Technobabylon

21.05.2015
16.08.2017

Ve Wadjet Eye Games (The Blackwell pentalogie) se prostě nezahálí. Po krátké pauze opět výrazně ovlivnili tvář jednoho indie rukopisu, jehož hlavními stvořiteli jsou Technocrat Games. Řeč je o třídílné cyberpunkové záležitosti Technobabylon (The Prisoner of Faith, The Weight of the World a In Nuntius Veritas), které se ve své době nedostalo zasloužené pozornosti. Technocrati si proto řekli, že svou freeware trilogii stáhnou z webů a pokusí se ji "znovu" dostat pod záře reflektorů a tak vznikl staronový "Technobabylon" v moderním pojetí. Proměnil se nejen vizuální identitou, ale i celým obsahem.

Dějově se vracíme do orwellovsky laděné metropole Newton roku 2087. Tu čtyřiadvacet hodin sleduje a diriguje vševědoucí umělá inteligence CENTRAL. V dystopických aglomeracích je nevyvratitelně zřejmé, že budou v přímém vztahu s aspekty chudoby, kriminality, extrémní sociálně-ekonomickou nerovností a dalšími rozdíly. Z trendu nevybočuje ani Newton. Nicméně, v jedné věci jsou si všichni newtoňané rovni, a to v přístupu na Trans (Internet 2.0) skrze zátylkový interface, kterým oplývá téměř každý. V něm osedláte avatara a sdílíte svou paměť či osobnost s ostatními. Dlouhodobé užívání však některým userům natolik narušuje psychiku, až propadají těžké závislosti na virtualitě a v podstatě ztratí samu sebe.

Hráč okusí konflikt, který sevře celý svět z pohledu tří postav. Vůči virtuální adiktivitě imunní dívky Lethy Sesame, alias Mandalou, na níž mají políčeno neznámí nájemní vrazi a dvou CEL detektivů - Charlieho Regise a Max Lao, kteří pátrají po kyberzločinci Mindjackerovi, jenž se vkrádá do mozků a data zneužívá ve svůj prospěch. Ovšem, tohle vše je jenom začátek. Situace postupně houstne a náznaky budované napětí dává tušit, že se schyluje k něčemu mnohem většímu. Řada voleb, akcí a reakcí, učiněných hráčem, rozhodnou o pozdějším vývoji událostí.

Hra odkazuje na klasické pixel-art adventury, čili vyhlížejte zaběhlé principy pixel-huntingových klikaček. K autentičnosti kyberpunku přispívá řádně temná hudební stopa z pera Nathana Allena Pinarda (Gemini Rue).

Poté, co se mi na druhém počítači nepodařilo zprovoznit Policenauts, jsem vzal zavděk jinému kyberpunkovému policejnímu dobrodružství. Technobabylon nás přivádí do světa města Newton, ne nepodobném tomu z Ready player one, kdy velká část světa žije ve virtuálním světě. Město samotné je řízeno umělou inteligencí a tak i vaši policisté pracují pod jejím dohledem. Příběh se točí kolem hledání kyberzločince "vykrádající paměť :)" , brzy však zjistíte, že to je jen část širší konspirace.

Adventura je charakteristická tím, že je rozdělena do množství kapitol, mnohdy nejen měníte prostředí, ale i protagonistu či dokonce hrajete za postavu ve flashbacku. Není tu tak kontinuita inventáře a přechodu mezi lokacemi. Na druhou stranu tím získává příběh. Podobně jako u dobrých seriálů vás každá kapitola naláká poodkrytím příběhu k té následující. Příběh je dobrý a dobře dávkován, nicméně až na volbu v závěru je zcela lineární. V průběhu hraní se tak budete občas na rozhodování svých postav zlobit...prostě hrají svojí úlohu spíš než tu vaši.

Jinak je vše tak nějak v normě kvalitní old school adventury, čeká vás pixelartová grafika, atmosférická hudba a klasická práce s inventářem. Hádanky se odehrávají jak v "reálném" tak ve virtuálním světě. I když jsou víceméně hádanky logické, tak řada z nich vychází právě ze zákonitostí světa. Ze začátku jsem tak zmateně tápal a až po nějaké hodině jsem vzal svět za svůj a hratelnost přestala být trhaná. I tak se mi kvalita zdála poněkud proměnlivá. Některé pasáže jako samotné vyšetřování a ohledávání míst činů se mi do paměti zapsaly velmi hluboko, naopak třeba pasáže útěků a virtuální reality mě moc nebavily.

Závěrem se nemůžu zmínit o původní verzi hry. Před komerční verzí totiž vyšly tři freeware kapitoly. Bez adekvátních produkčních hodnot, ale se stejným příběhem, hádankami i lokacemi. Takže Technobabylon je takovým remakem původní série. A z toho mála, co jsem viděl, mi přijde stará verze zajímavá. Jednou ze slabin, které jsem totiž během hraní cítil, byla jakási ztráta osobitosti a nedostatek originality při ztvárnění virtuálního světa a kyberpunkové reality. Vše je pěkné.... ale tak nějak vše podle Wadget Eye a retro pixel art mustru. Z původních screenshotů na mě dýchla atmosféra a originalita o něco víc. Rozhodně však všem policistům a kyberpankáčům i tuto verzi doporučuji:)

Pro: Ohledávání místa činů (skvělé lokace a postavy), příběh a způsob jeho vyprávění

Proti: Virtuální realita a útěky (nic moc lokace a postavy), nenaplněný potenciál originality