Herní výzva 2023
9. Období páry a petroleje

Vítejte v roce 2260, obyvatelstvo světa je zombifikováno zmutovaným kmenem vztekliny. Poslední přeživší kolonie založená Quintusem Crainem v obřím kráteru a obehnána vysokými hradbami dosáhla svých kapacit a je potřeba se rozšířit ven, založit nové kolonie a najít nové zdroje. Po třinácti letech neúspěchů se toho ujímáš ty, mladý a nadějný generál s úkolem probojovat se k opačnému pobřeží a cestou zakládat kolonie, prozkoumávat komplexy ze starého světa a bránit se hordám nakažených.

V kampani na vás čeká taktická mapa, kde si hráč vybírá další postup. Mise jsou rozděleny na zakládání kolonií, útok a taktickou misi. V zakládání kolonií, kde je potřeba dosáhnout určitého počtu obyvatel a až tři dalších úkolů, které se různě kombinují. V útoku je potřeba ubránit outpost za pomocí předem daných zdrojů a taktické mise, kde za pomocí jednoho hrdinského charakteru, kterého si vyberete na začátku, prozkoumáváte komplexy a hledáte artefakty a výzkumy, které pomohou v postupu technologickým stromem.

Hra je hybridem mezi Tower Defence, Real-time a budovatelskou strategií. Hra je intuitivní a každý, kdo hrál nějakou z budovatelských nebo real-time strategií, se do ní velice rychle dostane. Obyvatelům je potřeba obstarávat ubytování, jídlo a elektřinu a pro stavbu budov je potřeba zajistit zdroje jako dřevo, kámen, železo a ropu. Každý jeden den herního času přijede vlak, který, pokud máte postaveny nové domy, doveze obyvatele a zdroje. Je potřeba vystavovat jednotky, zdi a věže na obranu před nekončícími hordami zombie. Ale bacha, stačí jediná skulinka v obraně a díky absenci save systému si můžete zdlouhavé i tří hodinové mise zahrát úplně od znova. Tohle mi v polovině hry generovalo frustraci a já musel ve hře snižovat obtížnost. Velkým problémem hry je přítomný technologický strom, který nejde restartovat a když hráč klikne na pár věcí, které nejsou tak užitečné, jak se zdály být, tak si hráč dělá hru akorát těžší.

Musím pochválit grafické zpracování, které sedí k zasazení a přidává k atmosféře hry. Dále vím, že hru tvoří 2D sprity, ale jsou tak dobře udělané, že bych dal ruku do ohně, že vše jsou 3D modely. K atmosféře hry přidává hudba i krákání vrán, vytí vlku a skuhrání všudepřítomných zombie.

V prvních minutách jsem si říkal, že takový hybrid mě bude bavit až dokonce a že absence save systému jen přidá k obtížnosti. Bylo zajímavé číst nalezené novinové články, co předcházelo pandemii, ale vzhledem k malému množsví úkolů a délce hry, která mohla být poloviční, hra byla velice repetitivní a hru jsem dohrával s nechutí.

Pro: Artstyle, Atmosféra, Příběh

Proti: Neexistující save system, Zdlouhavé, Repetetivní