Po přečtení popisku na Steamu mám pocit, že si tam může psát každý tvůrce jakékoli bullšitiny. Nečekal jsem samozřejmě žádné zázraky, ale to, co si troufli napsat, je za hranicí slušnosti... ano, chápu. Je to zdarma. Ale vocamcať pocamcať.

Serena je třicetiminutová adventura odehrávající se v malé chatce 1+k. Hlavní hrdina se skrze předměty snaží vydolovat vzpomínky na svou milou, která někam zmizela. Žádné hádanky ani kombinace předmětů, jen klikání a klikání.

Celá hra je ponořena do příjemně ponuré atmosféry a nostalgie a ani graficky nevypadá nejhůře. Ačkoli se dá dohrát opravdu rychle, neumožňuje uložit a při zmáčknutí Esc se rovnou ukončí, takže jsem začátek hry opakoval, což dost zásadně nabořilo atmosféru.

Líbilo se mi to, jen bych klidně vyměnil hlavní voice-acting a některé obrázky mohly být pěkněji malované. Např. hlavní dvojce na fotce vypadá opravdu příšerně.
Tahle hra mě překvapila hned třikrát: tím, že byla zadarmo, tím, že na to, že jsem za ní nedala ani jeden eurocent se ukázala jako ucházející, ba na svůj žánr odklikávacího příběhu velmi dobrá, a nakonec tím, že nezklamala a ve skříni opravdu byla mrtvola.

Během té hodinky, co na hře strávíte, neopustíte zpráchnivělou chatrč, ve které jste údajně měli přebývat se svou manželkou a živit se psaním básní. Už tato premisa zní poněkud podezřele, ale jak se zdá, mysleli to s ní autoři vážně, takže vám nezbývá, než na jejich plán přistoupit a pečlivě prozkoumat oněch zaprášených 30 m² a snažit se rozpomenout, co se se Serenou vlastně stalo a jak dlouho už je na těch malinách.

Tím se dostáváme k velmi zajímavému prvku hry, kdy na jeden předmět můžete kliknout několikrát, odkrýt tím několik vzpomínek a nejen to - po chvíli se k němu vrátit a vzpomenout si, že všechno vlastně bylo trochu jinak. Změna rozpoložení protagonisty je zobrazena působivě, vystavění napětí prostřednictvím toho, že se jednomu místu cíleně vyhýbá je také provedeno velmi dobře, takže já dávám Sereně palec nahoru. Klidně bych se obešla bez nejednoznačného konce, ale zkrátka je prostě taková móda, že čím více možných interpretací, tím větší umění, takže jí to odpustím.

Pro: pěkné zpracování změny duševního rozpoložení, je to krátké, je to zdarma

Herní výzva 2021 - 2. Amerika, jak ji neznáte (Hardcore)
Na úvod se musím přiznat, nejsem velkým přiznivcem "walking simulátorů" (ačkoliv na Firewatch dopustit nedám!). Vstupoval jsem do hry tedy naprosto bez očekávání.

Úvod nijak zvlášť nepřekvapil, spíš naopak. Na povrch vyvstane totiž to, že pojem "walking" je zde takřka nemožné použít. Proč? Kvůli samotnému ovládání, které spočívá v natačení a posunu po lokaci jen pomocí klikání myši. Tím se dostáváme k samotné lokalitě, která bohužel představuje jen 2 místnosti v chatce. Opravdu... nic víc.

Pokud se budeme bavil o příběhu, který bývá u podobných her vždy velmi důležitý, musím za sebe uznat, že opravdu nezklamal, stejně tak samotná atmosféra hry. Z počátku se netváří bůh ví jak promyšleně, postupný průchod hrou dokáže ale poměrně zaujmout a donutit k přemýšlení a to ani nezmiňuji samotný konec, který si každý nejspíš pochopí po svém.

Na závěr zamrzí uměle vytvořené "komplikování" průchodu hrou, které je založeno na drobnostech, kdy je třeba se po kliknutí na předmět ve druhé místnosti vracet na již dříve prozkoumaná místa. Obecně ale musím uznat, že hra předčila mé očekávání, kdy i hra s minimálním rozpočtem dokáže způsobit efekt, že člověk nad hrou přemýšlí a snaží se samotný příběh vyřešit předtím, než hra ukáže všechny své karty. Samotným bonusem je účast dvou českých vývojářů a to Jana Kavana a Lukáše Medeka. Dvojice známá především díky zajímavé adventuře Someday You'll Return.

Hodnocení: 70%

Pro: Příběh, atmosféra

Proti: Uměle komplikovaný průchod hrou, pohyb za pomocí myši, malá lokace

Zpočátku poměrně nenápadný interaktivní román. Z pohledu první osoby zamyšleně procházíme opuštěnou a notně zchátralou chatou někde na samotě u lesa a posloucháme melancholické komentáře hlavní postavy. Vše vypadá jen jako posmutnělé zamyšlení nad lepšími, dávno minulými časy strávené s ní, se Serenou, jedinou a nenahraditelnou. Však by přece měla brzo přijít... komentuje hlavní hrdina. Nám, z pohledu hráče, je ale od začátku jasné, že je to spíše čekání na Godota.

Jenže pak přijde obrat o sto osmdesát stupňů, komentáře stejných předmětů a situací naberou podstatně cyničtější nádech a ono zasněné opěvování dokonalého vztahu je to tam. A příběh jde ještě mnohem dál, až hororovým směrem, že se nestačíte divit.

Společně s hlavním hrdinou ztrácíme pevnou půdu pod nohama a nevíme čemu věřit, kde jsme, co se opravdu stalo. Tvůrcům se do hry dosti krátkého rozsahu podařilo vměstnat více než slušný emoční náboj, drama a set sakra rychlý spád, i když s akcí jako takovou nepočítejte, vše se odehrává v hlavě hlavního hrdiny... a že to není dvakrát pěkná podívaná. Závěr je podle mně dosti jednoznačný, ale možná se mýlím.

Dále se o příběhu rozepisovat nebudu, už tak jsem se možná rozepsal až příliš. Co se týče jednotlivých herních elementů, hra stojí na dvou pilířích. Na prvním místě je to skvostný a až na výjimky uvěřitelný dabing. Pravda, hlavní hrdina občas sklouzne k patosu a sentimentalitě, ale to mu přece odpustíme. Serena zase někdy zní poněkud křečovitě, ale to jsou spíše drobnosti.

Druhou nezpochybnitelnou kvalitou hry je grafická stránka. Nabídne hráči ponuré prostředí opuštěné chaty, což je sice vše, ale bohatě to stačí k vybudování tísnivé atmosféry. Podobný pocit jsme mohli zažít i u např. Gone Home (tímto bych jej rád doporučil všem, kteří neznají), ačkoliv tam bylo přece jen poněkud více volnosti. Co do atmosféry a vyznění mě napadá ještě přirovnání k Anně, což je ale poněkud jiný žánr.

Závěrem bych tedy hru rád doporučil nejen fanouškům akceprostých her, ale vzhledem k rozsahu i komukoliv, kdo je ochoten obětovat hodinu či dvě (pokud možno večer) a nasát prazvláštní atmosféru, kterou hra nabízí.

Pro: Vizuální stránka, dabing

Proti: relativně repetitivní, krátký rozsah

Ano, skoro to není ani hra. Za celou dobu seberete jeden předmět a zádrhel v postupu tkví maximálně tak v tom, že ne vše se dá otevřít hned na začátku a ne nutně bude mít hráč trpělivost se vším proklikat.

Zkraje byla má očekávání na naprostém minimu. Nejprve to působí jen jako jakési zasněné lyrickoromantické cvičení. Zklamalo mě, že pohyb po chatičce nebyl volný, ale byl na způsob 3D adventur z 90. let. Z 90. let jakoby i vypadnul styl několikanásobného klikání na tu samou věc v naději, že se stane něco nového.

Postupně jsem na hru autorů ale přistoupil a věci se postupně začnou měnit. A je to uděláno skvěle. Zčistajasna začne hráči docházet, že tady přecijenom i o něco půjde. Atmosféra houstne, naláda se proměňuje, tajemno vzrůstá a emoce hráče i hlavní postavy začnou bít na poplach, jako ony hodiny vedle u postele...

Hra je dokonale minimalistická. Na titěrném herním prostoru rozehrává skvělé psychologické drama, kdy člověk neví, na čem je. Hodně dlouho zůstávají ony vzpomínkové konfrontace obou aktérů velmi nekonkrétní, a to přispívá k celkové nejistotě. Samotné prostředí se lehce proměňuje a náhle si člověk všímá detailů, které tam předtím nebyly. Nebo si jich jen člověk dříve nevšiml?

Vyvrcholení onoho vyprávěcího dramatu, jež je v čase umístěno dle pravidla zlatého řezu, může být pro někoho očekávané, ve mě však vzbudilo velmi nečekaně prudkou emoční reakci a dělá hodně z mého celkového dojmu. Za mě je to z minima maximum.

Samotné ukončení je nejednoznačné a zvláštní, ale ani se nedalo čekat něco jiného. Hudební podkres je výborný. Dabing se povedl. Ano, je to jednohubka, ale 30 minut to zabere jen netrpělivým hráčům. Já to hrál třikrát déle a myslím, že je to ke správnému zážitku potřeba. Nic nevynechat a nechat se pohltit. Jak jsem napsal na začátku, není to hra v pravém smyslu, spíše takové 3D vyprávění. Zadarmo. Kdyby to zadarmo nebylo, nikdy bych si to asi nezahrál, viděno zpětně bych za to ale klidně pár euro dal.

Ačkoliv je hra vedena jako argentinská, překvapivě zásadní úlohu ve výrobě měli i dva čeští autoři, kteří později vytvořili hitovku Someday You'll Return  a Serena mě rozhodně nalákala na prozkoumání i jejich další tvorby.
Hra? No ani ne, spíš takový krátký příběh, který postupně odhalujete. "Hra" se odehrává v chatce o jedné místnosti, kde klikáte na různé předměty (postel, stůl, křeslo,...) a tím se Vám odhaluje příběh, na vše klikáte pořád dokola a tím odhalujete další a další část příběhu. Toť asi vše. Ve "hře" nejsou žádné hádanky nebo puzzle, jen klikáte.
Ale hra má dobrou hororovou a tajemnou atmosféru, takže ta půlhodinka hraní není ztracený čas, navíc je zdarma.
Takže klidně mohu doporučit, zvláště pokud máte rádi tajemno.

Pro: atmosféra, pěkně zpracované, zdarma

Proti: jen klikáte - žádné úkoly, hádanky, puzzle apod, nejsou cz titulky

Túto hru som si vybral ako hru ktorá sa dá dohrať za jeden deň, no vlastne sa musí dohrať za jeden deň pretože sa nedá ukladať. Načo keď je maximálne na 30 minút. Serena bola moja prvá Adventúra ktorú som dohral. Mala dobrý príbeh, niektoré veci som si tam musel domýšľať. Ale inak priemerná hra. Na freeware hru bola výborná a určite odporúčam.

Pro: Na freeware hru výborné

Proti: krátke