Zprovoznil jsem PS2 - abych viděl jak hra vypadala/běžela na originální/skutečné herní konzoli (vím že se dá hrát na emulátoru - na počítači, ve vysokém rozlišení - s pěknou grafikou, a hrát pomocí klávesnice a myši)
Až budu hotov s tou PS3 verzí tak si zahraji tu PS2 verzi trochu více - jen jsem to otestoval - jde to hrát také s klávesnicí a myší stejně jako na PS3! - super

tady video ukázka hraní klávesnicí a myší na skutečné PS2
https://www.resetera.com/threads/somethi ... 4.20217/post-4000638

@Mr. Delicious (09.06.2023 13:22): taky jsem nehrál úplně tu původní verzi - teď nedávno jsem se dostal k tomu remasteru pro PS3 - koupil jsem tu kolekci ICO+Shadow of the Colossus - hlavně jen kvůli tomu 3D jakožto prodejním bodu. Dneska mám v plánu to načnout znova od začátku na normal, a pak mám v plánu si to dát zase úplně od záčtku na ten hard mód.

Wander Facial Animations - Original and Remake
@RXQ79rudax (09.06.2023 12:50): Můžu potvrdit, že obličej a mimika hlavního hrdiny se skutečně nepovedla a byla snížena i obtížnost, kdy na HARD v Remaku mi to přišlo stejné jako na NORMAL v původní verzi. Co se ale týče grafického zpracování, tak svět se jim povedlo nádherně předělat do nového kabátku, kdy to přeci jen preferuji více zde, ale furt je pro mě ultimátní SotC zážitek PS3 verze. Úplně původní (PS2) jsem nehrál.
@Jessy (04.05.2021 23:22): Viz můj komentář... Je to působivé, ale mám jen jedny nervy a už to v životě nezapnu :D Ale byla to zajímavá zkušenost a skvělý zážitek. Až na to ovládání tedy...
@Jessy (04.05.2021 23:22): Já jsem dneska slyšel Petra ve vidcastu Vortexu říkat, jak při hraní roztřískal ovladač kvůli příšernýmu ovládání, což mi připomnělo moje hraní Last Guardian z minulýho měsíce... :D Chtěl jsem si SotC zahrát, ale asi vynechám.. :D
@Brasikona (26.04.2020 01:24): takhle, osobně jsem se u SotC, co se týče ovládání nějak závažně netrápil, hlavně v soubojích ne, ale při jízdě na koni se mi párkrát stalo, že se mi všelijak kamera protočila a přišlo mi takové lehce necitlivé... ale rozhodně jsem neměl pocit jako někteří, že by s tímhle ovládáním hra nešla nebo téměř nešla dohrát, to zase ne :-)
@S4TW (komentář): "Začnu tím nepříjemným a to je ovládání. Ano, jsem kopyto přes gamepadem, ačkoliv za poslední dobu jsem se dost posunul..."

Oh, jak já jsem ráda, že v tom nejsem sama! :D
@S4TW (12.04.2020 17:31): Tak na patnáctý pokus jsem na to přišel - stačilo ho seknout do ruky, aby se přestal vrtět :D

Jinak nejtěžší mi přišly ti malí kolosové, se vrtěli jak čamrdy. A stačila chybička a bylo to v háji :) Ale celkově to nebyla nějak těžká hra.
Jenom si tady odložím frustraci:

Zk@ve↓J◄hőj!zl 16, odstřelil mě až do propasti. Už jsem byl skoro u něj :(
tak se chystám na posledního Colossuse... teď jsem měl od hry delší pauzu (cca 14 dni), takže jsem úplně zapomněl, že se dá dělat delší skok, čili jsem si na 14. lámal zuby a hlavně ničil nervy, protože mi nešel jeden skok a už jsem byl fakt zoufalý (a takovéhle blbost, jako delší skok, mě prostě nenapadne), naštěstí, jak už to tak bývá, nejsem na internetech sám...

Hra to je super, ten audio-vizuál úplně žeru, ale na druhou stranu je dobře, že hratelnost je takto krátká, přeci jenom ty souboje se docela rychle omrzí... hlavně po pár z nich už znáte v podstatě všechny fígle (teda pokud nějaký nezapomenete :-))
@Charllize (26.03.2020 23:53): hele, říkám, souboje jsou na pohodu, lezení je trochu těžší, než jsme zvyklý třeba z AC nebo Uncharted, ale to vlastně dělá jen ta stamina... jedině ten kůň mi přijde prostě divnej, ale není to takové, že jak popisují někteří níže, možná to dělá i to, že ovládáš koně pomocí postavy a ne přímo toho koně jako v jiných hrách... ale jakmile vyndám meč, abych zaměřil Colossuse, trochu s ním pohnu a jedu u toho na koni, tak je najednou kamera zpod koně :-)

nicméně, zrovna já rozhodně nepovažuji konzole za něco méněcenného, to jsem nerad, jestli to tahle vyznělo... spíš je to pro mě pořád lehčí nezvyk... ale třeba teď už hraji asi 2 měsíce jen na konzoli a nějak se nemohu dokopat zpět k PC...

A tahle hra mě uchvátila svojí atmosférou, vizuálem, stylem vyprávění a i ta japonština tu je hrozně super, zatím velké nadšení... souboje jsou zábavně deprimující, není to jako u jiných her, že se tu snažíš někoho umlátit na sílu, ale prostě jen přijít na to, jak na to, mi dává zabrat... nejvíc času zabere, jak se na toho obra vůbec dostat... mám pocit, že s třetím jsem strávil asi 40 minut :D
@Charllize (26.03.2020 23:48): dobře, tak divné pro pcčkáře, lítá mi tam kamera všelijak, takové neohrabané, nepopírám, že z velké části to bude i mou neschopností hrát na controlleru, ale třeba u Witchera, KCD i toho Fallout jsem zrovna s tímhle problém neměl... když jedeš na koni, tak je to fakt docela peklo to tam honit...
@S4TW (26.03.2020 22:59): divne je ovladat hry kancelarskymi potrebami na platforme puvodem urcenou na praci. A co presne myslis tim klasicka konzolovka? Jako ze neco meneceneho nebo co ? :)

Ne jako vazne, takovej kratkej komentar k uplne nevinne hre a takovyho hejtu na konzole ze to svet nevidel !
@montana (26.03.2020 22:22): není to taková hrůza, jak jsem si podle zdejších komentů myslel, taková klasická konzolovka, ty jsou obecně divné na ovládání... jako ta kamera při jízdě na koni je peklo, ale jinak docela pohoda...
@S4TW (26.03.2020 09:23): GoW 3 je jenom lehce vyleštěný remaster. Tohle je znovu udělaná hra podobně jako Crashové.

Já to teď pustil po víc jak 10 letech od originálu a ovládání je totální utrpení. Zas tak pečlivě to předělávat nemuseli :D
Tak se konečně chystám na tento restík a trochu mě děsí to níže vzpomínané ovládání, tak snad to nějak dám... a zase mě trochu píchla u srdíčka ta nekonzistentnost u profilů her (GoW 3 na jednom profilu, SotC na dvou :(()
@Chark (27.10.2019 21:12): Nevím, jak bych poradil, to ovládání je jiný, já si na něj ale zvykl poměrně rychle a tu hru si ohromně užil. Je to počin, kterej nemá srovnání. Určitě to za trochu námahy stojí.
@BUMTARATA (27.10.2019 11:03): zkousel jsem oboji a ani jedno mi nesedi. A kun ma pravdepodobne vuli delat si co chce, ale hlavne ne to, co od nej chci ja. Asi to bude po dlouhe dobe hra, kterou vzdam jen kvuli ovladani. Pritom jsem si o sobe myslel, ze jsem celkem otrly a uz mam neco odehrane. Naposled jsem takto vzdal Barbarian, ktery se ovladal pomoci F-klaves.
Po téměř roce jsem si řekl, že dohraju Shadow of the Colossus na PS4. A už vím, proč jsem to přestal hrát. Tak blbé ovládání, to jsem teda dlouho neviděl. Asi 5 minut jsem nemohl dojít na to jak se rozjet s koněm, kdykoliv se jej snažím někam nasměrovat, tak běží do pr... někam jinam. Míření lukem je taky úplně na nic. Děs běs. Obzvláště při srovnání s nedávno dohraným AC: Origins to hodně bolí. To si nemohli vzít nějakou novější hru a to ovládání prostě zkopírovat? Asi se na to podívám radši na Youtube.
@Garret (04.01.2019 12:19): Jde o tenhle úsek: odkaz. Četl jsem různý rady, že je lepší mít meč v ruce než s holýma rukama, evidentně to trápí hodně hráčů. Je pravda, že jsem měl zapnutý cinematic mod místo performance modu. Možná i to by mohlo mít vliv.
@Seeker (komentář): asi vím, o kterém místě se v posledním odstavci zmiňuješ. zabalil jsem to tam na PS3, protože s tím nízkým frameratem jsem se nemohl nikam trefit a furt jsem padal. ale na PS4 v 60ti fps už to problém nedělalo. na PS5 už bych asi moc nespoléhal... každopádně takový úsek je ve hře jen jeden, takže pokud se rozhodneš vytrvat, už bys na nic podobného neměl narazit. snad s výjimkou finálního bosse ;-)
@StriderCZ (04.01.2019 10:23): Věřím, taky mě napadlo podívat se na nějaký lets play. Tahle hra vychází remasterovaná pravidelně na každý nový generaci PS. Vyšla na PS2, byla na PS3 i PS4. A tajně doufám, že vyjde v lepší kvalitě i na PS5. Zrovna u týhle hry je to obrovský spoiler koukat, jak se má správně kolos porazit.
Já to na chvíli zapnul a to ovládání je vážně něco. A to jsem myslel že ho má RDR2 těžkopádné. :D
tak tři kousky už jsou dole. u toho třetího jsem skončil na PS3 verzi a až teď jsem pochopil, co jsem dělal blbě. solidní kochařina!