Lilly Looking Through

01.11.2013

Hráč vstupuje do role malé holčičky Lilly, jež je svědkem únosu svého bratra Rowa čarovnou ruměnou šálou. Na první pohled nevinná záležitost se záhy zvrtne v dobrodružnou pouť plnou různých nebezpečenství. Krátce po začátku hry narazíte na kouzelné brýle, které vám umožní přepínat mezi přítomností a minulostí Lillyina světa. Hlavní rozdíl mezi realitami však neleží jen ve vzezření, ale i ve stavu dané oblasti. Zatímco v jedné časové rovině uvidíte krajinu jako z pohádky, v té druhé jsou lokace zpustošené. V jedné dimenzi jsou např. rozpadlá schodiště, v té druhé nikoliv. Předměty zprvu neviditelné a pro pokračování příběhem nezbytné se vyjeví až v tom opačném světě.

Musíte zkrátka vhodně přepínat mezi jednotlivými časovými osami a v každé udělat správný krok, který vám odstraní překážky, nebo jinak předpřipraví cestu dál. Absence jakékoli mluvy hře vůbec neškodí, ba právě naopak, nepřítomnost dialogů plně vynahrazuje příjemný hudební doprovod a zvukové efekty.

Roztomilá asi ručně kreslená adventurka, která vydrží zhruba 2 hodiny. To sice není moc, ale osobně mi to úplně stačilo. Lilly Looking Through je evidentně port mobilní hry, což se odráží na ošklivém menu, nízkém rozlišení obrázků (ve full HD je grafika kostrbatá) a divném ovládání. Hra působí milým a přívětivým dojmem, ovšem samotný gameplay stavící na docela tuhých hádankách (hlavně na principu mixování barev a skákání mezi dvěma časovými liniemi) a pixel huntingu zas tak přívětivý není. Tedy nechápejte mě špatně, Lilly Looking Through rozhodně není nějak extrémně těžká hra, ale osobně bych si dokázal představit svižnější průchod. K celkové utahanosti dopomáhají i šíleně pómáléé animace. Příjemně se to opravdu nehraje.

Příběh jako takový hra nemá. Hlavní hrdinka hledá ztraceného bratra, kterého "unesla" červená stuha. Projde díky tomu asi desítku obrazovek a závěr stejně končí 5 sekundovým cliffhangerem, takže jsem z příběhu neměl absolutně nic. Lilly Looking Through můžu doporučit maximálně velkému příznivci adventur a to navíc pouze v případě, že nemá po ruce nic lepšího. Případně nějakému dítku, ale pro něj to bude zase příliš těžké.

Cílová skupina: nadprůměrně chytré a VELICE trpělivé dítě.

Pro: kreslené prostředí, hudba a zvuky

Proti: tuhé, pomalé a neukončené

Krásně vypadající hra, která je neskutečně prázdná, nudná a otravná. Herní mechanika je tu velmi primitivní a herní doba krátká. Hra vlastně nemá uspokojivý konec. Lilly opravdu jen dobře vypadá, nic jiného nenabízí.

P.s. připomínalo mi to trochu Limbo, ale zde tu tvůrci zvolili špatný žánr.

Pro: grafická stránka

Proti: herní doba, opakující se hádanky, absence příběhu