Stronghold 2

Stronghold 2 Deluxe, FireFly Studios' Stronghold 2

18.04.2005

Stronghold 2 je real-time historická strategie, která navazuje na předchozí díly Stronghold a Stronghold Crusader. Ve hře se hráč opět stará o svěřené území, buduje hrad, podhradí či jiné stavby a budovy související se středověkým životem.

V případě nebezpečí je potřeba být připraven na pevně vybudovaných hradbách a stanout tváří v tvář nepříteli a odrazit jeho šturmy a pokusy ztéci vaši pevnost. A jelikož nejlepší obranou je útok, situace se často mění a role dobývajících a dobývaných se nejednou otočí.

Hra je určena pouze pro PC, zpracována kompletně ve 3D a po žánrové stránce se jedná o kombinaci budovatelské, bojové a ekonomické strategie.

Ani ne tak bugy jako spíš nudný a podivný gameplay (hraješ pořád na jedné mapě (aspoň úvodní mise) a jen se posouváš dál, navíc díky systému hry vidíš pořád své nepřátele, což je trochu meh, v jedničce to nevadilo, protože tam se prostě objevili na kraji mapy a bylo (samozřejmě kromě pár výjimek)).

Ach, ty třetí rozměre rozmarný, co přimělo polygony tvé býti zde? Proč hanobit krásu mou?

To je dobrá otázka, že? Stronghold jest hra originální s jednoduchým a chytlavým konceptem, jenž je dobře opřený o chytlavou hratelnost a relativní přehlednost.
Dvojka si drží stále onen koncept - postav hrad, znič nepřítele - to je ale asi tak jediné, co nám zůstalo. V té době všichni nebyli Blizzard, aby dokázali vytvořit líbivé prostředí a technicky onen třetí rozměr ukočírovat, natož ho zvládnout. Stronghold dva není ošklivá hra. Ano, celkově to po vizuální stránce působí dost stroze, ale zase bych ji nepovažoval za hru ošklivou. Co však horší jest: kamera, zabugovanost, zabugovanost, nepřehlednost, kamera, zabugovanost, technická nevyváženost a brutální náročnost na HW, zmínil jsem, že je hra zabugovaná?

Stronghold jest série, u které bych klidně uvítal to 2D do skonání časů. Vždyť všichni víme, že to není počet polygonů, velikost textur nebo další rozměr navíc, co nás u originálu tak dlouho udrželo.
Stronhold 2 byl pro mě zklamáním... Jednička byla líbivá, hratelná a doba načítání nijak dlouhá... Dvojka má podivnou grafiku, která není moc líbivá a načítá se docela dlouho. Trochu rozdíl. Když to zkrátím, tak Stronghold 2 je strategie která má společné se Strongholdem už jen málo. Sice ješte není tak odpudivá jako jiné strategie, ale nemůžu být nekritický... Už kvůli tomu výbornému prvnímu dílu...