Stargunner

19.11.1996

freeware (dříve placená hra)

Národ Zilionů někde hluboko uvnitř galaxie Andromedy se připravuje na útok proti rase sídlící na sousední planetě Ytima. Zilionský chtíč po dobytí a ovládnutí planety bohaté na suroviny je brzděn strachem před obranou Ytimianů a jejich elitním komandem známým pod názvem Stargunners. Ti však zahajují rozhodující útok a nečekají, až budou sami napadeni. Stragunners překvapují po zuby ozbrojenou armádu a hodlají plně využít moment překvapení ke svému totálnímu vítězství.

Stargunners patří mezi nejklasičtější hry žánru vesmírných skrolovacích stříleček, která je navíc inspirována věčnými Hvězdnými válkami. Hráč na palubě útočné lodě komanda Stargunners napadá překvapenou obranu Zilionů a ničí nesmírná množství jejich jednotek, které se brání a napadají hráče a jeho loď ze všech stran. Hráč se pomalu blíží k planetě, kde prochází přes masivní obranu a vesmírnou stanici, prolétá nad planetou, nad zilionskými městy, proplétá se podzemním bludištěm i pod hladinou moře. K ničení rozsáhlého počtu a mnoha typů nepřátel využívá širokou škálu zbraní, plamenometů, raketometů, laserových a plazmových děl. Každou úroveň předchází nákupní mód, jenž umožňuje hráči vybavit svoji loď lepším zbraňovým arzenálem, pokud v průběhu předešlé mise nasbíral dostatečný počet drahokamů.

Vývojáři celou hru o čtyřech kapitolách a celkem 33 úrovních zabalili do atraktivního obalu; kvalitně zpracované předrenderované lokace, vysoké detaily a efekty v podobě výbuchů nepřátelských ozbrojených sil doplňují zvukové efekty explozí a dynamická hudba.

Původně placená hra byla v roce 2005 uvolněna jako freeware, která je nyní k dispozici na webu 3D Realms.

@90210 (14.11.2013 12:29): Diky za tip na gog.com, stazeno! Stargunner byla myslim posledni hra, kterou jsem na PC hral jeste s joystickem :) Skoda, ze to bylo relativne jednoduche, jinak to mohlo byt jeste o tridu lepsi.

Popravdě by mě v životě nenapadlo tuhle hru hledat, pirátit a dohrávat. Ale prohlížel jsem si svoji zaprášenou knihovnu na GOGu s myšlenkou znovu po 2 letech zkusit Simona Sorcerera 3D. A objevil v ní tuhle hru, která byla pravděpodobně zdarma a tak jsem ji jako odreagování stáhnul a přes noc dohrál.

Stargunner je typická bezmyšlenkovitá Apogee hra, kdo někdy něco od této firmy hrál, bude hned doma. 3 epizody po 9 misích, generická kola a bezduchá, ale odsýpající zábava. Na rok 1996 docela pěkná grafika včetně pár renderovaných animací, leč prostředí se v rámci epizody (vesmír, země a voda) prakticky nemění. Nepřátelé všech druhů a barev, na konci boss a mezitím šílený chaos. Na výběr jsou tři obtížnosti a i na easy a s možností ukládání je "tutoriál", spočívající v 6 náhodně vybraných kolech pekelně těžký.

Raketka nemá pořádný motor a tudiž rychlost, zbraně ani žádnou další výbavu. Ty se dají nakoupit za peníze sbírané v jednotlivých kolech, které ale v tom šíleném chaosu rozhodně nemáte čas sbírat. Dokoupit se dají životy, superbomby, dva ochranné satelity, dvě zbraně nahoře a dole. Hlavní zbraně jsou naprosto tradiční - "rozprašovač" do všech stran a koncentrované střely dopředu.

S nulovou výbavou a pomalou lodí jsem zařval několikrát v 2-3. kole "tutoriálu" a přiznám, že jsem neměl nervy to dohrávat poctivě. Hodil jsem si cheat na peníze, nakoupil tu nejlepší výbavu. S "rozprašovačem" na max a dvěmi naváděnými torpédy se frustrace změnila na zábavu, byť trošku bezduchou. Neukládal jsem v průběhu kol, nepomáhal si žádnými dalšími cheaty, nepoužíval superbomby, aby to byla aspoň trošku výzva. Díky výbavě, na kterou bych nejspíše našetřil někde na konci hry jsem se celkem bavil.

To nic nemění na tom, že pokud jste hráli v životě nějakou raketku na starých konzolích či na automatech, Stargunner nenabízí absolutně nic nového.
Kruci, ani jsem si nevsiml, ze se to pred dvema mesici objevilo na GOGu zdarma... videl jsem to pred nejakym rokem v katalogu Apogee zdarma, ale kvuli staremu instalatoru se mi to tehdy nepodarilo vubec nainstalovat.

Stargunner je vesmirna arkada, ktera diky freneticke akci a energii nabite hudbe pekne slape... za predpokladu, ze se vam hry tohoto typu libi. Za sebe jsem rad, ze mam konecne srovnani k ceskemu Hypercore - silena odvaha, jit s necim takovym na trh v roce 1999. Zaroven si ji muzu pridat vedle Xenonu jako kousek, ktery uz nejspis nikdy nespustim...