The Settlers II: Veni, Vidi, Vici

Die Siedler II: Veni, Vidi, Vici; The Romans

31.08.1996

Římská loď Torius pod vedením kapitána Octaviuse je na cestě do Latonických provincií. Silná bouře ji ovšem vychýlí z kurzu a loď následně ztroskotá u neznámých břehů. Trosečníci se rozhodnou vybudovat kolonii a zvýšit tak šanci na přežití. To je základním motivem kampaně budovatelské strategie Settlers II, ve které hráč musí nejprve vytvořit fungující ekonomiku, aby se následně mohl pustit do územní expanze a rozšířit své území až k magické bráně, která mu umožní postoupit do další mise.

Hráče tedy čeká výstavba mnoha rozličných budov, hledání nerostných zdrojů, nastavení a kontrola priorit výroby a distribuce surovin i následných výrobků tak, aby v každé budově bylo všeho dostatek a ekonomika nestagnovala. Typickým prvkem hry je výstavba transportní sítě cest, pomocí kterých je potřeba propojit všechny budovy a zajistit tak distribuci surovin a výrobků. Hráč zpočátku kontroluje jen omezené území, které musí rozšířit výstavbou vojenských posádek. V okamžiku, kdy jeho území narazí na území soupeře, může dojít k vojenskému střetu, o jehož výsledku rozhoduje jak množství vojenských jednotek, tak i jejich vycvičenost.

Kromě výše zmíněné kampaně hra obsahuje i 18 samostatných map, kde si hráč může zvolit počet svých protivníků, vybrat si jeden ze čtyř dostupných národů (Římané, Vikingové, Japonci a Afričani), stanovit cíl hry, i nastavit, zda budou jeho oponenti válčit mezi sebou nebo půjdou společně proti hráči. Hra obsahuje i multiplayer ve formě splitscreenu.

Ke hře vyšlo rozšíření The Settlers II Mission CD. V roce 1998 série pokračovala hrou The Settlers III.

@Zx Atari (02.11.2019 13:19): To vím jenom já teď bydlím v Praze a bratra mám na Slovensku teď potřebuji něco co umí jít přes LAN anebo internet :)
ale Homan 1,2,3 se všemi datadisky mám za sebou... Už ty novější 4 a víš jsem nehrál...

Vracím se do roku 1996 tuhle dobu vlastním stroj Intel 386 40MHz, 4MB Ram a 42MB HDD.
Spouštím gamesu Settlers 2, už na začátku jsem věděl, že to nebude jenom tak něco, protože předchůdce byl taky dobrý a v druhém dílu se popracovalo na grafice, přibyli nové rasy, zvětšila se pestrost itemov v skladech.
Nás s bratrem čekala výzva, bylo mi pouhých 9 let a bratrovi 7 a museli jsme dát dokopy 1499 Sk na další MYŠ ano potřebovali jsme na Settlers 2 dvě myšky a tak jsme náš plán zrealizovali a to byl začátek cesty do pekel Settlersu...

Kampaň byla jenom taková jednohubka, bral jsem jí jako tutorial, to pravé začalo s možností: "volná hra". Dnes už vím, že Settlers jako jediná strategie umožňuje hrát ve dvou na jednom PC, proto ty dvě myšky. Začali jsme pozvolna 2vs2 poté 2vs4 až k 2vs6 a jako závěr 1vs7 a tyhle partie trvali cca 25 hodin normálního času.

Když jsme zůstali na mape už jen já a bratr a celá mapa už byla vytěžena, použili jsme cheaty na doplňování zásob, nošení věcí z bodu A do bodu B bylo klíčovým prvkem k vítězství, proto bylo nutné mít udělanou přimyslenou infrastrukturu skladů, cest a také místo na bojový tréning.

Hlavním důvodem proč teď píšu tenhle komentář je to, že včera jsem objevil stroj času a vrátil jsem se s bratrem do roku 96 a to za pomoci prográmku který hru rozjede na windows 10 klidně v rozlišení FullHD a za použití protokolu IPv6 je možné pomocí hamachi anebo jiné VPN hrát po síti. Prográmek zde: Stačí si nainstalovat GOG verzi a do ní rozpakovat tuhle věc, poté kliknout na rttr.bat a šílenství může znovu začít.

Čeká tu asi 100 map, CPU UI na vysoké úrovni fakt HARD CORE když nastavíte nejvyšší obtížnost. Všem co tuhle hru neznají a mají rádi strategie typu ANNO tak doporučuji zkusit tuhle možnost není nic podobné proste Settlers 2 je originál a nerovná se mu žádní nová hra.
Jestli by byl někdo zklamán z grafické stránky tak existuje remake zde: to není špatný, ale hra obsahuje málo map a není to prostě ten starý dobrý originál, ani nevím co tomu chybí...

Pro: užasní grafika, ekonomické myšlení, infrastruktura, těžení, pěstování, bojování, hudba

Jedničku jsem přešel, ale u dvojky se zarazil. Jedna z těch nejrevolučnějších strategií, které kdy spatřily světlo světa. Škoda, že to v dnešní době plno lidí neocení. Tehdá to bylo revoluční ve všech ohledech. Hlavně ten jednoduchý nápad, dojít z A do bodu B...ten se prostě nikdy nezapomene. The Settlers tak u mě mají velký kus srdce, který jsem do hry vložil a pařil a pařil a pařil...dokud jsem tomu vykoupení pro ty maličké Římany (díky za opravu) nedospěl.
Sice již trošku starší kousek a mladší generaci nepříliš oku lahodící, ale přesto unikátní hra, průkopnická řekl bych. Grafika je i přesto však velmi milá a detailní (zvířátka, sledovací okýnka). Hledáte-li oddechovou hru, je toto přímo stvořeno pro vás.

Pro: Grafika, ovládání, zábava

Proti: -nic sem nenašel-

Velmi originální hra, která přinesla nový koncept strategie. Bohužel od třetí pokračování, spadlo do kýče a trendu moderních RTS, od třetího pokračování se jedná již pouze o úpadek žánru. Poslední snahu o návrat k tomuto konceptu strategie o který se vývojáři pokusili remakem hry, skončil žalostně, neboť udělali jeden velmi chybný krok, hru vydali ve 3D, což ji šíleně poškodilo a z remaku se stal hybrid.

Pro: grafika, hratelnost, koncept samotné hry

Proti: časová náročnost

Skvělá budovatelská hra, u které jsem také strávil část svého mládí. Na svoji dobu byla revoluční v mnoha směrech.

Také bych se chtěl zmínit o The Settlers 2 10th Anniversary, která je vlastně to samé jako klasická Settlers 2, ale předělaná do nové grafiky. Fakt šupa. Hned jsem přitom zavzpomínal na staré dobre časy.
-3 +3 −6