The Silent Age

29.05.2015 PC
Už nějakou dobu se useři mobilních zařízení těšili přítomnosti klikací komorní adventurky The Silent Age. Bylo tedy otázkou času, kdy se objeví také na té výkonnější odnoži, čili PCčkové. Tahle situace právě nastala.

Joe jakožto hlavní tahoun příběhu je obyčejný -cetiletý spořádaný a průměrný občan, který vystřídal již několik zaměstnání, až nakonec zakotvil u jedné výzkumné organizace Archon na pozici údržbáře. Jediné, co jej odlišuje od masy okolních bezejmenných obyvatel, je to, že se hned v úvodu nedopatřením nachomýtne do událostí, které přesahují jeho nejsmělejší fantazie.

Joea si jednoho dne pozve šéf na kobereček. V hlavě se mu automaticky odehrávají ty nejčernější scénáře. Možná přijde vyhazov, možná jde jen o obyčejnou interní schůzi k posílení vztahů na pracovišti, kdoví. Osud ale přináší něco nečekaného, ale velmi potěšujícího – povýšení. Jinými slovy, získáváme větší pravomoc, odpovědnost, kompetence v podniku. Joe poděkuje a odchází si dříve nepřístupné prostory ihned očíhnout. Cestou si však všimne krvavých skvrn na podlaze vedoucích do spodních podlaží. Na jejich konci se střetává s postřeleným starcem, jenž v neutěšeně krátkém časovém intervalu chrlí jednu nesouvisející větu za druhou ohledně blížící se katastrofy globálních rozměrů. A že břímě zodpovědnosti nyní leží na Joeovi, načež mu vzápětí svěří do rukou kapesní stroj času na solární pohon s posláním odstranit onen osudný okamžik, jenž odsoudí civilizaci k zániku. Zmatený Joe nabídku neochotně přijímá a postupně zjišťuje, jak nelehký úkol před ním stojí. Hráč bude muset cestovat časem, dvěma obdobími (přítomnost, budoucnost) tam a zpět a nenarušit přitom časoprostorové kontinuum.

Puzzle stránka hry byla koncipována podobně jako u záležitosti Lilly Looking Through. Přepínáním mezi časovými perspektivami ovlivňujeme řešení prostorových hádanek. Např. v rovině "budoucí" nám v postupu kupředu brání rozlezlý jedovatý břečťan, je třeba se vrátit do doby, kdy rostlině vyrašily první zelené výhonky a růst jí zatrhnout, případně řešíme problematiku "použitelné" vs. "nepoužitelné" schodiště.

Částečně dabovaný The Silent Age se řadí mezi side-scrolling point 'n' click tituly držící se klasických adventurních kolejí.

Hľadáte kvalitnú sci-fi adventúru s cestovaním v čase? Mohli by ste byť na správnej adrese! Ja som ju v The Silent Age našiel.

Hra v prvom momente zaujme svojím grafickým spracovaním, ktoré má svoj štýl a rozhodne sa na hru dobre pozerá. Takmer každá obrazovka má dve verzie, vďaka vlastnenému prístroju sa dá cestovať z prítomnosti do budúcnosti a tak sa podľa toho mení aj okolie. Zmeny prostredia nie sú len kozmetické a cestovanie je dôležité pre riešenie prekážok. Prostredie z budúcnosti vypadá inak a obsahuje aj iné predmety ako to isté prostredie z prítomnosti a naopak.

Čo ma sklamalo sú nevýrazné postavy, ktoré hlavný hrdina na svojom dobrodružstve stretne. Ja som po dohraní na všetky zabudol. Zamrzí aj trochu nezaujímavá prostredná časť hry.

Inak som však bol s hrou spokojný a odporúčam ju tým, čo hľadajú zaujímavé herné príbehy v príjemnom grafickom kabáte. Poteší aj rýchla chôdza hlavného hrdinu.

Pro: Príjemná grafika, kvalitný príbeh, cestovanie v čase a hádanky na tom založené, rýchly pohyb hlavnej postavy

Proti: Nevýrazné vedľajšie postavy, v prostriedku hry to trochu viazne, do 4 hodín je s hrou hotovo

Opravdu jsem se bavil. Nápad a zpracování cestování v čase se autorům povedl. Grafická stylizace mi nejdřív připadala trochu amatérská a odfláklá, rychle jsem si na ni ale zvyknul a zpětně ji hodnotím jako zdařilou. Hře prospívá nižší obtížnost, takže příběh ubíhá plynule bez nepříjemných záseků.

Hra je do značné míry one man show hlavního hrdiny, vzhledem k zápletce zde další postavy hrají v podstatě příležitostnou kulisu a důraz je kladen na atmosféru hrozby zdevastovaného světa. Dohrání je otázkou několika hodin, rozhodně bych snesl delší nášup, na druhou stranu k příběhu je herní doba adekvátní, zážitek je tak intenzivnější a bez pocitu, že vývojáři místy sáhli k výplňkové vatě.

The Silent Age mě už lákalo delší dobu. Líbila se mi jednoduchá grafika a slíbený příběh mě zaujal. Cestování v čase, jak ve hrách, knihách a filmech mám ráda hlavně z toho důvodu, že dříve nebo později se vždy dostaví nějaký ten mindfuck. No nezklamalo mě to. Hra splnila mé očekávání do puntíku.

Klasická adventura, kde každý předmět k něčemu je. Ve hře nejsou žádné slepé uličky nebo způsob, jak hru zkazit. Průběh hry zpestřovalo právě cestování v čase, které je pro postup dost potřeba. Opravdu se mi líbilo, jak se jednotlivé místnosti změnili v trosky a zase zpátky do původní podoby se stisknutím jediného tlačítka. Většina hry je bezproblémová až na pár míst, kde jsem se zasekla a nevěděla jak dál (např. jablko).

Co hru vyšvihlo mezi opravdu kvalitní zážitky byl soundtrack, který bych označila za zneklidňující. Po celou dobu hraní jsem měla pocit klaustrofobie, která byla způsobena právě hudbou nebo třeba tikáním hodin na zdi. Na úvodní obrazovce hry je doporučení hrát se sluchátky, velmi rychle člověk pochopí proč. Všechny zvukové vjemy vtáhnou do děje a pocit, že na vás záleží osud celého světa se stává jaksi skutečným. Co dovedlo zvukovou stránku hry k dokonalosti byl dabing, který se dle mého opravdu povedl.

Co se postav týče, tak těch tu moc není. Joe je obyčejný chlapík, který se připlete do něčeho velmi neobyčejného. Sympaťák, co se snaží vypořádat s porcí, kterou mu život právě nandal na talíř. Všechny ostatní postavy se k němu více nebo méně chovají s povýšeností, protože proč by se měli chovat slušně k někomu, kdo je jenom údržbář, že jo. I když zrovna tenhle údržbář se jim snaží zachránit krk.

Pro: grafika, soundtrack, příběh, cestování časem, mindfuck na konci

Proti: celkem krátká herní doba