny má Vesuv vybuchnout. Adrian bude muset hodně spěchat, jinak ztratí úplně vše.

Hra pokračuje titulem Jerusalem: The Three Roads to the Holy Land.

Pompei: The Legend of Vesuvius sice patří do stejného ranku edukativních adventur od Crya a spol jako Egypt nebo Versailles 1685, přesto se jí však daří působit daleko více jako hra, než jako "herní encyklopedie". A to zejména díky tomu, že příběhovou kostru rámuje známá historická událost výbuchu Vesuvu v roce 79, která je prostě epická sama o sobě.

Pompeii na mě působila jako takové malé Atlantis. Sice zde chybí mé oblíbené animační přechody mezi jednotlivými lokacemi a prostředí je daleko jednotvárnější, ta atmosféra záhadného starověku je zde však dobře cítit a všechny animace a příběhové prvky jsem si velice užíval.

Na rok 2000 je však grafická stránka úplně stejná (ne-li horší) jako Atlantis z roku 1997, což je trochu škoda.

Hudba je problematická. Převážnou část hry posloucháte jednu a tu samou skladbu, a sice Hebridy od Felixe Mendelssohna. Ta skladba je úchvatná, její tématické zařazení je však úplně mimo, neboť tato skladba, jakožto programní předehra, je svázaná úplně s něčím jiným, než s Pompejemi. Pompeii si zakládá na precizním ztvárnění zaniklého města. Skutečnost, že hudba je zde vměstnána způsobem, aby tam prostě nějaká byla, je zarážející.

Zároveň se hra nevystříhala bugů, jelikož jsem hru rozehrával několikrát a vždy se přihodila nějaká situace, kdy se znepřístupnila jistá událost, která měla proběhnout, ale neproběhla.

To, že nakonec dávám tak velké hodnocení, je čistě od srdce, neboť mám pro tento typ her a obecně pro Omni 3D jistou slabost a s Pompeii se mi pojí přes všechna její negativa velice příjemné vzpomínky.
Tak, dohrano. Pompei byly pro mne celkem studenou sprchou, popravde receno.

Pozitiva: historicke tema, vestavena encyklopedie, pribeh a scenar obecne.
Neutralni: hudba (pekna, ale nepasujici), grafika (pral bych si hru hrat v dobe vydani, dnes pusobi na oko znacne neprijemne). A dabing. Na dabing si budete muset chvili zvykat, podobne jako v Pilgrimovi nebo v Ringu je namluveni velmi, velmi, velmi sverazne. Diky za titulky!

Negativa: Tech by bylo. Bugy. Nejhorsi z nich byl bug behem tretiho dne, kdy se mi misto dvou dialogovych moznosti objevila jen jedna, po jejiz zvoleni nasledoval game over. Podle vseho jsem nebyl jedinym, komu se to prihodilo. Nastesti tu byla moznost nacteni ciziho save, rozehravat tuto hru znovu v momente, kdy jste za jeji polovinou, to by me mohlo. Ale nezapomenme, ze je to hra od Arxel Tribe a jejich savovaci system je neskutecne citlivy a naladovy. No, podarilo se. A to jsem mel jeste stesti, ze k Pompeii existuje neoficialni patch, puvodne vytvoreny pro Windows Vista, ale ktery nastesti umoznuje hru nejen nainstalovat na cemkoli novejsim, nez windows 98, ale resi i problem se savovanim (se kterym jsem si uzil sve pri techto trech jinych arxelackych kouscich.

Zaverem - pokud nejste fanousky edukativnich adventur z vlastniho pohledu a pohled na starorimskou kulturu a styl zivota vas moc nebere, klidne si odectete od meho hodnoceni takovych dvacet procent... Skoda, no... uvidime, jak si bude stat druhy dil z planovane a nikdy nedokoncene trilogie o Adrianovi Blakeovi..