The Blackwell Convergence

22.07.2009
09.07.2014
08.10.2014

The Blackwell Convergence je třetím dílem z Blackwell série nezávislých adventur vytvořených v AGS. Rosangela, pokoušející se prosadit jako spisovatelka a Joey, duch spojený s rodinou Blackwellů již třetí generaci, pomáhají ztraceným duchům přejít na druhou stranu.

Uběhlo již šest měsíců od událostí z The Blackwell Legacy. Ačkoliv si Rosangela stále plně nezvykla vídat každý den duchy, snaží se plnit svou úlohu média a píše o svých zkušenostech příběhy, které se snaží protlačit vydavateli. Hra začíná celkem rutinním případem ducha ve staré kancelářské budově. Poté se Rose a Joey dozvídají o zesnulém herci. Zemřel při natáčení poslední scény svého nejnovějšího filmu a jeho duch na místě stále přebývá. To, co ze začátku vypadá jako další běžný případ, se postupně proměňuje na daleko zlověstnější záhadu, jež má spojitost s minulostí, s událostmi odehrávajícími se v předcházejícím dílu Blackwell Unbound.

O víkendu jsem Deception zahrál a přišlo mi to hodně dobrý. Ostatně to se dá říct i o předchozích dílech. Mám tuhle sérii čím dál tím raději.

The Blackwell série je opravdu jako dobrý seriál. První díl působí jako pilot a načne děj, díl druhý nás vezme zpátky do minulosti a představuje mytologické možnosti celé zápletky a třetí díl na obě předchozí epizody volně navazuje a rozvíjí je dále. Po jazykové stránce je to sice nenáročné napsané (což mi vůbec nevadí, spíše naopak), ale writing je i tak hodně kvalitní, postavy jsou charismatické a hráč se s nimi rychle sžije.

Po stránce hratelnosti je to víceméně pořád stejné. Je to spíše adventura filmovějšího rázu, hráč nemá k dispozici moc itemů a ani kotel aktivních míst, hra ani není moc dlouhá, ale rychle odsýpá a nenudí. Tvůrci evidentně ví co chtějí a umí to hráči předat. Jednotlivé postupy jsou přísně logické a ačkoli jsem v předchozích dílech měl tu a tam nějaký ten zásek, The Blackwell Convergence jsem projel jako nůž máslem a měl ze sebe dobrý pocit, protože jsem si řadu věcí domýšlel už za pochodu. A takhle to imo dobrá adventura má dělat.

Pro: příběh, příjemný humor, charismatické charaktery, logické postupy, vylepšená grafika, dobrý dabing

Proti: nic významného, snad jen, že tentokrát chybí kombinování položek v zápisníku

Mnohí hráči adventúr vedia, že AGS engine umožnil tak trochu retrorenesanciu ak nie aspoň revitalizáciu adventure žánra. Tam kde sú nemecké adventúry nevtipné a sterilné, telltale kúsky po čase (žiaľ) stereotypné a tých výnimočnejších "moderných" adventúr sa rodí pramálo, dáva AGS možnosť tvorcom, ktorí nie sú ani tak zručnými grafikmi či programátormi ako scenáristami, rozprávačmi.

Séria Blackwell je práve takým prípadom. Grafika tu nie je na to, aby posadila hráča na zadok. O tom adventúry ani nikdy neboli a byť nemali. The Blackwell Convergence po načrtnutí v prvej časti, usmernení v časti druhej, prináša tretí, už pomerne vyleštený kúsok. Samozrejme, z môjho pohľadu bola nostalgická atmosféra druhej časti silnejšia, to však neznamená, že časť tretia je zlá. Tam kde nie je atmosféra tak intenzívna sa zlepšili pre zmenu iné prvky. Logika deja i postupovanie používaním predmetov, dialógov a hádaniek je stále na dalo by sa povedať, knižnej až filmovej (kvalitnej seriálovej) úrovni. V zásade je to ako užívať si dobrú novelu pri teple krbu. Je jasné, že je to súčasťou série, to však nijak nedegraduje konkrétny príbeh. Odporúčané aspoň s jedným hrnčekom čaju/kakaa.

Pro: logický postup hrou, príbeh, dialógy

Proti: nie tak intenzívna atmosféra ako pri druhej časti, mohlo to byť dlhšie