Secret Agent HD

Emberheart Games •  Apogee Software (původní verze)
30.06.2021

Secret Agent HD je moderní verzí klasické plošinovky Secret Agent od Apogee Software. Hra má přepracovanou grafiku do vysokého rozlišení a změněnou paletu barev, ale zachovává původní hratelnost a vizuální styl. Příběhové obrazovky jsou nyní animované a nově hra obsahuje i soundtrack, který nebyl v původní verzi přítomen. Původní úroveň obtížnosti (zde označena jako "normal"), byla doplněna i o "easy" (hráč má o jeden život navíc a nepřátelé vydrží méně zásahů) a "hard" (hráč má o život méně a ve hře se vyskytuje menší počet munice).

K původním třem epizodám přibyla i čtvrtá s šestnácti úrovněmi. Součástí hry je navíc editor úrovní, které je po vytvoření možné sdílet s ostatními. Nové úrovně lze jednoduše stahovat a hrát přímo z herního menu. Díky podpoře online žebříčků je možné porovnávat své skóre s přáteli. Nové jsou i statistiky všech možných herních činností. Hra také podporuje achievementy a ukládání do cloudu.

Emberheart navazují na loňské Crystal Caves HD vydáním Secret Agenta, kterému se dostalo stejné péče. Z hlediska hratelnosti zůstalo vše zachováno. Grafika je převedena do vyššího rozlišení a modernější barevné palety. Až po spuštění původní verze si člověk uvědomí, jak moc hra prokoukla. Po prvním zapnutí vypadá vlastně přesně tak jak si ji pamatuje, ale střet z realitou je jiný. Vylepšena byla i zvuková stránka a především hudbu musím tentokrát pochválit. Potěší možno sebrat více klíčů stejné barvy, takže odpadá část záseků. Bohužel ostatní důvody nedohratelnosti úrovní zůstaly.

Nejvíce mě potěšilo přidání nové čtvrté epizody. Ta přináší šestnáct o něco obtížnějších úrovní a dokonce důstojné zakončení hry v podobě celkem tuhého bosse. Bezva je i několik nových nepřátel a něco nové grafiky. O další obsah se může postarat komunita díky vestavěnému editoru. Instalace nových úrovní je snadná díky integraci Steam Workshopu a už týden po vydání je k dispozici více než dvě desítky nových úrovní. Pár jsem jich namátkou otestoval a jde mezi nimi najít slušné kousky. Nově je k dispozici volba obtížnosti, lišící se počtem životů, výdrží nepřátel a bonusem ke skóre. Hrál jsem na normal, která odpovídá originálu.

Hra běží na enginu Unity a musela tak být celá vytvořena od základů. S tím souvisí i drobné změny v ovládání, které je je trochu přesnější a přívětivější. Vydání bylo celkem překvapivé, ale vzhledem k tomu, že původní verze využívá stejný engine jako Crystal Caves, dalo se asi předvídat. Rozhodně jde o dobrou variantu, jak si tuto hru připomenout. Hraní je zábavné a nová epizoda nijak nezaostává, spíše naopak. Osobně s hrou ještě nějaký čas strávím, v nové epizodě je tajná úroveň kam jsem se zatím nedostal. Doporučuji všem fanouškům Apogee a jsem zvědav s čím přijde Emberheart příště.