Spintires

Spintires: Off-road Truck Simulator

simulátor > nezařazeno *
13.06.2014
Oovee Game Studios
Spintires je hrou, která vybočuje z řady ostatních kamionových simulátorů. Je totiž zasazena do divoké přírody ruské tajgy éry 80. a 90. let minulého století. Většinu času budete trávit prací mimo zpevněné silnice. Jedná se tedy o off-road simulaci, čemuž je přizpůsoben výběr užitkových vozidel proslulých sovětských značek (UAZ, ZIL, Kamaz, MAZ a dalších).

Hlavní náplní hry je svoz dřeva z lesa na pilu s využitím různých těžkých automobilů a jejich konfigurací s nástavbami a vleky. Můžete tak jet s obyčejným čtyřkolovým náklaďákem, ale taky s šestikolovým tahačem, za kterým máte připojen návěs o dalších dvou nápravách pro dlouhé kmeny. Nechybí vlastnosti typické pro simulaci, jako jsou spotřeba paliva, opotřebení vozidla, vliv hmotnosti vozidla/soupravy na průchodnost terénem, nebo třeba uzávěrka diferenciálu.

Hra v základu skýtá pět map, v nichž jsou rozbahněné lesní cesty, podmáčené louky a říční brody, kterými se musíte, nejlépe po předchozím průzkumu, vydávat na své cesty. Zážitkem tedy je už samotné ježdění v nevyzpytatelném terénu, objevování nových míst, skrývajících například nová vozidla či čerpací stanice.

Díky herní komunitě lze už vyzkoušet i další kousky jako třeba Tatru 815, Pragu V3S, Freightliner nebo třeba Hummer. Vývojáři slibují další podporu hry v podobě přidávání obsahu např. skrze DLC, přidání pohledu zevnitř kabiny, včetně možnosti ovládat vozidlo volantem.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

themacs
themacs

Však si počkejme co se vyklube ze Spintires: Mudrunner. Původní autor začal novou hru, nicméně na stejném principu (vlastně je to skoro…

Mám rád hry, ve kterých funguje fyzika tak, jak má. A to Spintires splňuje dokonale. Náklaďáky se páradně boří do bahna, voda kolem jedoucího auta přímo vře a při vyšší rychlosti cáká všude okolo. A to není všechno. Fungují i všemožné mechanismy od tažného lana až po jeřáb pro nakládání dřeva. To je totiž stěžejní úkol na každé mapě, kterých je dohromady šest. Ale kdo si myslí, že dojede pro dřevo, naloží ho, odveze a složí a má vyhráno, ten se plete. Nejdřív je nutné pořádně prozkoumat mapu, najít rozmístěné náklaďáky, popř. je opravit, najít nádrže, naplánovat cestu a pak teprve zrealizovat odvoz dřeva. Jediná úleva, kterou hráč hardcore modu má, je to, že stačí naložit dvě klády „ručně jeřábem“ a zbytek se dá naložit volbou naložit náklad. Podmínka je, aby auto, na které se mají klády naložit, stálo i s vlekem co nejrovněji a aby naložení nic nepřekáželo.

Jak jste asi pochopili, je tato hra vytvořená pro nadšence, kteří mají rádi nákladní auta a všelijakou techniku. Auta jsou při tom velice hezky vymodelována a hlavně velice hezky znějí. Prostředí je také velice pěkně vytvořeno a hlavně je plně interaktivní. Podle síly auta se stromy buď polámou nebo jen zakymácí. Podle jeho váhy se patřičně propadá do terénu.
Přesto, že mě hra moc bavila, má i pár nedostatků. Jednak nemožnost řídit z kabiny a s tím souvisí to nejhorší – kamera. Samovolně se přibližuje k autu, nelogicky se natáčí a vůbec prostě zlobí. Je to hlavní důvod neudělit hře 100% hodnocení. Pak se mi ještě moc nelíbilo chování aut při vyšších rychlostech, nevypadá to moc uvěřitelně. Ale vyššími rychlostmi se stejně dá pohybovat jen po vyasfaltovaných silnicích, které jsou asi jen ve dvou mapách.
Ve hře je i možnost multiplayeru s dalším hráčem, ale ten jsem nevyzkoušel, nebylo s kým. Komunita vytvořila spoustu modů s dalšími typy aut, do hry se tak už dá přihrát leccos. Jak to bývá, některé jsou lepší, některé horší.

Herní výzva 2017, bod č.6

Pro: ježdění s auty a maipulace s nimi a se dřevem, plně interaktivní prostředí, spousta modů

Proti: kamera