They Are Billions

Numantian Games •  BlitWorks (PS4, XOne)
18.06.2019
05.07.2019
09.07.2019

They Are Billions je steampunková strategie z dílny Numantian Games. Hra obsahuje mix prvků RTS a budovatelských strategií a je zasazená do post-apokalyptického světa zamořeného infekcí a zombiemi.

V survival módu They Are Billions se ocitnete uprostřed náhodně vygenerované mapy, kde se zhostíte role komandéra, který má za úkol vybudovat prosperující a hlavně obranyschopnou kolonii, která musí přežít určitý čas v regionu zamořeném zombiemi. Hra zatím obsahuje 4 rozdílné mapy, které postupně odemykáte vítězstvími na mapách předchozích. Budete těžit suroviny, stavět nové budovy, zkoumat ztracené technologie, expandovat a starat se o to, aby od toho všeho zůstaly mozkuchtivé nátury v uctivé vzdálenosti. K obraně vám zde budou sloužit obranné věže a také pár různorodých jednotek.

Stačí ale jediná chyba a vše může být v troskách. Survival mód má totiž tzv. systém ukládání hry Iron Man, tedy hra se ukládá automaticky do jediného slotu a při jejím ukončení se taktéž uloží. Musíte si své počínání tedy pořádně rozmyslet a být neustále ve střehu. Ani hráč ale nemá holé ruce. Hru je možné libovolně pauzovat mezerníkem a vše si promyslet a zorganizovat. Prohra zde není rozhodně žádná hanba a hra rozhodně není pro slabší povahy. K přežití je totiž důležité umět organizovat a pohotově řešit nepříjemnosti.

Kromě survival módu hra nabízí i příběhovou kampaň o 48 misích, v níž se hráč ujme imperiální armády chránící svou říši proti přívalům zombií.

@Tolldy (komentář): Tuhle hru mám ve Wishlistu už pěkných pár let, ale nikdy to nebylo v žádné větší akci, tak jsem to ještě nekoupil. Ale absence save systému pro mě bude stejně asi dealbreaker, nenávidim hrát něco znovu, pokud nechci, zvlášť několik hodin. Díky za super koment.

Herní výzva 2023
9. Období páry a petroleje

Vítejte v roce 2260, obyvatelstvo světa je zombifikováno zmutovaným kmenem vztekliny. Poslední přeživší kolonie založená Quintusem Crainem v obřím kráteru a obehnána vysokými hradbami dosáhla svých kapacit a je potřeba se rozšířit ven, založit nové kolonie a najít nové zdroje. Po třinácti letech neúspěchů se toho ujímáš ty, mladý a nadějný generál s úkolem probojovat se k opačnému pobřeží a cestou zakládat kolonie, prozkoumávat komplexy ze starého světa a bránit se hordám nakažených.

V kampani na vás čeká taktická mapa, kde si hráč vybírá další postup. Mise jsou rozděleny na zakládání kolonií, útok a taktickou misi. V zakládání kolonií, kde je potřeba dosáhnout určitého počtu obyvatel a až tři dalších úkolů, které se různě kombinují. V útoku je potřeba ubránit outpost za pomocí předem daných zdrojů a taktické mise, kde za pomocí jednoho hrdinského charakteru, kterého si vyberete na začátku, prozkoumáváte komplexy a hledáte artefakty a výzkumy, které pomohou v postupu technologickým stromem.

Hra je hybridem mezi Tower Defence, Real-time a budovatelskou strategií. Hra je intuitivní a každý, kdo hrál nějakou z budovatelských nebo real-time strategií, se do ní velice rychle dostane. Obyvatelům je potřeba obstarávat ubytování, jídlo a elektřinu a pro stavbu budov je potřeba zajistit zdroje jako dřevo, kámen, železo a ropu. Každý jeden den herního času přijede vlak, který, pokud máte postaveny nové domy, doveze obyvatele a zdroje. Je potřeba vystavovat jednotky, zdi a věže na obranu před nekončícími hordami zombie. Ale bacha, stačí jediná skulinka v obraně a díky absenci save systému si můžete zdlouhavé i tří hodinové mise zahrát úplně od znova. Tohle mi v polovině hry generovalo frustraci a já musel ve hře snižovat obtížnost. Velkým problémem hry je přítomný technologický strom, který nejde restartovat a když hráč klikne na pár věcí, které nejsou tak užitečné, jak se zdály být, tak si hráč dělá hru akorát těžší.

Musím pochválit grafické zpracování, které sedí k zasazení a přidává k atmosféře hry. Dále vím, že hru tvoří 2D sprity, ale jsou tak dobře udělané, že bych dal ruku do ohně, že vše jsou 3D modely. K atmosféře hry přidává hudba i krákání vrán, vytí vlku a skuhrání všudepřítomných zombie.

V prvních minutách jsem si říkal, že takový hybrid mě bude bavit až dokonce a že absence save systému jen přidá k obtížnosti. Bylo zajímavé číst nalezené novinové články, co předcházelo pandemii, ale vzhledem k malému množsví úkolů a délce hry, která mohla být poloviční, hra byla velice repetitivní a hru jsem dohrával s nechutí.

Pro: Artstyle, Atmosféra, Příběh

Proti: Neexistující save system, Zdlouhavé, Repetetivní