Sky: Children of the Light

06.04.2020
29.06.2021
06.12.2022

free to play

Dobrodružná hra Sky: Children of the Light, původně určená pro mobilní zařízení, nepřímo navazuje na předchozí počin amerického studia thatgamecompany Journey a představuje podobně pojatý relaxační prožitek, snažící se u hráčů vyvolat silnou emocionální odezvu při objevování minimalisticky pojatého, čarokrásného světa. Hráč se chopí postavy s kápí, nosiče svíčky života, jež má v sedmi tematicky odlišných světech najít uvězněné duše, které je třeba oživit a tím navrátit ztracenou rovnováhu.

Nedílnou součástí hry je sociální interakce s dalšími hráči, na které během prozkoumávání světa narazíte. Ti se nejprve objevují coby transparentní šedé figury, ale jakmile se s nimi podělíte o světlo ze své svíčky, naplno se vybarví a můžete se s nimi skamarádit, komunikovat prostřednictvím různých gest, postojů a zpěvů, přiřadit jim přezdívky, sednout společně na lavičku a popovídat si. Nebo se společně vydat za dobrodružstvím do nebezpečnějších krajů, společně řešit drobné hlavolamy, zapalovat svíčky pro ostatní objevitele nebo provádět akrobatické kousky při létání. Ve hře si lze také pořizovat spousty různých kosmetických doplňků, s nimiž se pak patřičně odlišíte od ostatních souputníků.

• iOS 90
Tuto hra mně zaujala již kdysi, kdy jsem o ní letmo zavadil mezi hledáním něčeho nového od indie vývojářů. Nutno podotknout, že v tomto případě nejde o šlápnutí vedle, neboť hraje je sice dostupná na iOS/Android a Switchi, avšak od tvůrců hry Journey .

Pojďme ale již k samotné hře. Na první pohled zaujme jsou rozmanitou až “nadpozemskou” atmosférou, kdy okolní světla ždímají s grafických čipů mobilních zařízení šťávu jako dobrodruh na poušti vodu. Ovládání samotné hry je už trošku kostrbatější, ale díky moderní technice “modrého zubu” jej může v klidu hrát ovladačem třeba na tabletu.

Každá lokace má i svůj příběh, kdy zde nalézáme 11 lokací. Naším cílem bude sbírání hvězd do hvězdných soustav, které umožňují otevřít další lokace.

V jeden moment lze být v dané časti lokace až s 8 hráči, kteří se v dané lokaci také vyskytují. Takže hurá se skamarádit, abychom se v jistých částech dokázali posunout dále.

Hlavní pozitivum této hry je její “pohodovost”, řekl bych že v jistém slova smyslu i meditace u perfektně zvoleném hudebním podkladu, který onou hru posílá do jiných sfér zážitku a nenechá Vás odtrhnout oči od obrazovky.

Osobně jsem si hru hrozně užil, i když její délka nepatří zrovna k těm nejdelším, i tak dokáže zabavit na pár hodin, kdy třeba cestujete vlakem.

Dle dostupných zdrojů, mívala hra problémy s padáním, avšak za mé hraní k ničemu takovému nedocházelo.

Hře chybí pouze snad jen to, že není vytvořena pro konzole PS/X popřípadě PC a to je dle mého soudu, hrozná škoda. Toto hru vřele doporučuji, o to víc, neboť je hra zcela ZDARMA!!! Za tu cenu, dostanete hodně muziky.

Proto dávám krásných 90%

Pro: Hudba, Příběh, Interakce s hráči, Grafické zpracování, Cena

Proti: Dostupnost pro klasické konzole PS/X