Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Shivah

The Shivah: Kosher Edition

14.08.2006
20.11.2013
08.04.2014
58
19 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Russell Stone je židovský rabín pôsobiaci v synagóge v New Yorku. Veci nie sú práve najideálnejšie, prostriedkov na fungovanie synagógy nie je veľa, keď sa náhle samé od seba ponúkne riešenie. Bývalý člen ich zoskupenia zomrel a rabínovi nečakane zanechal značné množstvo peňazí. Rabín sa preto rozhodne pre cestu po celom Manhattane s cieľom odhaliť pravdu.

The Shivah bol jednou z prihlásených hier v súťaži Studio Adventure Game (MAGS). Potom, čo uspel, autor Dave Gilbert hru prepracoval, vylepšil grafiku, pridal dabing, extra hádanky a tiež aj autorský komentár. Nie je to jeho prvá hra, ale prvá hra, ktorá bola v priamom predaji. Jedná sa o point and click adventúru s klasickými prvkami týchto hier a kratšiu hraciu dobu kompenzuje mimo iné 3 rôznymi zakončeniami a inými prvkami osviežujúcimi hrateľnosť.

22. novembra 2013 vyšla nová verzia hry s názvom The Shivah: Kosher Edition, ktorá obsahovala vylepšenú grafiku, hudbu a nový dabing.


Poslední diskuzní příspěvek

@Red (komentář): Celkem souhlas, i když jako mě vůbec nevadilo, že to je krátké, bavil jsem se tak nějak po celou dobu. Asi nejvíc se mi zamlouvalo to téma, hlavní postava a určitej pokus řešit jinak rozhovory. Ale samozřejmě žádná top adventura to není.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 50
Objevit nějaký neobjevený debut jakéhokoliv herního studia pro letošní Herní výzvu pro mě byl docela zápřah. Často se mi totiž stávalo, že už jsem hry v minulosti hrál a hodnotil. Tak jsem zkusil zabruslit do adventurního žánru a k tvůrcům, kteří na poli 2D adventur v 21. století trhli rekord ve vydávání a ejhle - povedlo se. Dostal jsem se k debutu Wadjet Eye Games, ke kterému, pravda, bych se zde bez uživatele M.a.t.t. ani nedostal, čímž mu za tip děkuji.

The Shivah je nicméně v mnoha ohledech velice rozporuplná pixel-artová adventura. Na autorův první placený počin je zajímavá pěkně nakresleným prostředím, židovskou atmosférou, ale i řekl bych velice vydařeným dabingem, který dorazil až ve vylepšené Kosher Edici.

Horší už je to ale s hratelností. Děj hry je poměrně kusý, příliš toho v sobě nemá. Odehrává se v židovském prostředí, kde hlavní postava je rabín Russell Stone. K němu jednoho dne dorazí kriminálka s tím, že jeho dlouholetý kolega byl zavražděn a zdali o tom něco neví, protože mu odkázal nemalé jmění.

Rázem zjišťuje, že vztah Russella s jeho kámošem nebyl úplně obsypaný motýlky, ale naopak dlouholetými křivdami. Na vlastní riziko tak jdete stopu po stopě a hledáte, co se vlastně v jeho životě událo a proč Vám vůbec něco odkazoval.

Hra trpí jedním neduhem, který je přímo součástí hry a tou je vyhledávání v internetovém prohlížeči a v e-mailech v osobním počítači. Bez něj se příliš nehnete a hledat v něm je místy jako hledat jehlu v kupce sena. Musím se přiznat, že zde jsem se mnohdy zasekl a hraní této hry mi to natolik otrávilo, že jsem si nechal opětovně poradit, abych se hnul z místa.

Naštěstí je poměrně záhy konec, protože ve hře toho obsahu zase tak moc není. Co je ale naopak sympatické, tak, že se v rozhovorech můžete rozhodovat, jak budete v dialozích reagovat, i z toho důvodu pak hru můžete dokončit různými způsoby.

Jak tedy říkám, doslova rozporuplná hra. V rámci 2D adventurního žánru obsahuje pár prvků, které jsou velice zajímavé, ale i pár prvků, bez kterých bych se s radostí obešel. Proto dávám průměr a raději se v budoucnu pustím do autorových podařenějších kousků, se kterými sklízel obdiv v nadcházejících letech.

Pro: Povedená grafika, atmosféra židovského prostředí a dabing...

Proti: ...se tu střetává s poměrně výraznou krátkostí a herním mechanismem osobního počítače, bez kterého se v postupu hrou neobejdete.

+15
  • PC 35
Nejzajímavější na hře je premisa - hrajete totiž za rabína. I když je toto téma neotřelé, tak v jádru je příběh velmi přímočarý a krátký. Rozhodně se nejedná o žádnou sondu do židovské komunity v New Yorku nebo řešení židovství vůbec. I adventurní prvky jsou chudé, ve hře dostanete do inventáře akorát jednu navštívenku a čtyři klíčová slova pro rozhovory.

Hru podle mého jde dohrát do půl hodiny, kdyby tu nebyly důležité dva prvky, které hodně závisí na metodě pokus - omyl. Prvním je zjišťování loginů a hesel k 2 počítačům a pročítání množství zpráv na nich. Takže za rabína vlastně třetinu hry strávíte u počítače. A druhou velkou výplní herní doby jsou rozsáhlé rozhovory, kde můžete většinou volit různé způsoby jako hovor dál vést. Jedna z nich má velkou důležitost v příběhu i v gameplayi - rabínská - odpověď otázkou:) Každopádně při špatném vedením rozhovoru většinou hra končí a vy musíte daný rozhovor opakovat, což tedy podstatně natahuje herní dobu.

Vedle neotřelého nápadu hlavního hrdiny asi jediné, co musím opravdu pochválit, je kvalitní dabing. Ještě tu je vtipné cameo Rosangely (The Blackwell Legacy) v místní hospodě. Jinak po stránce grafické, zvukové, adventurní a příběhové se jedná o malou šedivou myš, kde vás více než hraní samotné dost možná pobaví místní databáze rabínských vtipů.

Pro: dabing, rabíni

Proti: adventurní prvky, audiovizuál, délka

+14 +15 −1