Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Book Of Unwritten Tales

28.10.2011
75
31 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

V této adventuře se vydáte na napínavý a místy i velmi vtipný hon za legendárním artefaktem. Trpasličí archeolog Mortimer McGuffin, který jediný ví, kde je ukryt, podlehne nátlaku zlé čarodějnice a násilnického trola a prozradí jim, jak tuto mocnou relikvii získat. Kdokoliv artefakt vlastní, může svou vůlí vládnout světu.

Zatímco armáda temnot posílá své nejlepší a nejďábelštější agenty, aby artefakt získali, vydává se trio nedobrovolných hrdinů, kterými jsou elfka (Ivo), gnóm (Wilbur) a člověk (Nate) na výpravu, jejímž cílem je zachránit starého archeologa a svět, kterému hrozí zkáza.

The Book of Unwritten Tales je klasická kreslená point-and-click adventura odehrávající se v pestrém a neobvyklém fantasy světě. Hra je místy velmi vtipná a plná narážek. Původní německá verze vyšla v dubnu 2009.


Poslední diskuzní příspěvek

@AiMLEzZz (25.11.2014 08:15): Jo, tak nějak. Mám jaksi zafixované to školní měřítko - pod 50% = neprošel, 100% bez jediné chyby :) A vyloženě nepřijatelná hra prostě nestojí za dohrání, takže jak říkáš, je logické, že se takové hodnocení často neobjevuje. A zrovna tahle hra fakt není špatná a ke hraní bych ji doporučila, ačkoliv to není žádná naprdelposazující záležitost.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
The Book Of Unwritten Tales je tak trochu mimo zájem hráčů jestli si to zaslouží, anebo ne, to se pokusím vyjádřit v této recenzi.

TBoUT rozhodně neoplývá originalitou a ani se o ni v nejmenším nesnaží. Hra obsahuje spoustu narážek na známé filmy a seriály, ale nebojí si uzmout i z vlastních řad a často si vypůjčuje vtipy od ostatních adventur. Některé vtipy jsou určeny jen pro zasvěcené, kteří si hned trefnou narážku správně vysvětlí.

I hudba se opírá a inspiruje filmovou hudbou a trefně ilustruje jednotlivé lokace.

Příběh je doslova prošpikován různými klišé Outsider co touží po dobrodružství, které mít nikdy nebude a bác najednou mu doslova spadne do klína. Hru hrajete za celkem čtyři různě kvalitně zpracované charaktery a NPC jim v tomto ohledu nejsou nic dlužni. Každý hráč si najde svého oblíbence, autoři se zřejmě chtěli zavděčit všem.
Chytrá scénáristická klička ulevila vývojářům, aby se nemuseli „dřít“ s neaktivními NPC. (viz město) Zaujala mě i časová linka (ala Harry Potter).

První je mladá a krásná elfka Ivo. Elfka je trochu pubertální, ale sympatická. Její herní pasáže jsou krátké a mají spád, na rozdíl od ostatních. Doprovází ji roztomilý ptáček Tschiep – Tschiep, který má funkci spíše předmětu.

Další je gnóm jménem Wilbur (alias Frodo), který je nadšenec do různých pověstí o slavných čarodějích a válečnících. Za něj si zahrajete v adventurách již otřepanou pasáž s bleskovou infiltrací na jinak nepřístupné místo. Až s těmito postavami musíte soucítit, jak jim osud a všichni okolo neustále hází klacky pod nohy.

Předposlední postavou je kapitán Nate Bonnet (alias Han Solo), který je typický cynický hláškař, jakého má skoro každá hra.

Poslední hratelnou postavou je Nathanův spojenec – chlupatá příšerka Critter, který se dostane ke „slovu“ až ke konci. Hraní za něj byla pro mě nejotravnější část hry kvůli tomu, že nemluví, jen vydává nesrozumitelné cosi ? takže klikáním na ostatní předměty se jen zdržujete, protože to nemá smysl, aby je Critter komentoval). Přesto ani v této části hra neztrácí svůj humor (jak se zbavit hlídkujícího Trolla, no přece zapálit mu kalhoty).

Postavy se při rozhovorech snaží gestikulovat, ale taková symfonie realističnosti jako třeba v Kyrandii to není.

Od půlky hry, kdy se všechny hratelné charaktery sejdou je hra o něco víc zábavnější. Zejména pak jejich interakce. Od této chvíle můžete (vlastně musíte) mezi postavami přepínat. To samozřejmě rozšiřuje možnosti hratelnosti. V jedné části si dokonce budete moci vybrat, za jakou postavu budete následující problém řešit. Podle toho, kterou vyberete, se liší i postup dosažení cíle (ten je však vždy stejný).
Postavy jsou, podle očekávání, slušně nadabovány.

TBoUT opravdu těží hlavně ze svého humoru, i když jsem spoustu vtipů už slyšel, tak nějakým zázrakem si zde udržují svou vtipnost. Může se pochlubit krásnými lokacemi, které jsou správně různorodé a graficky příjemně zpracované do pohádkova.

Hra je co do obtížnosti velmi jednoduchá, asi vás nečeká žádný zákys. Z důvodu, že možností co dělat je tak málo, že se není kam ztratit. Obsahuje klasický inventář, (který se zobrazí najetím kurzoru do spodu obrazovky) a i vedení rozhovorů.

Objevují se tu i mini hry. První až po dlouhé době je o přípravě elixíru, která je celkem zábavná. Další je cestování prstem po mapě a poslední taneční mini hra. Podle počtu s nimi autoři počítali spíš jen jako s menším spestřením.

Hratelnost je normální point and click. Místa k interakci, která jsme použily, mizí což je super. Ve hře neuvidíte žádné skládačky, posunovačky ani puzzly, jen poctivou základní adventurní práci. Když postavě nějakou akci zadáte, už nejde přerušit. To mi dost vadilo, (protože každý se může ukliknout). Když s postavou delší dobu nic neděláte, začne se na vás v pravidelných intervalech otáčet a civět na vás. (Což mě upřímně trochu děsilo)

Herní doba se pohybuje okolo 12 - ti hodin, což je na novější adventuru výborná doba.

Konečná animace je stejně jako celá The Book Of Unwritten Tales humorně epická a dělá tak správnou tečku za tímto interaktivním dobrodružstvím.

Pro: Humor, grafika, ústřední trio, herní doba

Proti: neoriginalita, Critter, jednoduchost

+11
  • PC 90
The Book of Unwritten Tales je po hodně dlouhé době adventura, kterou jsem si opravdu užil.

Je to díky pohodové a bezproblémové hratelnosti bez jakýchkoliv zákysů, takže hru je možné si pustit jako totální relax po mizerném dni v práci. Nemusíte se bát, že budete dlouhé minuty bloudit odnikud nikam a přemýšlet, jakou drobnost jste přehlédli. Na jednu stranu chápu, že kování adventuristé to budou považovat za velkou slabinu, ale pro běžné hráče, kteří se adventurám vyhýbají proto, že je nebaví každou chvíli zkoušet všechno na všechno, nebo hrát podle návodu, to naopak bude příjemná změna.

Dalším velkým kladem je humor. Je fakt, že záleží na tom, kolik toho máte nahráno a nakoukáno. Jsem Wilbur Weatherwood a chci být slavný pirát. Ale myslím si, že pár dobrých vtípků si v této hře najde asi každý. Minimálně ti dva, kteří tam hrají to MMORPG, jsou zkrátka úžasní. Stejně tak Vaše pokusy jim hru sabotovat.

Pro mě byly velkým kladem i postavy. Ivo i Natea jsem si celkem oblíbil, ale Wilbura jsem si zkrátka zamiloval a považuji ho za jednu z nejlepších adventurních postav za několik posledních let. A i některé vedlejší postavy stojí za zapamatování. Minimálně dvouhlavý zlobr

A v neposlední řadě bych vychválil i úžasnou pohádkovou atmosféru hry, kterou skvěle dotváří jak moc hezká grafika, tak příjemný hudební doprovod.

Jestli si chcete zahrát nenáročnou a milou adventuru, u které si nezavaříte mozek, ale budete si chtít u ní odpočinout, je tahle tou pravou volbou.

Pro: Nenáročná obtížnost, humor, pohádková atmosféra, Wilbur

Proti: Absence pořádného příběhu

+7
  • PC 70
The Book of Unwritten Tales je obyčejná point and click adventura. Nelze říct klasická, protože ten pojem mám zafixovaný se hrami jako The Longest Journey nebo Broken Sword. Do té klasičnosti toho "Knize nesepsaných příběhů" chybí docela dost.

Hra je snadná, takže vám zákysy nehrozí. Místa, která postava pouze suše okomentuje, po druhém pokusu (nebo tak nějak) mizí, navíc si všechna aktivní místa můžete zobrazit mezerníkem.

Ve hře najdete celkem 4 hratelné charaktery, jimiž jsou: naivka, frajírek, primadona a "ta věc". Ani k jedné z postav si nelze vybudovat žádný vztah, protože to jsou jen stroze vylíčené karikatury. Hra se snaží být vtipná, ale mnohdy je to až příliš na sílu a některé pokusy o "meta humor" jsou vyloženě protivné.

Co hře ale nejvíc chybí, je příběh. Ano, vím, že tam někde pod vším tím nánosem rádobyvtipných narážek na Pána prstenů byla zápletka. Ale zápletku "musím přinést něco někam, něž to přinese někdo jiný někam jinam" s tím, že v mezidobí chytáte králíky a vaříte kafe (fakt), neberu.

Jasně, hra není úplně špatná, jak jsem řekla, moc hezky vypadá, hudba je příjemná a voice acting je velmi dobrý (ve srovnání například s klasickou produkcí Daedalic, kteří aktuálně zásobují herní trh point and click adventurami asi nejvíc). Ale prostě to není nic moc, něco tomu ještě chybí.Pro: vizuál, bez zákysů

Proti: humot, absence příběhu

+5