The Coma: Recut

19.09.2017
22.09.2017
21.12.2017

Jsou tomu již téměř dva roky, kdy si na našich monitorech odbyl svůj debut survivalový, 2D side-scrollingový kousek s názvem The Coma: Cutting Class. Pokud jste s napětím vyhlíželi onen toužebně očekávaný sequel, budete muset nadále trpělivě vyčkávat. Druhé dítko The Coma: Recut, od jihokorejských Devespresso Games, se želbohu vydalo cestou remasteru oživujícího vzpomínky na původní předlohu. Ačkoliv je Recut věrný Cutting Classu, není jeho pouhou kopií.

Nemění se účastníci děje, příběh ani použitý engine. Hlavní zápletka se stále drží v intencích prvotní hry. Opět jsme v samotném počátku sžiti s postavou středoškoláka Youngha, přezdívaného Younghoser, který na první vyučovací hodinu dobíhá s menším zpožděním. Naštěstí to zas tak moc nevadilo, neboť škola Sehwa High School měla v ten moment zcela jiné starosti. Někdo z žactva se totiž demonstrativně pokusil o sebevraždu. Po slovní přestřelce pedagogického sboru a ředitele to vypadalo, že studentům výuka odpadne. Ale chyba lávky – závěrečné zkoušky dnes budou, a basta! Mátožnému Younghovi se však během vyučování "vypne" jedna hemisféra mozku, načež ztratí koncentraci a upadne do mikrospánku.

Znovu jsme přeneseni do světa, kde je realita krutě převrácená a démonická, plná obskurností a morbidní kakofonie stenů. Ještě naposledy si musíme sáhnout na dno svých psychických i fyzických sil, abychom se z této noční můry vymanili ve zdraví a v jednom kuse.

Hororově zapouzdřený The Coma: Recut obdržel spoustu menších či větších úprav, jmenovitě kupř. nové animace, ilustrace, cutscény, revitalizaci textur, zpřehlednění inventáře a další dodatečné detaily. Zpravidla šlo o neduhy, na něž komunita neúnavně ukazovala prstem. Došlo také k vybalancování hratelnosti a korekci v oblasti plynulosti. Uživatelské rozhraní bylo též nepatrně přeleštěno. TC: R je tak nyní přístupnější a uchopitelnější pro všechny nováčky, jimž předešlá verze v době vydání utekla.

Majitelé, kteří už předchozí The Coma vlastní, nemusejí sahat hluboko do kapsy. Recut edice pro ně bude dostupná bezplatně.

• Switch 50
Hra má docela zajímavou premisu, kdy se jedna o 2D horor v korejské střední škole. Zrovna hororové napěti a pocit nebezpečí na každém kroku tu funguje výtečně. Z hlediska náplně je to poměrně slabé. Prakticky jenom chodíte různě po škole, abyste jste něco našli s tím, že se musíte vyhýbat démonské hrozbě. S tím, že vám hra na mapě někdy vyznačí kde jít a někdy ne, abyste školu trochu prozkoumali. A není to úplně záživné. Jedna z tří částí školy je velmi špatná na orientaci. Když jsem v té části byl zvažoval jsem, že se to na hru vykašlu a nedohraju to. Opravdu špatný herní design. Aspoň vizuálně je hra pěkná a daný art style ji sluší. Hře chybí nějaké zajímavé herní mechaniky, lepší design nebo lepší pocit z exploringu. Škoda potenciál tu je cítit.

Pro: Nápad, pocit nebezpečí, pěkný art style, příběh i když ho moc není

Proti: Slába naplň, exploring budovy je nezábavný, špatný herní design, málo mechanik