@pajmič (25.06.2020 18:57): Ak s tým nemáš problém, prečo ťa tak hrozne vytáča, že k dotyční k svojim hodnotenia neprihodia aj argumenty, ktoré by ťa uspokojili? Uspokojili by ťa vôbec nejaké, aby si hru dajme tomu videl v inom svetle? Pretože mám tendenciu o tom pochybovať. Necháp ma teda zle, ale asi to nejak nepoberám. :D
TLOUII mi za komentář nestojí, nicméně 40% je pořád relativně průměrná hra (většina trubek žije jen v hodnocení mezi 70-100). Hra má hrozný příběh, strašný postavy, byla pro mě jednoduše nudná; dynamika Joel v Ellie nikde, přepínaní příběhů všude, gameplay mi připomínal Rambo souboje o zabíjení 200 NPC postav a nerealistickým skučením nad zabitím jedné cutscénové. Hudba skvělá, LGBTQ reprezentace super, pokus o filmový zážitek v herním kabátě taky skvělý (i když se to z mého pohledu nepovedlo). Celkově je tahle hra jedna velká deprese, jak příběhově, tak účelově a i se vším tím randálem okolo.
@M.a.t.t. (25.06.2020 18:25): OPAKUJI ŽE NEMÁM PROBLÉM s tím, že někdo plácne té hře 95-100! Ale rád bych už tady viděl něco víc než jen "oh, ta hra si zasluhuje nějakou cenu, bezchybné dílo, nejlepší animace a příběh na 5 let dopředu" Nebo ještě líp "Ty to nechápeš, buhuu, ty nejsi vyspělý" To mě na tom sejří, jestli ti to doposud nedošlo. Jediní, kdo tu zatím nějak rozumně argumentovali byl Solidor, Phoenix a Štěpán. Protože jestli ty komentáře nejsou s 95-100% a jedním odstavcem nejsou zaujatý, tak já sem novej papež. Jsou dvě strany mince, hejtři a fanboyové, jedna strana extrému "oponuje" druhé. Já se nestavim ani na jednu. Proto sem na DH nechodím, chci vidět pozitivní, kvalitní komentáře, solidní argumenty a kdyby si uměl číst mezi řádky, docvaklo by ti, že tu hru chci podpořit, že ji chci hrát, dohrát a pak se o ní rozumně bavit.

Tahle hra je kontroverzní, má to svůj důvod, kdyby ta hra byla tak super jak píší "profesionální recenzenti" ala IGN - dle kterých si panic pokud máš námitky proti sex scene v TLOU 2 lol - tak kolem toho není takové halo, že ano. Vem si všechny nejlépe hodnocené hry za poslední dekádu, snad všechny byly přijaty kladně hráči i recenzenty, žádné memes, žádná hejt videa, ani rozpory v diskuzích. Ale Tahle hra je jediná svého druhu v tomto ohledu, vyvolává rozpory, hejt a urážky ze stran hráčů na novináře, urážky ze stran novinářů na hráče. Taková hra nemůže být perfektní, jak tu mnozí píší, že?

Ano, jsem negativní, neb jsem zklamán, ale nejsem zaujatý, negativně zaujatá osoba by už tu byla dávno vymazaná. Nejsem homofob, ani rasista, ale mám určitá očekávání a ta nebyla naplněna. Proto bych rád viděl pozitivní, ale nezaujatý a dobře odůvodněný komentář, tot vše
@pajmič (25.06.2020 18:00): Asi takto. V celej diskusii neustále opakuješ, že nemáš problém s tým, ak sa hra niekomu páči, no okamžite ako sa tu objaví pozitívny názor, si prvý, kto na neho reaguje pochybovačným, či rovno zhadzovačným tónom. Ak s tým skutočne nemáš problém, prečo ti vadí, že niekto môže tú hru vnímať ako výbornú, či rovno dokonalú a že mu veci, ktoré ty vypichuješ nemusia vonkoncom prekážať? V poriadku, tvoj pohľad je iný (aj keď mi príde trochu bizarné, že to toľko rozoberáš, keďže si to stále nehral), ale stále mi nie je jasné, prečo si myslíš, že nezaujatý názor je iba ten kritickejší a ostatní hodnotia na základe predpojatosti, nemajú dostatok skúseností, alebo sa rovno boja blacklistu. To sú čisto tvoje domienky, ktoré môžu, ale nemusia mať nič spoločné s realitou. Tá pritom môže skutočne až tak prostá, že sa im to jednoducho páčilo. A že tebe to nesedí už od začiatku? V poriadku, nakoniec, neexistuje žiadne dielo, ktoré automaticky sadne každému...
Apropo, na víkend mám domluvenou váštěvu u mého playstation amíga, takže si tu hru zahraju dřívě než jsem doufal, budu muset jet až do Prahy, ale what the hell. Na tu hru se dost těším. Podřežu pár krků, rozhrojím pár tuctů šlach, přesekám houf páteřních obratlů, zlámu několik vazů a rozstřelím hordy hlav a bude to zábava, pokochám se krásným prostředím a příběh nebudu řešit ač zklamání bude ve mě resonovat nějakou chvilku. Vidím to za sebe na solidní sedmičku :)

@M.a.t.t. (25.06.2020 17:58): Jestli vidíš mou zaujatost a nevidíš zkorumpovanost velkých vydavatelů, tak si to ty, kdo má problém, můj Slovenský kolego. Tyhle fráze předhazuj někomu, kdo tu hru hejtuje z "principu věci", nebo protože cítí, že ta hra poškozuje jeho ideologii, ok? Já tu hru budu hodnotit férově, nezaujatě na základě svých preferencí a zkušeností, rozhodně nehodlám tu hru inzultovat na úkor podělaných novinářů nebo kontroverzní vize vývojářů.
@Klimic (25.06.2020 17:29): Mám odehraných 17,5h a zatím mi přijde po stránce gameplaye dvojka lepší. Podstatně lepší AI, level design nabízí víc možností, pocit ze zabíjení je také na podstatně lepší úrovni, má to silnější imerzi.

Co se příběhu týče, tak s vývojem jsem zatím spokojený, dialogy jsou napsané kvalitně, ale co mi vadí, je možná přílišná roztahanost. Uvítal bych, kdyby byla dvojka víc filmovější. Ten poměr gameplay/příběh byl u jedničky mnohem lepší. Tady mám často pocit, že už dlouho hraju bez nějakého příběhového posunu. Ne že by to vyloženě vadilo, ale mám raději filmovější/příběhovější hry. Osobní preference spíš...

@pajmič (25.06.2020 17:33): Aneb má první věta v minulém příspěvku...
@Fritol (25.06.2020 16:33): Troll je nebývale inteligentní stvoření, které je na vrcholu potravní a mentální pyramidy. My, prostí hráči, zkrátka nechápeme ty jemné nuance, ten úžasný balanc mezi temnotou a světlem lidské povahy, v této hře, v tomto veledíle, které vůbec není glorifikované schizofrenií gore porn.

Takové hry pro děti jako. The Last of Us 1, Specs ops: The line, Witcher 3, DAI a hromada dalších. Jsou jen díla pro náctileté, ba možná předškolní jinochy. Ano, TLOU 2 je vermírná, božská kreace dosud nevídané hloubky a poznání.

@Všivák (25.06.2020 16:22): @M.a.t.t. (25.06.2020 16:31):V tomto naprosto čistém průmyslu, plných obrovských, čestných a nehamižných společností existuje pojem "blacklist"
"Máte li tu čest býti na seznamu, nejvyhajpovanější hra roku ti nebude zaslána předem, tudíž nebudete jedni z prvních, kdož bude publikovat svou cenzurovanou recenzi, ergo nebude přeplněná vaše stránka návštěvami, nebudou velká čísla na YT, nebude tolik pěněz, nezlobte se, přejeme příjemný den"

@Phoenix (25.06.2020 16:02): Možná, že kdybych celý život hrál pac-mana, tak bych taky tuhle hru považoval za milník :D Ale vážně, já to nechápu, to je jako by někdo říkal, že filmové slashery jsou nepochopená umělecká díla, na která musí být člověk vyspělý, aby je pochopil. :D Jsem konsternován z toho, jak se tu negativnějším názorům tohle snaží "opozice" podsouvat.

Já sám sebe vidím, jak tu hru hraju, vypnu mozek a ty krvavé hody, to šmakozní násilí, tu prostě užiju, ale nebudu to vynášet do nebes, for ducks sake. Někdo v tom prostě vidí něco víc, což je pro mě komediální.
Když by jste srovnali jedničku s dvojkou, tak který díl vám vychází lépe a proč? Mě jednička fakt bavila..
@Bursoft (25.06.2020 16:51): S tím nevyváženým střídáním příběhu a gameplaye silně souhlasím. Ještě horší to je alespoň pro mě tím, že je ten gameplay extrémně nudný (jdi, jdi, rozstřílej/propliž se, něco si přečti, crafti a sbírej), vlastně tak nějak stejně jako v jedničce, akorát tu alespoň odstavili přenášení žebříků a prken. A ještě na to občas sami upozorňují těmi "to je to ještě tak daleko?" momenty. Proč to má 25 hodin fakt nepobírám. :D
Odkud začít.. mně osobně se TLOU2 moc nelíbilo, respektive vůbec se mi nelíbí základní premisa toho příběhu (double revenge). Jednička především těžila svůj post-apo svět, byl to příběh o stárnoucím chlápkovi, kterej přišel o dceru a najednou se má postarat o 14 letou holku a navzájem k sobě hledají cestu v nemilosrdným světě a zároveň hledají cestu k místu a události, která má zachránit celý svět ze sraček.

Dvojka toto prostě spláchla do koše, post-apo je úplně zbytečné, nehraje v příběhu žádnou roli. Osobně by se mi víc líbilo něco jako Joel byl somehow pokousán, Ellie somehow zjistí, že lze pořád vyrobit lék (ať už opravdu z toho zemře nebo ne) a i když ji Joel hrozně zklamal, pořád je to nejlepší člověk, kterýho potkala a vydá se znovu do hnusu a špíny hledat pro něj pomoc, přitom umírají jiní její přátelé (a hráč bude konfrontovanej se skutečností, že kvůli záchraně sice hrdiny, ale zároveň vraha umírají všichni okolo). Do toho jede vedle linka s Abby a její revenge story, která se naopak vydá zabít Joela do Jacksonu. Potom se může řešit, že celá Ellie cesta byla zbytečná, protože Abby Joela zabila dřív, než se vrátila (ona nebo někdo s lékem) anebo Abby na poslední chvíli zjistí, že pokousanej skoro mrtvej Joel už nestojí za zabití atd atd atd, těch možností by mohla být hromada. Ale vlastně to píšu, jen abych nebyl Greta, co jen kritizuje, ale nemá řešení. Stejně tak respektuju příběh, který autoři vymysleli, jen se mi prostě nelíbí.

Každopádně v téhle podobě nemám vůbec problém jak je ta hra poskládaná, flashbacky jsou super. Problém je, jak nesympaticky nebo pitomě se veškerý postavy chovají a taková čtvrtá pětina hry je totální shitstorm událostí, kde se postavy chovají jak kokoti, umírají za bizarních okolností a na hráče to má jakože hrozně působit, ale já jsem na to asi moc cynik nebo nvm, jediný, co mě trochu rozhodilo byla ne/smrt Tommyho v ten daný moment.

Myslím, že největší problém je mimořádně hnusná a nesympatická Abby, u které se moc tlačí na pilu, aby si k ní hráči nakonec našli cestu, ale přitom víme, že se přidala k WHL, která zabíjí civilisty, ona sama je tam označená jako "one of the best Issac's Scar killer" a způsob jakým zabila Joela je moc psycho. Kdyby ho prostě střelila do hlavy, asi by se mi osobně nakonec "zalíbila" ve smyslu toho jejího vykoupení po zabití Joela. Nebo ji udělali víc ženskou nebo já nevím. Nechápu, jak si mám najít sympatie k babochlapovi, kterej umlátil nejlepší postavu obou her golfovou holí. Autoři prostě počítali s tím, že si hráče usmíří, ale neřeší, co když ne. Co když i do posledního momentu ji bude hráč nenávidět, nehledě na to, jak se snažila si reputaci spravit.

Každopádně konec mi to trochu spravil, skončil fakt depresivně. Ellie zůstala sama, pojítko na Joela skrz kytaru zmizelo, páč ji Abby sežrala prsty a těžko říct, jestli našla klid (který očividně "po divadle" neměla.

Krátká verze: Příběh se mi nelíbil, páč se stočil úplně jinak, než bych si představoval a je o něčem jiným, než jednička. Osobně takový RDR2 ve mě hlavně zarezonovalo mnohem víc, i když je to lineární jednoduchá story.

Jinak teda dost mě překvapuje, že nikomu tady nevadí, jak strašně je ten příběh fragmentovanej úplně nesmyslně dlouhýma gameplay pasážema. Pokud mám hru založenou na podobně vyprávěným a silným příběhu, přijde mi ta herní doba absolutně přestřelená.

Co se brutality týče, na hry je to možná dost naturalistický a drsný (špičková grafika tomu dost pomáhá), ale lidi, co sledují Tarantina, Coenovce nebo Verhovena toto nemůže absolutně vykolejit :D
@pajmič (25.06.2020 15:10): Poznámka o hrách pro děti je možná trochu přehnaná, ale jinak souhlasím. Pokud jde o AAA hry, tak je Last of Us 2 opravdu odvážná hra a posouvá "dospělé" hraní zas o kus dál. Že někomu může přijít jako milník se tak nedivím a nevidím důvod, proč autora těchto slov hned označovat za trolla.
@pajmič (25.06.2020 15:10): Vidíš a mne zase príde nezmyselné tvrdenie "Nejsem totiž novinářská společnost posraná z toho kritizovat hru, protože by je nařkli z homofóbie či diskriminace pohlaví." nad ktorým sa tu nepozastavil nikto. Skutočne si totiž nemyslím, že recenzenti dávali hre vysoké známky z tohto dôvodu a ak si to niekto úprimne myslí... i to je názor.
@pajmič (25.06.2020 15:10): Sice bych neřekl, že se jedná o milník, ale podobné myšlenky ohledně nezkušenosti mě taky napadly. Respektive hraje TLoU II i hromada občasných hráčů (Call of Duty, FIFA a pak právě tyhle mega AAA tituly) a ti opravdu nemusí na tenhle styl vyprávění být zvyklí.

Jsem sice teprve někde v polovině, ale ten příběh není špatný a chování postav mi taky přijde vcelku logické, vzhledem k situaci. I když té teen romance by mohlo být méně.
@pajmič (25.06.2020 15:10): Chápu, že někomu může nějaká hra přijít jako významný milník.

Nicméně tvářit se, že hry byly po určitou dobu od svého vzniku "pro děti" (že se dnes autoři častěji než dříve snaží prostřednictvím hry vyprávět příběh ještě neznamená, že hry jako médium jsou najednou nějak dospělejší) a lidé, mající stran "milníku" jiný názor než pisatel, jsou prostě nechápaví, je slušná zaslepenost.
@KubaKrejci (komentář): "Vytvořit takhle dospělou a vlastně vážnou hru bylo od vývojářů velmi odvážné, ovšem bojím se, že společnost hráčů na ni ještě není připravena. Věřím, že jednou bude TLoU II vnímáno jako milník herního průmyslu. Hry už dávno nejsou jen pro děti a ne všichni jsou schopní to pochopit."

Toto je bud hodně stupidní blábol či dobrý pokus o trolling.
Fun fact - film grain lze vypnout ve photo modu, vychozi hodnota je 37(%).

Hratelnost je stejna jako v jednicce (presne jak jsem predpokladal), tech nekolik novinek jako dodge a moznost plizeni se v trave delaji minimalni rozdil, natoz revolucni v ramci "serie". Lokace jsou na muj vkus az prilis rozlehle. Zrovna jednicka mi prisla, ze ke konci hry presne vystihla jak velke ty lokace maji byt aby to pro hratelnost TLoU fungovalo, ale tady to s tim rozsahem dle meho trochu prepiskli.

Ellie je mega nudna osoba. Jako ok, vazny ton je potreba vzhledem k zapletce hry, ale tohle je trochu moc, prijde mi to az komicke. Joel byl v jednicce take vazny a Ellie to vyvazovala, ale nikdy to s nim nebylo takhle spatne. Charllize to s temi kramy dobre vystihl. Takze nejen, ze tu roztomilou holku z jednicky pocuchali tak, ze je z ni oskliva muzatka, oni ji jeste okradli o vsechnu osobnost kterou mela. Thumbs up, Naughty Dog.
Velký palec nahoru tvůrcům. Jdou do protivky celé herní komunitě. Tomu říkám oddanost autorské vizi.
Podle mě, v tomhle odvětví existují dva typy lidí. Vymaštění homofobové, co nenávidí hru bez ohledu na kvalitu. A lidi, kterým vadí, že se gay/trans agenda násilně implementuje na úkor kvality a kreativity, což v jistých momentech i případ této hry. Pravým opakem je Dragon Age Inqusition, ač, jak mnozí ví, hra v jistých aspektech designově chybná a nedodělaná, tak lidský aspekt byl vystavěn jako v doposud žádné jiné hře, vloženo s citem a respektem ke všem ostatním, DAI nikoho neurazilo, protože se nesnažilo nikoho urazit.
@Paul (24.06.2020 21:41): Taky mi přijde, že současné výtky/hatování se více přesunuly k příběhu a postavám. Ale ta poslední věta není pravda. Gay je až od DLC a minimálně trochu kontroveze to vyvolalo.

A abych byl upřímný, tak mi to nepřijde ani jako strawman taková subsekce hráčů existuje, jen to nejsou všichni kdo si stěžují.
@Všivák (24.06.2020 20:45): Taky jsem si (u nás) nevšiml, že by někomu vadila sexuální orientace Ellie...Mně tedy rozhodně ne. Co mi vadí, je že je hra přehajpovaná a skoro všude dostala "automaticky" deset z deseti. Za mne: pokud se ti bez výhrad líbil první díl, tak dvojka je super pokračování...až na dvě věci: přemíra násilí a jeho velice detailní zobrazení (což mi vadí nejen ve hrách, ale i v seriálech typu Vikingové, Hra o trůny a pod). A pak spousta lidí nezkousla hraní za Abby - to ale nemůžu posoudit. Zabití Joela na začátku beru jako klasickou Hollywoodskou scénáristickou školu, kdy smrt důležité vedlejší postavy nabije příběh - motivace, emoce, prostor pro nové postavy.
@Všivák (24.06.2020 20:45): mě zas fascinuje tohle strawmanování, protože u negativních recenzí a dojmů jsem snad nikoho neviděl stěžovat si na orientaci Ellie. Možná i proto že lesba byla už v jedničce a nikoho to nijak zvlášť netankovalo.
@Všivák (24.06.2020 20:45): No, řekl bych teda, že zrovna tahle stížnost je v hate příspěvcích ta nejmíň častá, a spíš se označuje za to lepší z rozhodnutí. S čímž teda souhlasím, Dina a její vztah s Ellie je zatím pro mě nejlepší novinkou ve dvojce. Ale asi jsi jen koukal jinde.
@orromis (24.06.2020 19:46): Ted jste mi to teda nandal, pane programátor. By mě zajímalo, kde jsem někomu/tobě vnucoval, že ME2 ve vrchol vyprávění. A o příběhu a celé té nelogické patlanině "zabiju všechny lidi, psy, ale vagínu, Abbyzillu, co mi zabila mou father figure, připravila mě o dva prsty, nechám jít. Totéž platí i to tý těhotný ženský. ("oh, bože co jsem to provedla! Zabila jsem matku i dítě!! Eh, nevermind jdeme kuchat dál" Apropo, nejen, že jakýkoliv Mass Effect (byt sebevíc flawed) má lepší příběh a postavy, ale i kdejaký fan fiction psaný 15 ti letým edge lordem je napsaná lépe, než tento příběhový anální výplach zvaný TLOU 2. Na to tu hru ani nemusím hrát, pane orromis!
Mě vadí, že lidi hru hatujou jenom proto, že je hrdinka lesba. Bych jim řekl, ať se vykaslou na tohle korektní mudrlanstvi, vytáhnou hlavu z prdele a uzijou si skvělou hru. Tyhle dementni svetonazory spolu s 0 až 50 procent hodnocení me pěkně serou.
@pajmič (24.06.2020 18:39): Ellie není dement a to že se chová emotivně je zcela pochopitelné. Kažopdádně se asi nemá smysl bavit o ději a motivacích postav s někým, kdo za vrchol vyprávění považuje druhý Mass Effect a kdo ani TLoU II nedohrál.

@Charllize (24.06.2020 18:53): Nauč se číst, nikdo tu nepsal že by ho gameplay odtrhoval od příběhu.
Osobně, co se týče děje, sedí mi mnohem více adventura The walking Dead od Telltale. Takže jo, dohrál jsem jedničku- více méně z povinnosti (prostě mi nesedělo, že Ellie jako malá holka, je schopna zabíjet dospěláky) a dvojku: Youtube a hrát? Možná na PS5 (až bude konzole ve slevě s bundlem her).
@Charllize (24.06.2020 18:53): rozhodně to mohlo mít o 10h mín a nikdo by si asi moc nestěžoval. Kdybych byl game designér a věděl bych, že moje hra bude mít několik hodin custcén, snažil bych se je udělat interativní. Jasně byla by to práce navíc, ale radší bych měl 2h cutcén, který můžu nějak ovlivnit vs 5h cutscén, které jsou oddělený od toho, co se děje v gameplayi, což je případ týhle hry.
@pajmič (24.06.2020 18:39): Ta hra ma 20-25 hodin. Z toho jsou 10 cutsceny a kecani. Jestli by ten gameplay meli zkracovat tak to rovnou mohli natocit film, nebo pripadne udelat ten gameplay zabavnejsi (asi neni, kdyz si kazdy stezuje ze ho to vytrhovalo od pribehu )
@orromis (24.06.2020 18:01): Méně akce by neomezilo hlavní postavu od toho, aby se chovala jako iracionální dementka, že jo. Když nebudu zabíjet lidi po stovkách, poslouchat a pozorovat Ellinu, jak chladnokrevná a naprosto bezcitná je k životům té hordě lidí, které na cestě vykuchala a hra mi dala na výběr měl, hned bych se s postavou dokázal ztotožnit. Méně akce by bylo k hovnu, když bych je stejně byl nucen všechny zabít. Apropo, tohle je NG a Sony, bez akce ani ránu a jen to poukazuje na fakt jak je ND design zastaralý a zpátečnický, neva, zamaskujeme to hordou krve, suprovou grafikou a animacema, posolíme to mentálním vydíráním a bude.