Nedivil bych se, kdyby se Tetris tak za 50 let stal jednou z položek seznamu světového dědictví UNESCO :-). Zasloužil by si to. Přitom je to vlastně hrozná prkotina ...
Klasika to sice je, ale měl jsem ji mnohem raději na digihrách, než v této počítačové verzi, takže tak třicet procent z hodnocení navíc jde na účet právě jim. Tahle verze z roku 1985 (resp. 86,87,88) není moc hratelná a hlavně není ani dohratelná, narozdíl od těch digiher. Skóre vzrůstá nezávisle na úspěšném vyzmizíkování lajny (bylo vždycky jinak zábavné v digihrách šetřit si je na tu dlouhou čtveřici, aby byly čtyři lajny najednou, protože za to byl největší bonus) a pouze při sednutí objektu dolů, nikoliv v průběhu.

Také se mi nelíbilo, že rychlost se zvedá (respektive levely vzrůstají) příliš rychle. Čekal bych, že na druhý level se dostanu po dosažení 1000 nebo 10 000 bodů. Dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si všiml, že údaj rychlost je vždy desetkrát menší, než kolik jsem vyzmizíkoval lajn (i když jsem to měl přímo před očima). Tím pádem se na poslední, konečný a stálý devátý level dostanete během pár minut a v něm je hra v podstatě nehratelná. Narozdíl od těch digiher totiž prakticky není šance dostat se s objektem při té rychlosti až ke kraji, nedejbože k tomu použít ještě nějakou rotaci. Je to tím, že reakce programu na ťukání klávesnice je docela opožděná. I při zběsilém klikání směrových šipek pak konec nastává poměrně rychle. Konkrétně já jsem byl v devátém kole schopen nahrát maximálně 1500 bodů, a to jsem měl štěstí. Jakmile v něm máte více, než tři nedokončené lajny, nedá se to stihnout.

Viděl bych dva plusy této počítačové verze; líbilo se mi barevné odlišení různých objektů, na které nejsem z digiher zvyklý, a také podrobné statistiky. Škoda, že je hra dosti krátká a statistiky tak postrádají na větší zajímavosti.

Pro: barevné odlišení objektů, statistiky

Proti: způsob přičítání bodů, přílišná rychlost zvyšování rychlosti, nemožnost hru hrát delší dobu na devátém levelu

Tetris je jedna z her které hrál snad každý. Hra je o sice jednoduchá, ale také zábavná. Dřív jsem ji hrával na PC, teď na mobilu a myslím si že je to jedna z her které tu s námi budou ještě hodně dlouho.

Pro: jednoduchá a zábavná hra

Tetrisky, jak se přezdívalo kapesní mašince s několika digitálními hrami, měl ve své době asi každý. Dnes se uvádí, že obsahují 9999 her, ale ve skutečnosti jich není ani deset (mimo Tetrisu jsou to tanky, Arkanoid, formulky, Space Invaders, Had nebo Frogger) a ostatní jsou pouze mírně se lišící variace. A nejvíce variací je právě na legendární skládání kostiček, které padají dolů či nahoru nebo třeba při otáčení mění tvar.

Já hrál Tetris poprvé právě na výše zmíněné "konzoli" a na počítači jsem ho zkoušel jen párkrát. Nápad je to geniální, poskládat kostičky různých tvarů tak, aby vytvořily celistvou řadu, která následně zmizí a dojde k navýšení skóre.

Na mě ale zapůsobil jen v přenosné variantě, protože na počítači existuje mnoho lepších titulů. V dnešní době chytrých telefonů a přenosných konzolí s výbornými hrami už ale ani toto moc neplatí. Stále se však jedná o nejdostupnější zařízení, které se dá sehnat za padesát korun. Tetris navíc i v dnešní době vychází v podobě různých napodobenin a často se objevuje v podobě miniher v adventurách nebo logických hrách.

Pro: legendární titul, geniální nápad, skvělé na přenosném zařízení, stále se hraje

Proti: na počítači se nejedná o žádný zázrak

Každý zná princip Tetrisu z různých variant ale ne každý měl možnost hrát původní vousatou hru, dnes už 35 let starou.

Není k tomu moc co dodat, jen že tato PC verze je poměrně složitější ve smyslu hratelnosti(složitosti) na vyšších levelech, než standartní verze na digi-konzolích nebo androidech, tady funguje opět faktor zpoždění při rotacích nesmrtelných kostiček a častokrát ve vyšších rychlostech není šance objekt správně "založit"

Původní Tetris vidím někdy na vyšším průměru, ale je prostě nesmrtelný kousek, který každého správného pařana z osmdesátek napadne, pokud se ho zeptáte na jednu z prvních her.
  • NES 100
Tetris a jeho verze na nes je nejpovedenejsi jak je mozne ze hra ktera je tak jednoducha dokaze zabavit na x let a verzi kolik uz vzniklo ani spocitat nejde jak se rika v jednoduchosti je krasa v podstate muzete hrat az donekonecna a jeste dal

Pro: Stale bavi i po 35 letech

Proti: Nekonecnost

No co prostě napsat? Tohle je ta největší herní klasika co snad je. Dokázala mě zabavit víc jak 5 hodin Informatiky a za to jsem této hře nadosmrti vděčný. Budete mi scházet kostičky!

Pro: kostičky, barvičky, klasika, návykovost

Proti: ehm...? no třeba já nevím... asi nic.