@Paul (14.01.2020 14:00): Zkurveně únavný jsou sexismus, rasismus a misogynie, ne debaty o nich, naopak proti těmto sračkám, i v těch nejsubtilnějších podobách, je nutný se vymezovat dennodenně.

@Shoggot (14.01.2020 14:40): @Flowerpot (14.01.2020 14:50): Ano! A neprojevuje se to jen ve scénáři, ale i vizualizaci, atd. Viz ty často směšný outfity (Ves ftw). Jinak on se jim ten scenáristický/designerský tým mezi druhým a třetím dílem docela dost proměnil, nabrali hodně holek a na vlivu získal Szamałek, kterej stojí za celým Thronebreakerem, a ten je v tomhle ohledu myslím hodně okay.
@Adieu (14.01.2020 15:01): Ano a zdaleka to není problém jen vícero autorů, i jeden jediný writer s tím může mít velký, velký problém. A to není divu, protože se to píše dlouhou, mnoho věcí se přepisuje, spoustu věcí se zahodí a zbydou jen nějaké redundance a atavismy.

A od toho jsou také ti, na kterých ve skutečnosti celé tyhle záležitosti stojí a padají, zapomenutí, nikým neoslavovaní hrdinové: editoři :))
@Shoggot (14.01.2020 14:40): Nevím kolik lidí psalo dvojku - a právě různí writeři jsou podle mě obecně největší problém konzistence -, ale musím pochválit trojku, že i přes rozsah si tohle (až na nějaké výjimky) pohlídali.
@Shoggot (14.01.2020 14:40): Čo samozrejme zas súvisí s tým, že diela nie sú homogénnym celkom konzistentným hodnôt, takže samozrejme že sa v nich často nachádzajú jak silne emancipačné, tak silne sexistické/rasistické/whatever linky.
@Ebb (14.01.2020 14:30): Možná až takových komentářů nascreenuješ deset, bude to vypadat jako něco víc než pouhý nekonzistentní writing. Protože třeba opět Ves může Geralt po souboji v aréně Henseltova tábora vychválit do nebes.
@Ebb (14.01.2020 14:12): a jseš si jistej, že ten výsměšnej tón nemá indikovat sarkasmus? Bez zvuku a kontextu to moc nemám jak posoudit, a je to 5 let co jsem TW2 hrál naposledy, takže si to nepamatuju.
@Ebb (14.01.2020 14:00): Jasné, netvrdím, že Sapkowski je úplne bez chýb, ale na tú dobu a ten región ...

:D, tohle je super hlaska :D

ja teda knihy cetl pred 20ti lety a mozna si to pamatuju blbe, ale mam to zafixovano jako ze jsou vzhledem k prumeru hodne creepy uslintane od funiciho postarsiho strycka (jak pise nize Flowerpot) .. ale zase na druhou stranu, na ten region a na tu dobu to bylo az na ty giganti supr :D
@Flowerpot (14.01.2020 13:55): Ta lóže je vskutku blbost, jde na tom vidět, že se ještě ve dvojce stoprocentně nevymanili z té fanfiction, kterou byla jednička.

Nicméně ponižující naložení s čarodějkami je opět destilováno z knih, kde naturalismus trhání prsou žhavými kleštěmi byl ještě na úplně jiné úrovni než druhá hra.
@Ebb (14.01.2020 13:45): Na druhou stranu, nemá ve hře i celkem normální komentář občas? Jakási bojovnice se ho tam zeptá, zda je překvapen, že je žena a bojuje a on odvětí, že vůbec ne, že doba už pokročila, ženy studují, bojují atd.

Ale jinak souhlas, navíc mi ten začátek dvojky taky nikdy příliš neseděl.
Tyhle diskuze o sexismu/rasismu/mysgonii/insertbuzzword jsou tak zkurveně únavný a o ničem :)

@Ebb (14.01.2020 13:45): Je to král. Král ho nemusí nijak fyzicky donucovat. Prostě mu řekne "budeš dělat co po tobě chci, nebo tě nechám hodit do žaláře. Ale po akci můžeš jít." A Geralta to sere, ale se skřípěním zubů dělá co musí. Adieu píše, že to napojení na politiku bylo trochu bolestné, jak moc toho koho ruší je, jak píšeš, subjektivní.

Žádný Geraltovo sexistické komentáře si nepamatuju, ale kdybys hodil link, mrknul bych. Vsadil bych se, že to myslí sarkasticky.
@Flowerpot (14.01.2020 13:55): Jasné, netvrdím, že Sapkowski je úplne bez chýb, ale na tú dobu a ten región, je tam cítiť snahu. Takéto Geraltove vety myslím, že boli v knihách veľavravné:
"Anebo že neměla možnost volby? Vlastně měla, vždyť stačil patřičný zákrok anebo prostředek… Volba. Volba, kterou je třeba hájit, protože to je svaté a neoddiskutovatelné právo každé ženy. Pocity zde nehrají vůbec žádnou roli. Měla nezadatelné právo se rozhodnout."
Ja by som úplne teda nepreceňoval emancipačný charakter kníh. Samozrejme, Sapkowski rozohráva mnohé témy rasizmu celkom funkčne, ale občas z tých stránok skoro citeľne presakujú sexistické sliny starého creepy strýčka a na inej fronte mu silne hapruje dejová logika na základe klíšovitých trópov. (Viď jak Yennefer, ktorá je jednou z najmocnejších ľudí celého univerza, sa podozrivo často ocitáva v damsel of distress role a furt ju odniekiaľ zachraňuje Geralt, ktorý by mal byť na škále moci úplne niekde inde.)

V druhej hre mi teda príde fakt dosť príšerný ten koniec, anžto nielenže plán čarodejníc nedáva zmysel, pretože Lóža bola sakra založená výslovne preto, lebo sa usúdilo, že Koncil nefungoval a treba operovať viac puppetmastersky, a tu je zrazu ich masterplanom... znova Koncil založiť, ale hlavne je to jedno veľké torture porn, kde humiliating mutiliation of powerful women je sexistickým trópom par excellence. Opäť, tu nie je problém, že sa to zobrazuje, resp. že by sa to nikdy nemalo zobrazovať, problém je tá genderizácia, keď sa výlučne takéto ponižovanie deje len mocným ženám a mocní muži takto viditeľne brutálne ponížení nie sú.

Každopádne čo zas považujem za feministický majstrštyk, je celý treatment Ciri v trojke a predovšetkým celý spôsob, akým je rozhodnutý koniec. Keď ho rozhoduje to, akým bol Geralt dobrým otcom, čoho tu výraznou časťou je to, nakoľko rešpektoval autonómiu Ciri ako ľudskej bytosti.
@Paul (14.01.2020 13:26): V knihách mam pocit, že si vždy našiel cestu. Nedáva mi to zmysel, ako ho mohol fyzicky donútiť, aby za neho Geralt aj život obetoval a išiel tam v prvej línii a zabíjal nepriateľov, keď nebojoval za nič pozitívne. Človek po knihách musí vynaložiť veľkú námahu, aby si to celé nejak ospravedlnil, preto mi to nedáva zmysel. Každý to, ale môže vidieť inak samozrejme.

Keď sa vrátim k téme sexizmu, Geralt má často divné sexistické komentáre, práve povedal niečo v zmysle, že ženy sú zrazu bojovníčky a bardi hovoria do politiky, pch, divná doba (značne výsmešným tónom). Netuším, prečo by ho to malo prekvapovať, keď v knihách sú všade ženy bojovníčky aj v prvých líniach od Calanthé až po Ciri. Tebe to dáva zmysel?
@Ebb (14.01.2020 12:52): To napasování Witchera na politickou linii bylo ve dvojce trošku bolestné. Každopádně článek mi přijde jako pěkný sranec. Zaprvé, čarodějky, které tvoří většinu oněch příběhových ženských charakterů dvojky, jsou manipulativní i v předloze, je to přímo jedno z témat - a to především proto, že moc korumpuje, ne proto, že pochva. Užívat si po bordelech Geralta nikdo nenutí, ve Flotsamu může Loreda odmítnout jako rasistu, a především hra nabízí jednu z nejsilnějších voleb celé trilogie, totiž vraždu Henselta, k níž může mít Geralt motivaci i skrze znásilnění Ves. I těch sexuálních scén je minimum, na první průchod jsem spal pouze s Triss, na druhý přidal Ves (čímž se tedy pak roleplayově změnily mé emoce vůči Henseltovi), což je velmi emancipovaný a poměrně kladný ženský charakter.

Možná by Geralt měl prostě chodit po světě a každému sdělovat své pokrokové názory, aby hra byla dostatečně progresívní. A kurvit se a pak na to pyskovat. :D
@Ebb (14.01.2020 12:52): vzpomel jsem si na jednu geraltovo hlasku ze 4 dilu netflix serialu:

nikoho zabijet nebudu a uz vubec ne kvuli lidskym hadkam !!

je pravda, ze v CDPR jako by se tohle pomerne vytratilo, protoze spousta questu je o zabijeni kvuli lidskym hadkam bez intervence priser ...
@Ebb (14.01.2020 12:41): Geralt zachránil Foltestovi život, když byl ve správnou dobu na správném místě. Foltest si z něj pak udělal bodyguarda a nedal mu na výběr. Na začátku se o tom s Triss baví, sere ho to a tu válku kritizuje.
@Ebb (14.01.2020 12:52): Mě vadi oba protipoly kdyz je nekdo nekam ucelove cpe. A zrovna u Geralta mi herne celkove prisel vetsinou nevyvazene na jedné straně, takže mě knižní přístup krapet překvapil.
@Charllize (14.01.2020 09:57): Aj mňa po pravde to prekvapilo. Prvý krát som čítal ságu tak 20 rokov dozadu a tieto témy neriešil, potom prišli hry, a tie mi jaksi vytvorili názor, že Sapkowski je rovnaký. Teraz po seriály som sa znovu pustil teda do kníh a som veľmi milo prekvapený, že som sa v ňom hlboko mýlil a knihy sú presným opakom. Preto ten rozpor. Nemám dôvod kydať na CD Projekt, ale príde mi, že ak niekto nevystihol tú politickú korektnosť Sapkowského, tak skôr oni než Netflix.
@BUMTARATA (14.01.2020 11:44): Hej, na to lepšie ani nemyslieť, ale to malo viacero problémov, už od začiatku je na strane Foltesta voči žene, ktorá si dovolila sa od neho osamostatniť. To, kto mal z nich dvoch pravdu je otázne, ale nechápem, prečo Geralt pomáha Foltestovi a hráč nemá na výber. Mám dojem, že väčšinou sa za Geralta rozhodujem, medzi tým, či bude Geralt väčší rasista alebo menší rasista, alebo väčší mizogýn alebo menší mizogýn. Chápem, že sa človek často rozhoduje medzi väčším a menším zlom, ale keby to aspoň slovne nieslo isté morálne posolstvo ako tomu je v knihách. V hrách (W1 a W2) je však Geralt voči tomu ľahostajný, čím sa to celé relativizuje.
@Jab (14.01.2020 11:00): Súhlasím, trojky sa to moc netýka. Práve hrajem znovu dvojku (už tretí krát) a zároveň dočítavam komplet ságu (druhý krát), takže to môžem čerstvo porovnať. V dvojke som znechutený z Geralta a jeho ľahostajnosti, ale v knihách ho môže mať človek aj celkom rád, pretože sa vždy, minimálne slovne, dokáže zastať žien, iných rás a menšín.
@Ebb (14.01.2020 10:52): No jednička má ty "sběratelské kartičky". To jsem si teď vzpomněl a tam pak s tebou vlastně nelze polemizovat. Trojka už je celkově asi jinde. Inkvizice a "čarodějnice" (domnělé či čarodějky), lepší zacházení s krátkodobými i dlouhodobými vztahy Geralta (je jich taky méně navíc - čili více prostoru na jejich rozpracování). Stran dvojky... Nehrál jsem ji tak dlouho. Ale věřím, že je na pomezí. Z hlavy se mi vybavil Henselt a Ves (což mám vyspoilováno). Ale nevylučuji, že jsou i situace, které se vrací k úrovni kartiček z jedničky.
@Ebb (14.01.2020 10:52): Díky za článek (přečtu) i předchozí příspěvek, Sapkowského názory znám jen zprostředkovaně, spíš povrchně, ale zejména první dva díly od CD Projektu na mě působili velmi sexisticky, až mě rozčilovalo, že to nikdo nechce vidět, nebo ještě hůř, je to těm lidem jedno. Ne že by mě to ale překvapovalo, když vidím, jak lidé vyvádí kvůli několika černochům.
@Ebb (14.01.2020 09:38): To imho trochu lámeš přes koleno. Nebo si po těch letech už pamatuji jen tu trojku. S tématy rasismu a feminismu imho hrají knihy i hry podobně.

Jinak stran těch nešťastných černých elfů a nilfgaarďanů... I v knihách jsou "černí elfové" (netuším, zda se to týká i barvy pleti ale). A z jejich míšení s lidmi pochází základ obyvatel původního Nilfgaardu. Čili nějaké elementární logické vysvětlení by se případně našlo. Vůči nilfgaarďanským usedlíkům ("černým") se v knihách zase rozehrává rasismus. Opět nikde ale není, že by důvodem byla jiná barva pleti. Btw jak se Nilfgaard rozšiřoval, tak se logicky stával multikulturní (proto i obyvatelé různé barvy pleti). Nevím, jak to pak uchopuje přesně seriál. Není ale bez logiky, aby se hlavní rasismus přesunul od barvy pleti k právě "druhu" (lidi, elfové, trpaslíci aj.). Asi by s tim ale měl seriál zase pracovat v dalších sezónách, pokud to nějak případně opominul teď.

Souhlasím, že knihy od Sapkowského jsou i kritikou rasismu a šovinismu. Ale tohle mi alespoň ve Witcherovi trojce nechybělo. A z hlavy si vzpomenu i na příklady ve dvojce (Henselt např.).
@Tarhiel (04.01.2020 17:39): Tvorcovia hier, imho, buď totálne nepochopili knižnú predlohu alebo si ju zámerne prerobili na svoj obraz (t.j. možno preto Sapkowski nemá príliš v láske fanúšikov PC hier o Witcherovi). Sapkowski je v podstate feminista a liberál, píše o právach žien, ako jeden z mála fantasy spisovateľov sa už v 90tich rokoch nebál jasne vyjadriť svoj názor o potratoch (kniha meč osudu), nebojí sa mať viac žien v popredí než mužov a veľká časť jeho ságy je v podstate boj proti rasizmu a mizogýnii. V hrách (najmä 1 a 2) je to naopak, ženy sú manipulatívne a rasizmus sa toleruje bež povšimnutia. To, že seriál vychádza skôr z kníh a nie z hier je úplne v poriadku a nie je fér, keď sa niekto sťažuje, že si Netflix dovolil obsadiť černocha/šku do nejakej role, keď významná pointa Sapkowského je nebáť sa zmiešavania kultúr a vystríhať pred akýmikoľvek predsudkami.
Pritom v jiných minulých uložení hry to normalne na nejlephčí obtížnost doponovat lektvary bez alkoholu jde
ahoj chci se zeptat mám zapnutého Zaklínače 3 na nejnižší obtížnost, kde by se daly lektvary samy doplnovat po odpocinku bez nutnosti mít nějaký alkohol. Jakotožě když po vyrobení Hromu ještě než zabiju grifa na začátku hry tak se i na nejlehčí obtížnost ĺektvary samy nedopolnjí ? nevít někdo co stím prosím dekuju
@ntz (13.01.2020 19:41): No počkej až se dostaneš do konce a uvidíš co za jelito obsadili jako Vilgefortze. Má tam asi tak dvě minuty, ale stejně proti němu všichni ti černoši najednou zblednou :)
@Tulareanus (13.01.2020 19:25): 1) byl to spise pokus o vtip, kdy jsem se otiral o zrudnej casting .., 2) vse uz tady padlo nize, je sranda, ze diky netflixu uz mame witchery tri: witchera podle sapkowskeho (as himself), witchera podle CDPR a witchera podle netflixu ... ja teda zde hodnotil witchera podle cdpr 80% (coz je slusnej punk na mistni pomery), witchera podle netflixu hodnotim ** coz zcela presne odpovida v popisu myho profilu na csfd "ptakovine" .. vydrzet se to da, je pravda, ze kazdej dil koukam po cca 15ti minutovejch blocich s prestavkama ..

samozrejme chapu, ze to netocili pro me, takze znovu musim zduraznit, proti gustu zadnej disputat - pokud se ti to libi, raduju se za tebe ;) (nicmene citim velkou neprekonatelnou potrebu podelit se o svuj nazor, neb me to stalo uz 5 hodin zivota a proste chci za to neco zpatky)