Test Drive Unlimited 2

online > nezařazeno
08.02.2011 PCPS3
11.02.2011 X360
Eden Games
Test Drive Unlimited 2 je již desátou hrou ze závodní série Test Drive (krom různých odboček, např.: Test Drive: Off Road) a přímé pokračování stejnojmenného prvního dílu, jenž vyšel o čtyři roky dříve. K Oahu z prvního dílu (jež bylo značně přepracováno pro využití nových možností hry) přibyla také nová Ibiza. Obě místa se zase o krok blíže podobají skutečné předloze, také díky přidání denního cyklu obsahujícího všemožné druhy počasí (husté deště, noční bouři, mírnou oblačnost, úplněk) a hlavně přidání off-road cest na oba dva ostrovy, mezi kterými půjde libovolně cestovat pomocí místních aerolinek od dosažení 10. úrovně. Celkově na hráče čeká bezmála 3000 km silnic.

Důraz není kladen jen na závodní složku, ale nově i na sociální/online stránku. Jednou z nejzásadnějších novinek je levelování vaší virtuální postavy, kterou si na začátku hry vytvoříte. Celkem se vám nabízí k získání 60 úrovní rozdělených do několika kategorií: soutěže (závodění, plnění úkolů), společenský život (vytváření přátel, soupeření s živými hráči, vytváření klubů), objevování (nalézání všech silnic a vraků po ostrově, pořizování snímků) a sbírání (nákup všeho možného – stovky aut, domů, nábytku, oblečení).

Ovšem online byl obohacen mnohem více. Byla přidána co-op jízda, kde spoluhráč zasedne místo spolujezdce. Policie je nyní i v online hře (+ se můžete zúčastnit honičky i v kůži strážce zákona) a jsou zde i párty módy - např. Follow-the-leader (úkolem skupiny je pronásledovat jednoho z náhodně vybraných spoluhráčů k následujícímu checkpointu, o kterém ví jen o sám a po každém checkpointu je leaderem někdo jiný, a tak to pokračuje až do zdárného cíle) a Keep-your-Distance (zde je úkolem, aby každý hráč udržoval maximálně 50 metrovou vzdálenost od každého spoluhráče a společnými silami urazili co nejdelší vzdálenost).

Všechny známé (offline) úkoly z prvního dílu byly upraveny a k tomu přidáno i několik nových kousků (například k získání licence na určitou třídu aut je nyní nutná řidičská zkouška). Auta jsou rozdělena do tří hlavních skupin (silniční, offroad a veteráni) a poté do dalších podskupin podle výkonnostních parametrů. Každé auto nyní nově obsahuje (byť jen kosmetický) model poškození, možnost polepů (nejrůznějších přestřiků), stahování střechy/křídla, udávaní směru pomocí blinkrů nebo návštěvu myčky.

V den vydání TDU2 také vyšlo první DLC – Casino Online a další se chystají.

Něco trochu víc old school. NfS III, NfS5, NfS6, Rallisport Challenge, GTi Racing, DiRT 1, World Racing 2. Na mým kompu fungujou. Zmíněný NfS…

První Unlimited jsem hrál všehovšudy asi hodinu. Už si ani nepamatuju proč, asi mě to nechytlo. O dvojku jsem se začal zajímat tak týden před vydáním. Po nainstalování a prvním zahrání jsem se zhrozil. Říkal jsem si, že něco tak hroznýho už jsem dlouhou dobu neviděl. No hra šla z disku a já si zanadával za vyhozený peníze. Přesto mi to nedalo a po zhlédnutí několika pochvalných videorecenzí a přečtení nadšených ohlasů (tu většinu negativních jsem ignoroval) už byla zpátky na disku. Přetrpěl jsem si ten otravnej úvod a najednou se přede mnou zjevila hra v plné kráse, všechna ta volnost, auta, množství závodů. No prostě paráda ale přesto mám pořád několik výtek.

Zaprvé proboha proč nejdou normálně prodávat auta? Prodávat se dají jenom skutečně debilně a to na protiúčet, když mám plnou garáž. Ty vyhraný nejdou prodávat vůbec a tak se musím dívat jak mi v garáží zavazí jeden otřesnej hnusnej růžovej Mustang. Tímto se dostávám k další výtce, nemůžu si spravovat umístění aut v garáži a tak vznikají situace kdy ten hnusnej růžovej Mustang stojí vedle Zondy, no prostě lahoda pro oči. Chtěl bych si vytvořit showroom, třeba všechny Ferrari do jedné garáže ale ne, prostě ne, nejde to. Další otravnou věcí jsou postavy. Chápu, že se autoři snažili přinést nějaký ten příběh, aby hra nebyla jenom suché závodění ale tohle se jim nepovedlou. Hned, jak začne nějaká postava mluvit, tak mám okamžitě chuť ji praštit, cihlou, do hlavy.

Poslední taková menší výtka jde k Veyronu. Ve hře je strašně overpowered. Chápu, že je to nejrychlejší auto světa ale v TDU je to už přehnaný. Ostatní A1 auta proti němu nemaji nejmenší šanci. U A1 online závodů si tak vždycky připadám jak na Bugatti srazu, s ničím jiným se nezávodí.

Teď už ovšem jenom k těm světlým stránkám. Na začátku hry jsem dostal celý ostrov a možnost dělat si na něm co chci. Už jenom volná jízda, nebo chcete-li cruisin', jak ji ve hře nazývají anglicky mluvící hráči, mě neskutečně bavila. Bavilo mě jenom tak objevovat všechny silnice. Hra mě za to dokonce odmění a tak mám Ibizu projetou na sto procent. Odjel jsem všechny singleplayer závody, nejvíc si pamatuji ty závěrečné na každém ostrově. Mají přes sto kilometrů a táhnou se kolem celého pobřeží, takže za tu hodinku, co trvá jejich zajetí, nehrozí nuda. Jako v každé openworld hře je i v TDU nějaký to hledání předmětů. Tady to jsou vraky aut za které při určitém počtu dostanu nějaký to auto, bohužel většinou zase nějaký křáp co následně hyzdí garáž.

Z celého TDU2 mám pocit, jak kdyby měli autoři hodně skvělých nápadu ale při jejich realizaci se na to v půlce vykašlali. Některé základní věci do hry nedali pro jistotu vůbec. Nebýt těchto chyb a nedodělaností, pravděpodobně bych dával stovku.