The Sims 3

strategie > sociální strategie *
simulátor > nezařazeno
strategie > budovatelská strategie
02.06.2009 PC
The Sims 3 je chronologicky prequel k oběma předešlým dílům, jehož nejvýznamnější novinkou je možnost pohybovat se po celém sousedství a věnovat se všem činnostem bez jediného načítání.

Tvůrci o hře prohlašují: "na všem, co děláte venku, nyní záleží právě tak hodně, jako na tom, co děláte uvnitř". Narozdíl od předešlých Simsů, ve trojce budou hráči moci podle vlastní chuti vypnout prvky jako stárnutí apod. Z těch osmi osobních potřeb, které byly ve dvojce, se v trojce objeví pouhých šest. Objevují se zde také některé menší prvky z datadisků druhého dílu, jako např. mobilní telefony a kytary, osobní auta, rybaření a zahradničení, šperky a pláže atd., avšak žádný z hlavních prvků oněch datadisků, jako např. samotné chození na univerzitu, se ještě stále nekoná.

Vytváření vlastního simíka bylo taky obohaceno o pár příjemných novinek, jako např. panel tloušťky a svalů (který zde nahrazuje omezení z dvojky na pouhé tři typy postavy).

kristmeister: no jasně, tak ti tam ta předchozí normálně zůstane. Jen jí nesmíš zbourat barák ;oD ale to ti rodinka taky zůstane jen jí musíš…

Hrála jsem obě předchozí verze a obě mě bavily. Takže jsem na Sims 3 netrpělivě čekala a hra mě nezklamala. Vím, že pro chlapy to není a bavit je to nikdy nebude, možná až na výjimky. Ale mě starání se o rodinku baví.

Hra jede stále ve stejném duchu jako u předchozích verzích -> vytvoříte si postavy, které upravíte třeba tak aby vám byly k nerozeznání podobné (berte to trochu nadneseně, přesnou kopii neuděláte i když můžete doslova formovat každou část obličeje). Pak své rodince vyberete pozemek kde budou bydlet a začnete jim stavět dům. Vše záleží na finanční stránce. někdy je lepší koupit si levnější domek a na stavění si počkat až bude něco vyděláno. Myslím, že je super, že si můžete založit i vlastní město, což se vyplatí, protože se můžete během hry pohybovat po celém městě bez omezení, bez zbytečného načítání obrazu jako to bylo v předchozí verzi.

O své lidičky se opět musíte starat, posílat je na záchod, spát, do práce..což bývá občas otravné pokud jim chcete splnit nějaký sen a oni vás tímto zdržují, ale i na pár těchto věcí má hra řešení viz odměny za splnění snů ;o) pokud u hry vydržíte dostatečně dlouho, máte již pořádný dům, práci a rodíte dětičky jako na běžícím pásu, děti vám dospějí a můžete je přestěhovat o dům dál. Pak je můžete navštěvovat nebo za ně klidně hrát.

Občas máte chuť svým simíkům ublížit (to si myslím, že udělá každý muž, který to kdy zapne) ;o) pak doporučuji postavit bazének a pozvat i sousedy na pořádnou masovou vraždu ;oD naopak ti, kdo mají hru chuť hrát co nejdéle čeká strastiplná cesta k nalezení nesmrtelnosti ;o)

Pokud vás hra něčím omrzí, stačí si pořídit dodatky jako například cestování, domácí mazlíčci, luxusní bydlení a hned pro vás hra bude mít nový rozměr.

Co se hudby týče, je tak klasická simíkovská, velmi podobná té z předchozích verzích, ale pokud si koupíte rádio můžete si pustit hudbu dle žánru ;o)

Pro: možnost pohybu po celém městě bez nahrávání obrazovky, možnost dokoupení dodatků

Proti: může se zdát stereotypní, dlouhé načítání hry při startu

Nepatřím mezi fanoušky této hry, ale myslím že mám u této série své odehráno. Jedničku jako ehm záložní kopii ehm jsem sehnal kdysi sám a brzy se stala oblíbenou hrou mé mámy, která potom vesele skupovávala další díly a hlavně obrovské množství datadisků.

Základ hry zůstal stejný, tedy vytvořit si své alter ego případně jeho pár kamarádů, vystavět mu základní dům, sehnat pro něj práci, nakoupit vybavení které ulehčí naplňování jeho potřeb a postupně s ním i postupovat v kariéře, získat přátele a pozdějí i založit s jiným panďulákem rodinu. Takže takové vypiplané Tamagoči, jestli si tu hračku od trhovců ještě někdo pamatujete...

Jak se mi Simové hrají? Vždy když jsem nainstaloval hru a rozehrál ji tak jsem se dostal do ráže. Zezačátku, navíc když ještě nemáte dostatek zkušenosti, se snažíte hlavně přežít. Volný čas přichází až když získáte v praci dostatek peněz na základní vybavení. Poté přichází honba za zlepšením všech skillů, ziskáním maximálního vztahu s vybranými "simy" a dosáhnutí vrcholu kariéry. A potom už pro mě přichází víceméně nuda, jakmile dosáhnu cílů, už "nebojuju o přežíti" tak se pro mě hra stává spíše stereotypní klikačkou.

Když už jsem zmínil že tuto hru hraje moje máma, pro kterou je to mimo RPGčka hlavní láska, tak ta se jedním simíkem nebo jeho rodinou nespokojí. Snaží se celou vesnici zlikvidovat a zaplnit svými vytvořenými simíky. Zcela politicky nekorektně vyvražďuje jiné rasy i méně pěkné postavičky, ve dvojce na to měla dokonce speciální hřbitov s bazénem bez schůdků. Své postavy zcela řídí a nemůžou udělat téměř svobodný krok, obléká je do takových šatů které barevné ladí s tapetami v bytě, stejně tak zařizuje i samotný dům odpovídajícím nábytkem.

Je asi zbytečné popisovat detaily hraní simů, tak se zaměřím špíše na srovnání s předcházejícími díly:

Obsahově zde nejsou zahrnuté věci co měly jednička a dvojka s datadisky. Je tedy téměř jisté, že se firma pokusí i nadále dolovat peníze z dalších rozšíření, místo toho aby vytvořili hotovou hru. Tento postup není až tak překvapivý, stejně tak se postupovalo v jedničce a dvojce.

Oba jsme se shodli, že to hlavní, co trojka přináší, je konec nahrávacích obrazovek. Dvojka s datadisky byla velmi dobrá hra, nicméně každý výlet mimo domov znamenal nahrávací obrazovku s taxíkem nebo autem. To bylo velice zdlouhavé, zvláště na ne úplně hvězdných strojích.

Graficky se hra viditelně nezlepšila, na druhou stranu tím že můžete téměř do celého města tak je to grafika super. Hra je výborně optimalizovaná, ta základní verze fičí možná ještě lépe než dvojka s datadisky. Co do stylu je hra dětinská, ve trojce vypadají dospělí ještě více jako mimina než ve dvojce. Mou mámu dlouhodobě rozčiluje to, že ženy a chlapi mají stejnou výšku.

Co do zvuků a hudby nelze víceméně nic vytknout, trojka nijak nevybočuje ze směru kterým šla jednička a dvojka. Můžete si ladit různé stanice, simíci v konverzaci žvatlají, když je nějaký problém tak vám zvukový signál dá vědět.

Zásadní změnou je vývoj. Vývojem rozumím to jak se budou vyvíjet další rodiny, jak budou stárnout atd. Buď ho paušálně vypnete nebo zapnete. Při vypnutí bohužel dochází ke stagnaci, zatímco při zapnutí se zase dějí věci. Mně osobně to nevadí, ať si okolo lidi umírají a množí se, já hraju pořád se svým simíkem či jeho rodinou. Horší to má máma, která odehraje u jedný domácnosti dva dny a potom nevěřicně zírá u druhé rodiny jak v druhé domácnosti chlapíkovi umřela žena, naopak získal homosexuální vztah s Pavlem a místo truchlení někde sehnal dvě dětí, které nemají v rodokmenu ani maminku (vzpomínáte na Simorosty? Jinak si to nedovedu vysvětlit...) . Tohle mě docela překvapuje že v EA nikoho tyhle podivnosti netrkly, případně že si mysleli že to vadit nebude.

Hru jsem opravdu silně hrál téměř týden, potom mě to ještě za života mého "simíka" náhle přestalo bavit. Má máma se také po měsíci vrátila ke dvojce, s datadisky je přeci jen obsahově daleko bohatší. Celkově tedy tento díl má podobně (omluvte mě případně za nemístné srovnávání) jako Mafia II dobrý základ, ale obsahově velmi zklamal.

Pro: Odstranění nahrávacích obrazovek, dobrá optimalizace

Proti: Podivný vývoj okolního města (děti a aféry z ničeho nic), obsahově chudá

Měla jsem možnost hrát u své sestry (díly 1,2 i 3)...A toto opravdu není můj šálek čaje. Vytváření simíků a následné stavění domu a jeho zařizování mě celkem bavilo, ale vše okolo už bylo (aspoň pro mě) celkem nezáživné.
-1+2 / -3