Serena

freeware
30.01.2014 PC
, (sekundární)
Sledujeme milostný příběh, v jehož středu figuruje bezejmenný muž a žena Serena. Vše se odehrává v jejich hnízdečku lásky, vystavěné chatce v klidném prostředí na okraji lesa. Projdeme si jednotlivá vývojová období partnerství, počínaje prvotním vzájemným okouzlením, první zamilovaností, pokračující až k hádkám, k pocitu stagnace či rozchodu.

Autoři koncipují mužského hrdinu ve vztahu k ženskému protějšku, kdy se s paměťovým lapsem vrací na magické místo lásky, jednak vyhlížet příchod Sereny, nebo na straně druhé nalézt ztracené vzpomínky. Celý děj je uzavřen v jedné místnosti o čtyřech stěnách s útulným interiérem ve dřevěném obložení. Pomocí interakce s přítomnými předměty, objekty, které postava patřičně okomentuje, odhalujeme prvopočátky vztahu i významné události k věci se vázající.

Adventura využívá first person pohledu open source enginu Dagon, jenž vytvořilo studio Senscape.

rikuhahl: Aha, díky :) Od pohledu mi to taky přišlo úplně něco jinýho (hru sem nehrál), ale v zajímavostech na profilu filmu (který je…

Po přečtení popisku na Steamu mám pocit, že si tam může psát každý tvůrce jakékoli bullšitiny. Nečekal jsem samozřejmě žádné zázraky, ale to, co si troufli napsat, je za hranicí slušnosti... ano, chápu. Je to zdarma. Ale vocamcať pocamcať.

Serena je třicetiminutová adventura odehrávající se v malé chatce 1+k. Hlavní hrdina se skrze předměty snaží vydolovat vzpomínky na svou milou, která někam zmizela. Žádné hádanky ani kombinace předmětů, jen klikání a klikání.

Celá hra je ponořena do příjemně ponuré atmosféry a nostalgie a ani graficky nevypadá nejhůře. Ačkoli se dá dohrát opravdu rychle, neumožňuje uložit a při zmáčknutí Esc se rovnou ukončí, takže jsem začátek hry opakoval, což dost zásadně nabořilo atmosféru.

Líbilo se mi to, jen bych klidně vyměnil hlavní voice-acting a některé obrázky mohly být pěkněji malované. Např. hlavní dvojce na fotce vypadá opravdu příšerně.
Adventura mezi čtyřmi zdmi, bez volného pohybu, jen s cca dvěma desítkami aktivních míst. To zní jako solidní propadák ne?

Vůbec ne. Serena je tajemná a temná. Hezky se na to kouká a ještě lépe poslouchá. Proměna vyznění atmosféry ze zaláskované řeči k nenávistným výlevům je vskutku impozantní. Kdo si prošel delším vztahem a bolavým rozchodem, bude jistě vědět, o čem se mluví.

Hra je zdarma, takže kritizovat její délku je trochu neomalené. Ale hodina navíc by jí slušela. Jsem rád, že jsem na tuto adventurku narazil a dala mi zajímavý zážitek. Klidně bych bral takových jednohubek víc namísto "AAA spektáklů". Děkuji tvůrcům.

Pro: Technické zpracování a zajímavé rozuzlení, je zdarma

Proti: Krátké

Tahle hra mě překvapila hned třikrát: tím, že byla zadarmo, tím, že na to, že jsem za ní nedala ani jeden eurocent se ukázala jako ucházející, ba na svůj žánr odklikávacího příběhu velmi dobrá, a nakonec tím, že nezklamala a ve skříni opravdu byla mrtvola.

Během té hodinky, co na hře strávíte, neopustíte zpráchnivělou chatrč, ve které jste údajně měli přebývat se svou manželkou a živit se psaním básní. Už tato premisa zní poněkud podezřele, ale jak se zdá, mysleli to s ní autoři vážně, takže vám nezbývá, než na jejich plán přistoupit a pečlivě prozkoumat oněch zaprášených 30 m² a snažit se rozpomenout, co se se Serenou vlastně stalo a jak dlouho už je na těch malinách.

Tím se dostáváme k velmi zajímavému prvku hry, kdy na jeden předmět můžete kliknout několikrát, odkrýt tím několik vzpomínek a nejen to - po chvíli se k němu vrátit a vzpomenout si, že všechno vlastně bylo trochu jinak. Změna rozpoložení protagonisty je zobrazena působivě, vystavění napětí prostřednictvím toho, že se jednomu místu cíleně vyhýbá je také provedeno velmi dobře, takže já dávám Sereně palec nahoru. Klidně bych se obešla bez nejednoznačného konce, ale zkrátka je prostě taková móda, že čím více možných interpretací, tím větší umění, takže jí to odpustím.

Pro: pěkné zpracování změny duševního rozpoložení, je to krátké, je to zdarma

Zpočátku poměrně nenápadný interaktivní román. Z pohledu první osoby zamyšleně procházíme opuštěnou a notně zchátralou chatou někde na samotě u lesa a posloucháme melancholické komentáře hlavní postavy. Vše vypadá jen jako posmutnělé zamyšlení nad lepšími, dávno minulými časy strávené s ní, se Serenou, jedinou a nenahraditelnou. Však by přece měla brzo přijít... komentuje hlavní hrdina. Nám, z pohledu hráče, je ale od začátku jasné, že je to spíše čekání na Godota.

Jenže pak přijde obrat o sto osmdesát stupňů, komentáře stejných předmětů a situací naberou podstatně cyničtější nádech a ono zasněné opěvování dokonalého vztahu je to tam. A příběh jde ještě mnohem dál, až hororovým směrem, že se nestačíte divit.

Společně s hlavním hrdinou ztrácíme pevnou půdu pod nohama a nevíme čemu věřit, kde jsme, co se opravdu stalo. Tvůrcům se do hry dosti krátkého rozsahu podařilo vměstnat více než slušný emoční náboj, drama a set sakra rychlý spád, i když s akcí jako takovou nepočítejte, vše se odehrává v hlavě hlavního hrdiny... a že to není dvakrát pěkná podívaná. Závěr je podle mně dosti jednoznačný, ale možná se mýlím.

Dále se o příběhu rozepisovat nebudu, už tak jsem se možná rozepsal až příliš. Co se týče jednotlivých herních elementů, hra stojí na dvou pilířích. Na prvním místě je to skvostný a až na výjimky uvěřitelný dabing. Pravda, hlavní hrdina občas sklouzne k patosu a sentimentalitě, ale to mu přece odpustíme. Serena zase někdy zní poněkud křečovitě, ale to jsou spíše drobnosti.

Druhou nezpochybnitelnou kvalitou hry je grafická stránka. Nabídne hráči ponuré prostředí opuštěné chaty, což je sice vše, ale bohatě to stačí k vybudování tísnivé atmosféry. Podobný pocit jsme mohli zažít i u např. Gone Home (tímto bych jej rád doporučil všem, kteří neznají), ačkoliv tam bylo přece jen poněkud více volnosti. Co do atmosféry a vyznění mě napadá ještě přirovnání k Anně, což je ale poněkud jiný žánr.

Závěrem bych tedy hru rád doporučil nejen fanouškům akceprostých her, ale vzhledem k rozsahu i komukoliv, kdo je ochoten obětovat hodinu či dvě (pokud možno večer) a nasát prazvláštní atmosféru, kterou hra nabízí.

Pro: Vizuální stránka, dabing

Proti: relativně repetitivní, krátký rozsah

Túto hru som si vybral ako hru ktorá sa dá dohrať za jeden deň, no vlastne sa musí dohrať za jeden deň pretože sa nedá ukladať. Načo keď je maximálne na 30 minút. Serena bola moja prvá Adventúra ktorú som dohral. Mala dobrý príbeh, niektoré veci som si tam musel domýšľať. Ale inak priemerná hra. Na freeware hru bola výborná a určite odporúčam.

Pro: Na freeware hru výborné

Proti: krátke