The Settlers II: Veni, Vidi, Vici

strategie > real-time strategie *
strategie > budovatelská strategie
31.08.1996 PC
Blue Byte Software
Římská loď Torius pod vedením kapitána Octaviuse je na cestě do Latonických provincií. Silná bouře ji ovšem vychýlí z kurzu a loď následně ztroskotá u neznámých břehů. Trosečníci se rozhodnou vybudovat kolonii a zvýšit tak šanci na přežití. To je základním motivem kampaně budovatelské strategie Settlers II, ve které hráč musí nejprve vytvořit fungující ekonomiku, aby se následně mohl pustit do územní expanze a rozšířit své území až k magické bráně, která mu umožní postoupit do další mise.

Hráče tedy čeká výstavba mnoha rozličných budov, hledání nerostných zdrojů, nastavení a kontrola priorit výroby a distribuce surovin i následných výrobků tak, aby v každé budově bylo všeho dostatek a ekonomika nestagnovala. Typickým prvkem hry je výstavba transportní sítě cest, pomocí kterých je potřeba propojit všechny budovy a zajistit tak distribuci surovin a výrobků. Hráč zpočátku kontroluje jen omezené území, které musí rozšířit výstavbou vojenských posádek. V okamžiku, kdy jeho území narazí na území soupeře, může dojít k vojenskému střetu, o jehož výsledku rozhoduje jak množství vojenských jednotek, tak i jejich vycvičenost.

Kromě výše zmíněné kampaně hra obsahuje i 18 samostatných map, kde si hráč může zvolit počet svých protivníků, vybrat si jeden ze čtyř dostupných národů (Římané, Vikingové, Japonci a Afričani), stanovit cíl hry, i nastavit, zda budou jeho oponenti válčit mezi sebou nebo půjdou společně proti hráči. Hra obsahuje i multiplayer ve formě splitscreenu.

Ke hře vyšlo rozšíření The Settlers II Mission CD. V roce 1998 série pokračovala hrou The Settlers III.

StriderCZ: Jsem vcera zrovna postel na podkres toto a hadal jsem nazvy :) Remixy moc nedavam a zustavam vernej klasice. Ale taky nekdy zkousim :)

Jedničku jsem přešel, ale u dvojky se zarazil. Jedna z těch nejrevolučnějších strategií, které kdy spatřily světlo světa. Škoda, že to v dnešní době plno lidí neocení. Tehdá to bylo revoluční ve všech ohledech. Hlavně ten jednoduchý nápad, dojít z A do bodu B...ten se prostě nikdy nezapomene. The Settlers tak u mě mají velký kus srdce, který jsem do hry vložil a pařil a pařil a pařil...dokud jsem tomu vykoupení pro ty maličké Římany (díky za opravu) nedospěl.
Sice již trošku starší kousek a mladší generaci nepříliš oku lahodící, ale přesto unikátní hra, průkopnická řekl bych. Grafika je i přesto však velmi milá a detailní (zvířátka, sledovací okýnka). Hledáte-li oddechovou hru, je toto přímo stvořeno pro vás.

Pro: Grafika, ovládání, zábava

Proti: -nic sem nenašel-

Velmi originální hra, která přinesla nový koncept strategie. Bohužel od třetí pokračování, spadlo do kýče a trendu moderních RTS, od třetího pokračování se jedná již pouze o úpadek žánru. Poslední snahu o návrat k tomuto konceptu strategie o který se vývojáři pokusili remakem hry, skončil žalostně, neboť udělali jeden velmi chybný krok, hru vydali ve 3D, což ji šíleně poškodilo a z remaku se stal hybrid.

Pro: grafika, hratelnost, koncept samotné hry

Proti: časová náročnost

Skvělá budovatelská hra, u které jsem také strávil část svého mládí. Na svoji dobu byla revoluční v mnoha směrech.

Také bych se chtěl zmínit o The Settlers 2 10th Anniversary, která je vlastně to samé jako klasická Settlers 2, ale předělaná do nové grafiky. Fakt šupa. Hned jsem přitom zavzpomínal na staré dobre časy.
-3 +3 −6
Tato vynikající hra, kterou jsem před chvílí sám odeslal ke schválení přičemž mi při kontrole nedošlo, že hra neni Settlers II ale The Settlers II takže logicky jsme to pod S nenašel se mi vždy líbila stejně jako první díl, roztomilá grafika a hratelnost a kouzlo, které as idnešním generacím odkojené na moderních slaboduchých hrách moc neřekne.

Pro: zpracování, principy, roztomilost a hratelnost

Proti: nic mě nenapadá